Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Turizm haberleri
 
Romanya pazarı can suyu pazarlardan biri oldu
Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer; “Romanya ÇATOD olarak Çanakkale'mizi tanıtmak adına yaklaşık son 15 yıldır aktif katılım sağladığımız çok önemli uluslararası bir turizm fuarı. Son 7-8 yıldır bu pazar ile ilgili ısrarlı mücadelemiz meyvelerini veriyor. Son yıllarda turizmin en zorlandığı dönemlerde dahi Romanya pazarı can suyu pazarlardan biri oldu'' dedi.
23 Şubat 2018 Cuma 12:11

 
Turizmde ‘’koruma’’ istendi
Ege’nin turistik kentlerinin belediye başkanları, “Sürdürülebilir Turizm” için masaya oturdu.
23 Şubat 2018 Cuma 09:35

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı özel ödülleri sahiplerini buldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Biz Türk milleti olarak asla papağanlaşmayacağız. Bunun için önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız. Bize unutturulan, unutturulmaya çalışılan tüm hazinelerimizi keşfederek adeta ortaya bir envanter koyacağız” dedi.
23 Şubat 2018 Cuma 09:02

 
Butik havaalanı bölge turizminin kapılarını dünyaya açacak
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün Çeşme Alaçatı Havalimanı yapımı ihalesine yönelik tekliflerin sadece yaz aylarındaki sezon uçuşları için değil Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu havacılık ve pilot eğitimini içerecek şekilde düzenlenmesi gerektiği vurguladı.
22 Şubat 2018 Perşembe 10:38

 
Cengiz Aşıklı, ''GZP'de rekor kırılacak''
Acenta temsilcileriyle buluşan Gazipaşa Alanya Havalimanı (GZP) Müdürü Cengiz Aşıklı, “2018’de 1 milyon 200 bin yolcu sayısına ulaşacağız” dedi.
20 Şubat 2018 Salı 16:31

 
Türk turizmine 350 Milyon Türk Lirası üzerinde katkı sağlandı
Türkiye’nin otel arama motoru Neredekal.com‘un yönlendirdiği her 3 telefon aramasından biri satışa döndü, 350 Milyon Türk Lirası üzerinde Türk turizmine katkı sağlandı.
20 Şubat 2018 Salı 15:53

 
Turizm sektörü fuar ve tanıtımlarla eski günlerine dönecek
Dünyanın üçüncü büyük kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan “ACE of M.I.C.E Fuarı”İstanbul Kongre Merkezi’nde 21-23 Şubat tarihleri arasında kapılarını açmaya hazırlanıyor. Dev fuara 40 ülkeden 15 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor. Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel Satış ve Pazarlama Direktörü Deniz Dikkaya “Oteller gelirlerinin neredeyse yarısını kurumsal işlerinden elde ediyorlar. Bu özelliği ile Mice sektörü, ülkenin bozulan turizm imajını eski günlere taşıyacak” dedi.
20 Şubat 2018 Salı 15:45

 
Beypazarı turizmi büyüyecek
Tarih boyunca önemli bir yere sahip olan Beypazarı, günümüze kadar insanlığa dair birikimleriyle oluşturduğu kültürel miras ve doğanın bahşettiği doğal güzelliklerinin birleşimiyle turistlerin ziyaret noktası olmaya devam ediyor. Bölgedeki turizm faaliyetlerini arttırmak ve ziyaretçileri en iyi şekilde ağırlamak adına Beypazarı Doğal Maden Suları Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan, otel yöneticileriyle Beypalas otelde verdiği kahvaltıda bir araya geldi. İlçe turizminin arttırılması, coğrafi güzelliklerinin, turistik gezi alanlarının tanıtımı ve turizmde Beypazarı’nın ön plana çıkarılması ile ilgili görüşmeler gerçekleştirdi.
20 Şubat 2018 Salı 01:00

 
Dünya Bankası ATO ile turizmde işbirliği yapacak
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, konaklama tesisleri hakkında araştırma yapmak üzere Türkiye’de bulunan World Bank Group (WBG) heyetini kabul etti.
18 Şubat 2018 Pazar 13:27

 
Milano Turizm Fuarı’nda İzmir standına büyük ilgi
İzmir, İtalya’nın Milano kentinde gerçekleşen dünyanın en önemli uluslararası turizm fuarlarından biri olan BIT - Uluslararası Turizm Fuarı'nda tanıtıldı.
18 Şubat 2018 Pazar 02:27

 
Sofya Turizm Fuarı'nda Çanakkale Standı dikkat çekti
Bulgaristan’ın Sofya şehrinde gerçekleştirilen Balkanlar’ın önemli turizm fuarlarından biri olan “35. Holiday &Spa Expo Fuarı” başladı. Fuarda Türkiye destinasyonları içerisinde en fazla ilgiyi Çanakkale bölümü çekti.
16 Şubat 2018 Cuma 01:00

 
Turizm gelirleri ne kadar arttı?
Merkez Bankası 2017 Aralık Ayı Ödemeler Dengesi Raporu'nu açıkladı. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 80 milyon ABD doları tutarında artış gösterdi.
14 Şubat 2018 Çarşamba 16:36

 
Skal İzmir’de görev değişimi
Skal İzmir Kulübü’nün yeni yönetimi, görevi zincir değişim töreniyle devraldı. Türkiye’nin üçüncü Skal Kulübü İzmir Skal’a iki yıl süreyle başkanlık eden turizmci Berrin Uşkay, görevini turizmci Emre Gezgin’e devretti.
14 Şubat 2018 Çarşamba 16:26

 
Turizm sektöründe dört mevsim iş deneyimi
Kapasite açısından Ege Bölgesi’nin en büyük turizm tesisi olan Hapimag Sea Garden Bodrum ile dünyanın sayılı kış turizmi merkezlerinden Palandöken’in gözde kayak tesisi Sway Otel, sektörde yeni bir ilke imza atarak çalışan değişim programını başlattı
13 Şubat 2018 Salı 13:32

 
Turizm zabıtası Avusturyalı turistin mağduriyetini giderdi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Turizm Zabıtası ekipleri, Avustralyalı turistin kayıp cüzdanını ‘sosyal medya’ üzerinden kendisine ulaşarak teslim etti. Turist Adam Andreotta da yine sosyal medya paylaşımı ve videoyla İBB Turizm Zabıtasına teşekkür etti.
12 Şubat 2018 Pazartesi 15:03

 
Bakan Kurtulmuş, sektör temsilcileriyle Bulgaristan'a gidiyor
Avrupa Birliği ülkelerinin turizm bakanları Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir araya geliyor. Bakan Numan Kurtulmuş’un turizmdeki büyümeyi anlatacağı görüşmelere Türkiye’den turizmciler de katılıyor.
11 Şubat 2018 Pazar 12:09

 
İşler: ''2018 yılı İzmir’e iyi gelecek''
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) Ocak ayı yönetim raporuna göre İzmir turizmi 2018 yılına büyük bir ivmeyle girdi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “İzmir 2018 yılında iyi bir sezon yaşayacak. İnanıyoruz ki 2018 yılı İzmir’e iyi gelecek. İzmir turizmi 2015 rakamlarını yakalayacak gibi gözüküyor” dedi.
11 Şubat 2018 Pazar 11:22

 
Antalya’da yerli turist seferberliği başlatıldı
Dünya turizminin lider şehirlerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen Antalya’da, iç turizme yönelik özel indirim ve avantajlı fiyat uygulamalarını kapsayan Antalya Seni Bekliyor adlı kampanya aracılığıyla, erken rezervasyon seferberliği başlatıldı.Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel öncülüğünde, iç turizmi canlandırmak amacıyla sürdürülecek kampanyanın ilk adımı olarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi, AKTOB ve Türkiye’nin en büyük tur operatörleri arasında iş birliği protokolü imzalandı.
10 Şubat 2018 Cumartesi 19:03

 
Altınay, ''Türkiye turizmde vitrine çıktı''
Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Sefa Altınay, Türkiye'nin turizmde vitrine çıktığını söyledi.
10 Şubat 2018 Cumartesi 01:01

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 3 bürokrat görevden alındı
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 3 bürokrat başka bir göreve atanmak üzere bu görevlerinden alınırken, bakanlık müşavirliğine de atama yapıldı. Görevden alma ve atama kararları resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
9 Şubat 2018 Cuma 09:52

 
Turizm bölgelerine sezon öncesi bakım
Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, turizm sezonu öncesi turizm beldelerinde alt yapıları yeniliyor. Kemer’in Deniz Caddesi üzerinde içme suyu hatları yenileyen ASAT Manavgat Ilıca oteller bölgesinde de kanalizasyon çalışması yapıyor.
9 Şubat 2018 Cuma 01:00

 
Corendon 2018 turizm sezonu için umutlu
2018 turizm sezonu için umutlu olduklarını söyleyen Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Avrupa’da yükselişe geçen turizm sektörüyle birlikte Türkiye yatırımlarına hızla devam edeceklerini açıkladı.
8 Şubat 2018 Perşembe 12:29

 
Balçova Termal Oteli Sağlık Turizmi'ne açılacak
Balçova Termal Turizm Otelcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ergun Erdoğan, Balçova Termal Tesisleri'ni dünya sağlık turizmine açmaya planladıklarını söyledi.
7 Şubat 2018 Çarşamba 14:29

 
İsrail Turizm Bakanı’ndan sıcak mesaj
Türkiye Otelciler Birliği’nin de (TÜROB) katılım sağladığı IMTM Uluslararası Akdeniz Turizm Fuarı, İsrail'in Tel Aviv kentinde devam ediyor.
7 Şubat 2018 Çarşamba 10:27

 
İğneada’da turizm amaçlı arsa ve yapılar ihaleye çıkarıldı
Kırklareli'nin İğneada ilçesinde bulunan 15 bin metrekare büyüklüğündeki arsa ve üzerinde yer alan iki adet yapı ihaleye çıkarıldı. İhalenin muhammen bedeli 103 bin 500 lira olarak belirlendi.
6 Şubat 2018 Salı 14:38

 
Çetin, 'Turizmde rakip ülkelere göre fiyat avantajımız azalıyor'
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ''Enflasyonda dikkat etmemiz gereken bir başka önemli konu ise turizmde rakip ülkelere göre fiyat avantajımızın azalmakta olmasıdır'' dedi.
5 Şubat 2018 Pazartesi 15:56

 
Bakan Kurtulmuş, ''Bu proje Türkiye'ye örnek olacak''
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kuleli Askeri Lisesi’nde gerçekleştirilecek müze ve kültürel çalışmalarla ilgili, “Bu çalışma İstanbul ve Türkiye için örnek çalışmalardan biri olacak inşallah.” dedi.
2 Şubat 2018 Cuma 11:04

 
Turizm kredilerinin yüzde 70’i İstanbul ve Antalya’da kullanıldı
2017’de Turizm kredilerinin yüzde 70’i İstanbul ve Antalya’da kullanıldı.
2 Şubat 2018 Cuma 10:36

 
İspanya, Turizm Fuarı'ndan 274 milyon avro gelir sağladı
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirilen FITUR turizm fuarı Değerlendirme Raporunu açıkladı. Raporun en dikkat çeken tarafı ise İspanya’nın 4 günlük fuardan 274 milyon Euro gelir elde etmesi oldu.
2 Şubat 2018 Cuma 01:04

 
Budak, ''Dünya turizm geliri içindeki payımız yüzde 2'ye düştü''
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TÜİK tarafından açıklanan 2017 yılı turizm verilerini değerlendirdi. Turist sayısında 2016’ya göre yaşanan artışın turizmde bir toparlanma gibi göründüğünü ancak, bu iyimser tablonun yanıltıcı olduğunu söyledi.
1 Şubat 2018 Perşembe 11:53

 
Ankara'da kongre turizmi atağı
Ankara Kongre Ve Ziyaretçi Bürosu’nun Kongre Turizmine katkısının artırılması için harekete geçen ATO, sektörün paydaşlarını bir araya getirdi. ATO Başkanı Baran: “Ankara’da iyi bir kumaş var. Kendi içimizdeki zenginlikleri ortaya çıkarmamız lazım” dedi.
1 Şubat 2018 Perşembe 11:08

 
Turizmdeki başarı 2018'de de yaşanacak
Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu ve hak ettiği turist sayısına ulaşması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Rusya ile düzelen ilişkiler sonrası bu yıl turizmde büyük bir canlanma bekleniyor. Afrin Harekatı, kesinlikle Türk turizmini olumsuz yönde etkilemez. Türkiye çoğu Avrupa ülkesinden çok daha güvenli bir ülkedir. 2014 yılındaki turizm başarımızı 2018'de yeniden yakalayacağımıza inanıyorum' dedi.
1 Şubat 2018 Perşembe 04:00

 
EMITT Fuarı turizm sektörünün moralini yükseltti
Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan ve 25-28 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleşen EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 85 ülkeden 1.065 katılımcı ve 54.364 ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarıya imza attı. Bu sene katılımcı bazında %55 büyüme kaydeden EMITT, 2018 yılında turizm sektörünün de tırmanışa geçeceğinin sinyallerini verdi.
1 Şubat 2018 Perşembe 01:00

 
ISTTA, dünyaya “İSTANBUL” markasını tanıtacak
Turizm ve tanıtım sektöründe hizmet veren paydaşlar tarafından kurulan İstanbul Turizm Derneği, dünyaya “İSTANBUL” markasını tanıtacak.
31 Ocak 2018 Çarşamba 15:24

 
Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 28 arttı
Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçiler ise yüzde 27,84 artarak, 32 milyon 410 bin 034 rakamına ulaştı. Türkiye’nin turizm geliri 2017 yılında, bir önceki yıla göre, yüzde 18,9 artarak 26,3 milyar dolar oldu.
31 Ocak 2018 Çarşamba 11:32

 
Turizm geliri yüzde 27 arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı dördüncü çeyrek (Ekim-Aralık) ve yıllık turizm istatistiklerini açıkladı. Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %27,7 arttı
31 Ocak 2018 Çarşamba 10:39

 
Turizm sektöründe rekabet artıyor
TÜİK verilerine göre, 2017 yılının ikinci çeyreğinde, Türkiye’de yurt içinde ikamet eden 14 milyon 116 bin kişi seyahate çıktı. Seyahat edenlerin ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 46,7 artarak 17 milyon 731 bin oldu. Bütün sektörlerde olduğu gibi, elektronik ticaret turizm sektöründe yaygınlaşıyor ve büyük ölçüde etkili oluyor. Tatilemerhaba.com, turizm sektörüne katkı sağlayan girişimler arasında tatile gitmenin akıllı yolu mottosu ile dikkat çekiyor.
31 Ocak 2018 Çarşamba 10:28

 
Weinhold, ''Antalya’nın güvenli bir kent olduğunu gördüm''
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği Kamu Diplomasisi Müsteşarı Scott Weinhold, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. Weinhold, “Antalya’nın ne kadar güvenli bir kent olduğunu burada bulunduğum süre içerisinde görme imkanı yakaladım. Antalya’nın olumsuz olayların yaşandığı bölgelere uzak bir konumda olduğunu vatandaşlarımıza kendi izlenimlerimizle aktaracağız'' dedi.
30 Ocak 2018 Salı 15:05

 
Rus ve Türk turizmciler ortak proje geliştirecek
Türkiye Otelciler Federasyonu ile Rusya Restorancılar ve Otelciler Birliği arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
29 Ocak 2018 Pazartesi 09:47

 
Turizmcilere Çanakkale ve 2018 Troia yılı sunumu
Çanakkale, EMİTT Fuarı’nda yurt dışı alım heyeti üyelerine düzenlenen yemekte turizmcilerle bir araya geldi. 106 farklı ülkeden 700 kişinin katıldığı yemeğe 2018 Troia Yılı damga vurdu.
28 Ocak 2018 Pazar 01:00

 
Frenzel, ''Alman turist geri dönecek''
Almanya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Michael Frenzel, konuşmasında Almanya’dan bakıldığında 2018 sezonunun Türkiye turizmi açısından nasıl göründüğü sorusuna açıklık getirdi:
25 Ocak 2018 Perşembe 12:28

 
Oya Narin: ''Turizmde üçüncü yatırım hamlesinin zamanı geldi''
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin,Turizm sektörümüz 21. yüzyıl turizm trendlerine göre yeniden yapılanma ihtiyacı içindedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kullandığı ifadeyle “Turizmde 3. Yatırım Hamlesi”nin zamanı gelmiştir'' dedi.
25 Ocak 2018 Perşembe 12:24

 
Kalkınma Bakanı Elvan, ''Turizm ile cari açık yarıya iner''
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, TTYD üyelerinin 30 yılda sektöre 50 milyar dolarlık yatırım yaptığını, 150 binden fazla istihdam sağladığını söyledi.
25 Ocak 2018 Perşembe 12:20

 
Antalya'da turizme 152 milyon lira harcandı
Antalya'nın 2018 yılı ilk İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında, Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı. Toplantıda, 2017 yılı yatırımlarıyla 2018 yılı yatırım programına alınan faaliyetler değerlendirildi. Vali Münir Karaloğlu, turizme 152 milyon TL harcama yapıldığını bildirdi.
25 Ocak 2018 Perşembe 10:25

 
İşler: ''Şehri yönetenlerin gündeminde turizm yok''
İzmir’in aldığı turist sayısının, sahip olduğu potansiyele oranla çok düşük kaldığına dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Şehri yönetenlerin gündeminde turizm yok. Bu şehrin belediye başkanı çıkmalı,
24 Ocak 2018 Çarşamba 13:40

 
Acenteler için yeni çözüm
Amadeus Türkiye ve Corebit, seyahat acenteleri ve kurumsal firmaların seyahat politikalarına uygun rezervasyon ve biletleme yapabilecekleri, yeni teknoloji çözümü ‘bizitravel’ için işbirliğine imza attı.
23 Ocak 2018 Salı 08:07

 
Antalya 14 milyon ziyaretçi bekliyor
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya olarak bu bu yıl 14 milyon yabancı ziyaretçi hedeflediklerini söyledi.
22 Ocak 2018 Pazartesi 11:17

 
Eskişehir turizm seferberliği başlattı
Eskişehir’e gelen turist sayısını ve hizmet sektörünün kazancını artırmak için Eskişehir Ticaret Odası (ETO) öncülüğünde yürütülen “hepgeleceksin.com” turizm kampanyasına start verildi.
19 Ocak 2018 Cuma 17:01

 
Samsun Karadeniz'in turizm merkezi olmaya aday
Kızılırmak ve Yeşilırmak deltaları arasında yeşil bir cennet olan kutlu şehir Samsun, sosyal belediyecilik anlayışı ile büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği yeni projeler ile birçok alanda şehrin çehresi değişiyor. Tarım ve sanayi kollarının yanında turizm sektörüyle de yükselişe geçen Samsun, barındırdığı tarihi mirası ve doğal zenginlikleri turizme kazandırıyor.
18 Ocak 2018 Perşembe 16:55

 
Uluslararası Helal Turizm Derneği Antalya’da kuruldu
MÜSİAD’ın Helal Turizm konusunda yapmış olduğu çalışma sonuç verdi. Mayıs 2017’de MÜSİAD Antalya şubesi tarafından hazırlanan rapora göre oluşturulması planlanan Helal Turizm Derneği Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun ve MÜSİAD Antalya Şubesinin destekleri ile Antalya merkezli kuruldu.
17 Ocak 2018 Çarşamba 10:41

 
İşsizlerin turizm sektörüne kazandırılması hedefleniyor
Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğince (BOYD) "Bodrum Yarımadası İşsiz Genç ve Kadınların Turizm Sektöründe İstihdam Edilebilirliklerini Artırılması Eğitim Projesi" kapsamında Eğitim İhtiyaçları Çalıştayı düzenlendi.
17 Ocak 2018 Çarşamba 01:00

 
Turizmde okul - sektör işbirliğine örnek protokol
Egeli turizmciler, turizm eğitimi veren kurumlarla sektör arasında köprü oluşturacak ve örnek olacak önemli bir protokole imza attı.
16 Ocak 2018 Salı 10:08

 
Sağlık Turizmi gelecek 10 yıla damga vuracak
Vizyon Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çizmeci, ''Çok kaliteli, yabancı dil bilen doktorlarımız var. Bütün bu fırsatları bir araya getirip doğru pazarlama stratejisiyle Türkiye'nin gelecek 10 yılda sağlık turizminde bir üs olacağını düşünüyorum” dedi.
15 Ocak 2018 Pazartesi 13:00

 
Turizmde hedef 38 milyon turist 30 milyar dolar gelir
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin 2018 yılındaki turizm hedefini açıkladı. Kurtulmuş, hedeflerinin 38 milyon turist, 30 milyar dolar gelir olduğunu bildirdi.
13 Ocak 2018 Cumartesi 19:06

 
Hollanda'dan gelen rezervasyon talepleri yüzleri güldürdü
09-14 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan Hollanda Utrecht Turizm Fuarı’nın üçüncü gününde de yüzlerce Hollandalı Bodrum standını ziyaret etti. Turizmciler yapmış olduğu görüşmeler neticesinde geçen yıla göre ciddi bir artış olduğunu belirterek ön rezervasyonların umut verdiğini ifade etti.
13 Ocak 2018 Cumartesi 08:20

 
EMITT rekora koşuyor!
Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na gösterilen yoğun ilgi artarak devam ediyor. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek EMITT şimdiye kadar başta Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan Ülkeleri, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere 108 ülkeden 4.500 davetli tur operatöründen rekor sayıda başvuru aldı.
11 Ocak 2018 Perşembe 11:16

 
Turizmci 2018 yılından umutlu
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) Aralık ayı yönetim raporuna göre İzmir turizmi 2017 yılınının tamamında yüzde 13,6 büyüdü. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, 2018 yılında İzmir turizminin 2015 yılı rakamlarına yaklaşacağını söyledi. İşler, “2018 yılının olumlu bir yıl olacağına, turizmin canlanmaya, sektörünün yaralarını sarmaya başlayacağına inanıyoruz” dedi
10 Ocak 2018 Çarşamba 12:02

 
Turizmciler hükümete taleplerini iletti
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i ziyaret eden Turizm Yatırımcıları Derneği heyeti, sert kayıplar yaşayan sektörün toparlanması için oluşturulan kapsamlı yol haritasını hükûmete iletti. TTYD Başkanı Oya Narin öncülüğündeki heyet; hazırladıkları kısa, orta ve uzun vadeli tedbir önerileri için hükûmetin desteğini istedi.
8 Ocak 2018 Pazartesi 11:10

 
Kış turizminin adresi Erciyes
Kış sporları ve kış mevsimi tutkunları için eşsiz fırsatlar sunan Erciyes, dünya kış turizminde söz sahibi olmaya başlayan ve yükselen unvanını korumak adına kesintisiz çalışmalarını sürdüren ve başarı hikâyesi olarak anılan bir üs haline geldi. Türkiye’nin son senelerdeki en gözde kış turizmi adresi Erciyes, dünya standartlarındaki teknolojik donanımı, güvenlik tedbirleri, pist kondisyonları, ulaşım kolaylığı ve pistlerin hemen yanındaki konforlu otelleri ile kış turizminin yıldızı oluyor.
6 Ocak 2018 Cumartesi 18:43

 
Turizmcilere içme suyu indirimi müjdesi
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu istedi, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, turizm belgeli tesislere su fiyatlarında yüzde 10 ilave indirim müjdesi verdi. Uludağ’da turizmin 12 aya yayılması hedefiyle düzenlenen ‘Dört Mevsim Uludağ’ çalıştayında, turizm yatırımcılarının ilgili bakanlıklardan teşvik talepleri öne çıkarken, ilk teşvik turizm belgeli tesislere su fiyatlarında yüzde 10 indirimle Büyükşehir’den geldi.
5 Ocak 2018 Cuma 15:00

 
Bayındır, ''Avrupa Türkiye turizmi için en önemli pazar''
Türkiye Otelciler Birliği (TUROB), 2018 yılı tanıtım ve pazarlama çalışmalarına Hollanda’nın Utrecht şehrinde düzenlenecek “Vakantiebeurs Turizm Fuarı” ile başlıyor. Bayındır, ''Ortadoğu, İran, Balkanlar gibi destinasyonlardaki faaliyetlerimizi arttırdık. Ancak, Avrupa’nın Türkiye turizmi için en önemli pazar olduğu gerçeğini unutamayız'' dedi.
2 Ocak 2018 Salı 11:14

 
Narin, 'Turizmde dönüşüm cari açık sorununu ortadan kaldırır'
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, ''turizmde dönüşüm” planının uygulanmasının TTYD olarak 2018 yılındaki temel gündem maddeleri olacağını söyledi.
31 Aralık 2017 Pazar 05:46

 
Karaloğlu, ''Turizmde eski parlak günlerimize geri döndük''
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yeni yıl mesajı yayımladı. Mesajında turizme vurgu yapan Karaloğlu, ''Hedeflediğimiz 10 milyon ziyaretçi sayısını aşarak turizmde eski parlak günlerimize geri döndük'' dedi.
31 Aralık 2017 Pazar 01:02

 
Davut Çetin, ''2018 yılı için turizmde çok daha ümitliyiz''
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, turizmde bu yıl yüzde 58 artış kaydettiklerini belirterek, ''2018 yılı için turizmde çok daha ümitliyiz, ekonomide Antalya olarak Türkiye genelinden daha iyi bir yıl bekliyoruz. Turizmde bu yıl yüzde 58 artış kaydettik. Fakat halen 2014’ün gerisinde olduğumuzu unutmayalım'' dedi.
30 Aralık 2017 Cumartesi 10:06

 
Kurtuluş eko-turizmde
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilçe ziyaretleri kapsamında bereket sofrasını Orhaneli ilçesinde kurup, vatandaşlarla sohbet etti. Orhaneli ve Büyükorhan ilçelerinde devam eden ve yeni yılda yapılması planlanan projeleri değerlendiren Başkan Aktaş, ağırlıklı geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan dağ ilçelerinin ancak eko-turizmle kalkınabileceğini söyledi.
30 Aralık 2017 Cumartesi 04:29

 
Çanakkale, Perşembe ve Şile Gelecek Turizmde dedi!
Ülkemizdeki sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sağlamak, turizm alanındaki istihdamı artırmak ve turizmin yerel kalkınma boyutuna dikkat çekmek amacıyla yürütülen Gelecek Turizmde’nin 2018’de destekleyeceği projeler belli oldu. 10 yıldır devam eden “Gelecek Turizmde” ile Ordu’nun Perşembe, İstanbul’un Şile ilçeleri ve Çanakkale’deki sürdürülebilir turizm projeleri desteklenecek.
27 Aralık 2017 Çarşamba 22:30

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 7 personel görevden alındı
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 7 personel KHK kapsamında görevden alındı.
25 Aralık 2017 Pazartesi 11:06

 
Münir Karaloğlu, ''Antalya Helal Turizm merkezi olmalı''
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu tarafından düzenlenen ‘’Türkiye’de Turizm Trendleri ’’ ana başlıklı ‘’Türkiye İstişare Toplantısı’’nın açılışında, Etrafa mavi branda çekmekle helal turizm olmaz. Bir kamu otoritesinin kuralları koyması gerekiyor. Antalya’ya Akdeniz çanağının helal turizm merkezi haline getirmeliyiz'' dedi.
23 Aralık 2017 Cumartesi 12:33

 
Temurci, ’2023 hedefimiz 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir'
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ali Temurci, Türkiye’nin, bugün dünyanın en fazla ziyaret edilen 6. büyük destinasyonu olduğunu ifade edederek, ’2023 hedefimiz 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir' dedi.
23 Aralık 2017 Cumartesi 12:16

 
Mahmut Asmalı, ''Helal Turizm’’de büyük bir potansiyel var’’
MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu tarafından düzenlenen ‘’Türkiye’de Turizm Trendleri ’’ ana başlıklı ‘’Türkiye İstişare Toplantısı’’nın açılışında, Dünyada helal turizm alanında müthiş bir potansiyel olduğunu söyledi.
23 Aralık 2017 Cumartesi 12:03

 
MÜSİAD’dan ‘’Türkiye’de Turizm Trendleri’’ zirvesi
MÜSİAD Hizmetler Sektör Kurulu tarafından düzenlenen ‘’Türkiye’de Turizm Trendleri ’’ ana başlıklı ‘’Türkiye İstişare Toplantısı’’ MÜSİAD Antalya Şubesi’nin ev sahipliğinde Akdeniz Üniversitesi’nde başladı.
23 Aralık 2017 Cumartesi 11:56

 
Turizmde markalaşma konusu masaya yatırıldı
Nestlé Professional tarafından düzenlenen “Türkiye Turizmini Markalaştırmak” paneli Akdeniz Bölgesi’nden çok sayıda otel sahibi, şef ve yiyecek içecek sektörü profesyonelini bir araya getirdi. Gazeteci, yazar Cüneyt Özdemir moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, sektörün mevcut durumu ve gelecek hedefleri markalaşma perspektifiyle değerlendirildi.
21 Aralık 2017 Perşembe 13:06

 
Rifai, “Türk turizmi 2018'de 2014 seviyesini yakalayacak”
Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, “Türk turizmi 2018 ortasında 2014 seviyesini yakalayacak” dedi.
20 Aralık 2017 Çarşamba 17:03

 
Turizm sektörünü tetikleyen en önemli unsur E-Ticaret
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alışveriş yapma alışkanlıkları dijital dönüşümden etkileniyor. Dijitalin yükselişi ile beraber otelcilik sektöründe de dijital kanallarla yapılan satışlar artış gösteriyor. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) verilerine göre; E-ticaret sektörü her yıl ortalama yüzde 30 oranında büyüyor ve 700 milyar TL büyüklüğünde olan perakende sektörünü de büyütüyor.
20 Aralık 2017 Çarşamba 12:32

 
Antalya kongre turizminde zirve için kolları sıvadı
Vali Münir Karaloğlu, Antalya Kongre Bürosu’nun her yıl yayınladığı Antalya kongre turizmini yurt dışı kongre fuarlarında tanıtacak olan "Meeting & Incentive Guide 2018" kataloğunu’nun basın tanıtımı toplantısına katıldı.
19 Aralık 2017 Salı 14:43

 
Gençler turizmin liderleriyle buluştu
Turizm sektörünün önde gelenleri, Prontotour sponsorluğunda Okan Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi.
19 Aralık 2017 Salı 13:28

 
Kruvaziyer turizmi yüzde 51 daraldı
2017 yılının 11 aylık döneminde Türkiye’nin kruvaziyer yolcu trafiği, % 51,1 azaldı.
18 Aralık 2017 Pazartesi 13:27

 
Çavuşoğlu, ''Sağlık turizminde 50 milyar dolara ulaşacağız”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 4’üncü Muhtarlar İstişare Toplantısı’nda muhtarlarla biraraya geldi. Çavuşoğlu, Antalya için eğitim şehri, sağlık şehri, teknoloji şehri, kongre şehri hedeflerini koyduklarını belirterek, “Antalya sadece bir turizm ya da tarıma bağlı kalmamalı. Antalya’nın marka değerini hep beraber yükselteceğiz” dedi.
17 Aralık 2017 Pazar 14:26

 
Karaloğlu, ''Bizim ana taşıyıcı sektörümüz turizm''
Antalya Türkiye'nin en çok istihdam sağlayan 2. Kenti seçildi. Vali Münir Karaloğlu, Antalya'nın ödülünü Başbakan Binali Yıldırım’dan aldı. Karaloğlu, ''Bizim ana taşıyıcı sektörümüz turizm ve bu sağlamış olduğumuz yeni istihdamın çoğunluğu da turizm sektörü tarafından sağlandı'' dedi.
17 Aralık 2017 Pazar 12:59

 
Turizmciler 4 milyar dolar gelir açıkladı
2017’nin 11 ayında, 135 turizm sektörü şirketi ve grubu vergi, resim ve harç istisnası aldı.
17 Aralık 2017 Pazar 01:00

 
Krizde profesyonel yönetici de işini kaybetti
Turizm sektöründe yaşanan kriz, turizmin profesyonel yöneticilerini de vurdu. Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, krizde işini kaybeden yönetici oranının yüzde 60’a ulaştığını söyledi. Türkiye’de otellerin tamamen ikinci, üçüncü adamlarla yönetildiğini belirten Aksu, Çok küçük hesaplarla yaptığınız kısıtlamalar, milyon dolarlarla gerçekleştirdiğiniz o tesisleri harabeye çevirebilir" diye uyardı.
16 Aralık 2017 Cumartesi 09:39

 
Katar Turizm Otoritesi Tawash’ı Türkiye'de açtı
Katar Turizm Otoritesi (QTA), dünyanın dört bir yanındaki turizm profesyonellerinin birer “elçi” olarak Katar’ın turistik cazibelerini öncelikli pazarlarda başarıyla tanıtabilmeleri amacıyla TAWASH Seyahat Eğitimi programını Türkiye’de hizmete açtı.
16 Aralık 2017 Cumartesi 09:29

 
Kurtulmuş, 'Dört bir tarafında ayrı güzellikleri olan ülkeyiz'
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, memleketi Ordu’da, TRT tarafından hazırlanan Ordu Belgeseli’nin tanıtım programına katıldı.
15 Aralık 2017 Cuma 15:19

 
2018 Turizmine Travel Turkey İzmir desteği
Turizm sektörünü bir araya getiren, 2018 turizmine umut vadeden Travel Turkey İzmir’i 44 bin 589 kişi ziyaret etti.
15 Aralık 2017 Cuma 10:20

 
Türel, 'Şehirle sahil turizmi arasındaki kopukluğu kaldırmalıyız'
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Antalya’da ilçelerle, yani şehirle sahil turizmi arasındaki kopukluğu, uçurumu ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz” dedi.
14 Aralık 2017 Perşembe 15:29

 
Büyüleyici bir tur rotası: Hançer Kanyonu
Adana’nın Saimbeyli ilçesine 40 kilometre uzaklıkta yer alan 10 kilometre uzunluğundaki ‘’Hançer Kanyonu’’ ziyaretçilerini ve yetkililerin desteğini bekliyor. Turizmciler, büyüleyici bir tur rotası daha’’ olarak nitelendirdikleri Hançer Kanyonu’na turistlerin gelebilmesi için doğanın korunarak patika yollar ile yürüyüş parkurlarının yapılmasını istedi.
14 Aralık 2017 Perşembe 10:43

 
‘Dört Mevsim Uludağ’ Çalıştayı 5-6 Ocak’ta yapılacak
‘Dört Mevsim Uludağ’ Çalıştayı'nın 5-6 Ocak tarihlerinde yapılacağı bildirildi.
13 Aralık 2017 Çarşamba 14:44

 
Eroğlu, ''Antalya’da turizmi arttırmak için de çalışıyoruz''
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya programı kapsamında Vali Münir Karaloğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Bakanlığın Antalya’da yaptığı projeler hakkında basın açıklaması yaptı.
12 Aralık 2017 Salı 17:09

 
Palandöken, ''Turizmi mevsimsellikten kurtarmalıyız''
Sağlık ve termal turizmin ülkemiz için çok büyük bir nimet olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ülkemiz bin 800'den fazla termal kaynağa sahip. Bu da sağlık ve termal turizm açısından çok büyük bir nimet. Yıl boyunca turizm imkânı sağlayan bu alanlara yatırımlar artırılmalı ve hedeflenen rakamlara ulaşılmalı. Ülkemiz 4 mevsimi de yaşayan coğrafi koşulları ile eşsiz bir fırsata sahip. Turizmin her kolunu mevsimsellikten kurtarıp yılın 12 ayında da canlı tutmalıyız' dedi.
12 Aralık 2017 Salı 12:08

 
Turizmde altın pay Antalya ve İstanbul'dan geldi
Türkiye’ye 2017 yılının ilk on aylık diliminde gelen 29 milyonun üzerindeki ziyaretçilerin yüzde 63’ünün tercihi İstanbul ve Antalya oldu.
12 Aralık 2017 Salı 10:30

 
Bakanlıktan müze ve örenyerleri gişe ihalesine ilişkin açıklama
Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Müze ve Örenyerleri gişelerinin işletilmesi işi" ihalesine ilişkin açıklama yaptı.
10 Aralık 2017 Pazar 15:46

 
Kent Belleği Müzesi Bodrum turizmine de katkı sağlayacak
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Kent Belleği Müzesi inşaat çalışmalarını yerinde inceledi.
8 Aralık 2017 Cuma 16:09

 
Turizm tesisleri için yepyeni bir pazarlama stratejisi
Turizme farklı bir nefes getirmek İsteyen Vlanderon Sanat ve Teknoloji firması, inmyholiday.com adlı projesi ile yepyeni bir turizm pazarı oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.
6 Aralık 2017 Çarşamba 09:51

 
Kültür ve Turizm Müdürü görevden alındı
Kilis Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdullah Aldemir görevinden alındı.
5 Aralık 2017 Salı 10:50

 
2017 yılı özel ödülleri sahiplerini buldu
Türkiye’nin kültürel mirasına ve sanat dünyasına katkı sunan duayen isimlerin ödüllendirildiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödüllerinin yeni sahipleri belli oldu.
4 Aralık 2017 Pazartesi 01:00

 
Turizmin kalbi Travel Turkey İzmir’de atacak
Turizm sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan 11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, Partner İl Nevşehir ve Partner Ülke Ukrayna ile 7 Aralık Perşembe günü kapılarını açıyor.
3 Aralık 2017 Pazar 13:39

 
Medikal turizmde hedef 5.6 milyar dolar
CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen İstanbul Health Expo Fuarı ve Kongresi yoğun ilgi görüyor. Fuara Suudi Arabistan, Katar, Kosova, Ürdün, Lübnan, İran ve Irak başta olmak üzere 20 ülkeden tıbbi cihaz ve malzeme alıcıları kalıtım gösterdi.
2 Aralık 2017 Cumartesi 01:00

 
Bakanlık'tan TÜRSAB Genel Kurulu açıklaması
Kültür ve Turizm Bakanlığı, ertelenen TÜRSAB Genel Kurulu ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
1 Aralık 2017 Cuma 13:42

 
Kurtulmuş, ''Türk turizmi dip noktadan yükselişe geçti''
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya'da yapılan 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde, Türk turizm sektörünün 2016'daki zorlukları geride bıraktığını belirterek, ''Bu yılın 10 ayındaki performansıyla tabiri caizse dip noktadan yükselişe doğru geçtiğini göstermiştir” dedi.
30 Kasım 2017 Perşembe 17:00

 
Avukat Ünsever, ''Seçimleri seçim kurulu ertelememiştir''
Turizm sektörünün yakından tanıdığı Avukat İlker Ünsever, Seçimleri secim kurulu ertelememiştir. Kaldı ki secim kurulunun böyle bir yetkisi de yoktur. Secim kurulu kendisine yapılan "seçim süreci başladığı için secim günü orada olmalısınız" şeklindeki başvuruyu "TURSAB salonu hazırlamayacağını, secim için hazırlık yapmayacağını bildirdiği için bizim orada olmamız mümkün değildir " şeklinde bir gerekçe ile reddetmiştir'' dedi.
29 Kasım 2017 Çarşamba 21:19

 
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
117.522
USD ALIŞ
3.7770
USD SATIŞ
3.7970
EURO ALIŞ
4.6430
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2500
POUND SATIŞ
5.3290
ALTIN ALIŞ
162.0600
ALTIN SATIŞ
162.6100
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur