Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
mutfak haberleri
 
Endüstriyel mutfak sektörü çıtayı 15 milyar TL’ye yükseltti
TUSİD, 60 bin kişiye istihdam sağlayan ve 13 milyar TL pazar büyüklüğündeki endüstriyel mutfak sektörünün cirosunda 2018’de yüzde 15 büyüme hedefliyor. TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, ihracat rakamının da 1,2 milyar dolar seviyesine ulaşmasını beklerken, TİM ve Ekonomi Bakanlığı nezdinde kurulması planlanan Türkiye Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği’nin ihracatın artırılmasına ve sektör sorunlarının çözümüne katkı sağlayacağını söylüyor.
8 Ocak 2018 Pazartesi 10:26

 
Türkiye’nin 2017 menüsü belli oldu
Yemeksepeti, artık gelenekselleşen yıl değerlendirmesinde, bu kez Türkiye’nin 2017 menüsünü oluşturdu. Bir yıldaki 190 milyon porsiyon yemek verisinin işlenmesiyle elde edilen istatistiklere göre, sağlam bir kahvaltı ile başladığımız günü global tatlarla sürdürüyoruz. Akşam yemeklerinde ise Türk mutfağından vazgeçmiyoruz.
30 Aralık 2017 Cumartesi 01:00

 
Dünyaca ünlü şefler İstanbul'a geliyor
Türk mutfak kültürünü Dünya’ya tanıtmak, Dünyaca ünlü 18 yabancı şefi ortak bir platformda buluşturmak, Dünya’nın önemli turizm ve gastronomi destinasyonları arasında yer almasını sağlamak amacıyla Gastromasa Konferansı’nın mimarı Sözen Organizasyon tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, 2 Aralık 2017 tarihinde tüm gözleri İstanbul’a çevirmeye hazırlanıyor.
11 Kasım 2017 Cumartesi 07:29

 
Türk mutfağının gözü yurtdışında
Sultanahmet Köftecisi’nin 3. nesil sahibi, gastronomi uzmanı Mehmet Tezçakın: “Avrupalı turist sayısında azalma var. Turist ayağımıza gelmiyorsa biz onların ayağına gitmeliyiz. Turquality desteği verilsin; yerel gastronomi markalarımız İtalyan, Fransız mutfakları ile yarışır” dedi.
6 Kasım 2017 Pazartesi 09:58

 
Tarsus Mutfağı Dünya’ya açılıyor
Son günlerde esrarengiz kazıyla yerli ve yabancı medyanın dikkatini çeken Tarsus farklı bir heyecana daha ev sahipliği yapıyor. Adana ve Urfa kebabına rakip olarak Tarsus Kebabı oldukça iddialı... İslam inancı ve Hristiyanlık için önemli bir merkez olan Tarsus, turizmini çeşitlendirmek için mutfağını da görücüye çıkarıyor. 1.Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri Kapılarını Türk ve Yabancı basının katılımlarıyla açtı.
5 Kasım 2017 Pazar 01:00

 
Tarihi bina ''Mutfak Müzesi'' olacak
Adana Büyükşehir Belediyesi, Türkocağı Mahallesi’nde 19’uncu yüzyıldan günümüze ulaşan üç katlı Tepebağ evinin restorasyonu için kolları sıvadı.
28 Ekim 2017 Cumartesi 00:00

 
Endüstriyel mutfak sektörü Avrupa'da liderliğe koşuyor
1980’li yıllarda küçük işletmeler hâlinde faaliyet gösteren endüstriyel mutfak, çamaşırhane, servis ve ikram ekipmanları sektörü, son yıllarda Türkiye ekonomisinin en önemli yapı taşlarından biri olurken, Almanya ve İtalya’nın ardından Avrupa’nın en büyük üçüncü üreticisi olmayı da başardı. Sektörün pazar büyüklüğü yaklaşık 12 milyar TL ulaşırken, ülke ekonomisine kazandırdığı pay yüzde 3,2’ye ulaştı. Sektör, Almanya ve Fransa’daki maliyet artışlarını fırsata çevirerek Avrupa’da ikinci sıraya yerleşmeyi ve ihracatını da 3 katına çıkarmayı hedefliyor.
28 Eylül 2017 Perşembe 14:47

 
Dünyanın Geleneksel Mutfakları İstanbul'da Buluşuyor
Dünya gastronomi başkenti olmaya aday İstanbul, 21 - 24 Eylül tarihlerinde Tarihi Yarımada’da düzenlenecek olan Gastronomist 2017’ye hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli katkıları ve Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Gastronomist 2017’, tamamen geleneksel mutfak kültürleri üzerine gerçekleştirilecek olan Türkiye’deki ilk uluslararası organizasyon olması ile dikkat çekiyor.
20 Eylül 2017 Çarşamba 02:00

 
Tatildeyken kendi mutfağını en çok özleyen birinci ülkeyiz
Tatil en keyif aldığımız şeylerden biri, ama tatildeyken bile özlediğimiz şeyler var. Seyahat sitesi momondo.com.tr tatildeyken en çok özlediğimiz şeyleri araştırdı. Verilere göre dünyada tatildeyken kendi mutfağını en çok özleyen birinci ülke konumundayız
11 Ağustos 2017 Cuma 10:00

 
Mardin mutfağının zenginliği turizme güç katacak
Kehribar sarısı rengi, tadı ve benzersiz aromasıyla diğer bulgur çeşitlerinden farklılaşan Mardin bulguru coğrafi işaret alarak markalaşmaya hazırlanıyor. Bölgedeki diğer kalkınma projelerine öncülük eden Mardin Valiliği ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Mardin’in zengin kültürel, ekonomik ve gastronomik potansiyeli ilgili çalışmaları tüm hızıyla hayata geçiriyor.
6 Nisan 2017 Perşembe 04:13

 
Aşçılardan Kuşadası zirvesi
Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde 18-21 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı'nda (Aegean Hosttech Fair Platform), Ege'nin gurme haritası ilk kez açıklanacak. Aynı zamanda dünya çapında ünlü şeflerine de ev sahipliği yapacak fuarın en önemli konuğu ise Dünya Şefler Birliği (WACS) Kıtalar Arası Direktörü Thomas A. Gugler ve ünlü şefler olacak.
24 Ocak 2016 Pazar 22:11

 
Türk Mutfağı Dünyaya Açılıyor
Gastronomi turizmi alanında Türkiye’nin en önemli kurumları TURYİD ve TÜRSAB işbirliği protokolü imzalayacak.
14 Ekim 2015 Çarşamba 09:27

 
İki kadın şeften Turizmde mutfak devrimi
Ege'nin gurme turizmindeki başkenti Alaçatı oldu. Michelin yıldızlı şeflerin hazırladığı tatlar, Arnavut kaldırımlı sokakları kapladı. Yeme içme turizmi, aşçılara bakışı değiştirdi.İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü'nden birincilikle mezun olan Seçil Moler ile Ece Fenerci işte bu isimden ikisi.
27 Ağustos 2015 Perşembe 00:06

 
Kalyon Çeşme Haziran 2015 itibari ile kapılarını açıyor
Kalyon Turizm Grubu, Çeşme’ye lüks konaklama anlayışı ve restoran olarak hizmet verecek bir tesis kazandırıyor. Kalyon dostları bu yaz Çeşme’de lüks hizmet anlayışı ile ağırlanacak.
1 Haziran 2015 Pazartesi 11:47

 
Dünyaca Ünlü Aşçılar Bolu'da buluştu‏
1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri kapsamında 11 ülkeden 400 aşçı Bolu'ya geldi. Bolu’da dünyanın dört bir tarafından gelen aşçılar 13 kategoride yarışıyor ve hünerlerini sergiliyor.
5 Nisan 2015 Pazar 00:12

 
İnoksan başarılı bayilerini ödüllendirdi
Endüstriyel mutfak sektöründe yeniliklerin öncüsü İnoksan, Türkiye çapında hizmet sunan bayilerini Bursa’da ağırladı. En fazla satış gerçekleştiren bayilerini ödüllendiren İnoksan aynı zamanda sürdürülebilir inovasyon anlayışının yeni ürünlerini de iş ortaklarına tanıttı.
17 Mart 2015 Salı 12:18

 
Gastronomi Dünyasının kalbi İstanbul’da atacak
Bu yıl 13.sü düzenlenecek olan İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri (International Gastronomy Festival - Istanbul) 28-31 Ocak 2015 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Kongre ve Fuar merkezinde gerçekleşecek.
16 Ocak 2015 Cuma 00:25

 
Martı Istanbul Hotel’in mutfağı Siriş’e emanet
Şehrin kalbindeki mükemmel lokasyonu ile İstanbul’un buluşma noktası olan Martı Istanbul Hotel’in mutfağı, yurt dışında gastronomi hakemliği yaparak ülkemizi başarıyla temsil eden Executive Chef Mehmet Siriş’e emanet edildi.
19 Aralık 2014 Cuma 00:42

 
Turizm sektörünün patronları mutfakta
Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, turizmin kalbini tutan ünlü isimleri, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde bulunan 119 yıllık Mutfak Sanatları Okulu Le Cordon Bleu’da ağırladı. Turizm sektörüne yön veren isimler, Le Cordon Bleu’da düzenlenen workshop’ta sadece işin yönetiminde değil mutfağında da usta olduklarını gösterdiler.
12 Eylül 2014 Cuma 12:51

 
Hatay'da “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”
Hatay Valiliğinin öncülüğünde, TÜBİTAK desteğiyle kentin paydaşlarının işbirliği ile yürütülen “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında düzenlenen “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” konulu toplantı Tayfur Sökmen Salonu’nda yapıldı.
27 Nisan 2014 Pazar 01:05

 
Arda'nın mutfağı Pegasus Cafe'de
Pegasus Hava Yolları, Türkiye’nin önde gelen şeflerinden Arda Türkmen ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde ünlü şefin tarifleri ile hazırlanan lezzetleri menüsüne katarak, misafirlerini 1 yıl süresince havada Pegasus Cafe ile lezzet yolculuğuna çıkaracak.
11 Nisan 2014 Cuma 00:04

 
Dünya turizm gelirinin yüzde 30’u gastronomiden sağlanıyor
Ülkemizdeki yerli ve yabancı ünlü şefler,Kastamonu’da yöresel yemeklerin yapıldığı tesislerde mutfaklara girip, tesislerin aşçılarıyla birlikte yöresel lezzetleri pişirerek, ardından eşsiz lezzetleri tatma fırsatı buldu.
25 Mart 2014 Salı 00:01

 
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
118.067
USD ALIŞ
3.7800
USD SATIŞ
3.8000
EURO ALIŞ
4.6270
EURO SATIŞ
4.6520
POUND ALIŞ
5.2490
POUND SATIŞ
5.3290
ALTIN ALIŞ
162.6100
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur