firuz bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
rehber haberleri
 
Türk Rehberlerin Çince telaşı
Son yıllarda Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısındaki artışın, 2018 yılının Çin’de ‘Türkiye Turizm Yılı’ olarak ilan edilmesiyle daha da büyümesi bekleniyor. Türkiye’de Çince bilen turist rehberi sayısının düşük olması, rehberlerin Çince öğrenmesini zorunlu kılıyor.
5 Aralık 2017 Salı 10:18

 
Yunan Rehberler İzmir’i gezdi
Yunanistan’da görev yapan 18 deneyimli rehber İzmir ve çevresindeki tarihi ve kültürel yerleri gezdi. İzmirli tur acentesi Tutku Tur’un misafiri olarak 4 gün İzmir ve çevresindeki tarihi yerleri gezen yunan rehberler, Türkiye’den çok etkilendiklerini belirtti. Efes Antik Kenti, Bergama, Pamukkale, Laodikya, Sart ve İzmir’i tanıma imkanı buldular. Son gün İzmir Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia gruba eşlik etti.
2 Kasım 2017 Perşembe 11:00

 
Çinlilere İngilizce bilen rehberler gezi düzenleyebilecek
TÜRSAB, Çinli turist gruplarına İngilizce dilinde hizmet almak istemeleri halinde İngilizce dilinde ruhsatname sahibi olan turist rehberleri tarafından gezi düzenlenebileceğini açıkladı.
27 Eylül 2017 Çarşamba 09:43

 
Rehber ile seyahat etmenin 5 faydası
Birbirinden ilginç içerikleriyle seyahatseverlerin pusulası olan Prontoblog, rehberle seyahat etmenin avantajlarını gezginlerle paylaştı.
20 Eylül 2017 Çarşamba 10:40

 
Hacıalioğlu, ''TÜRSAB'ın Türkçe Rehberlik talebi yasal değil''
Seyahat Acentalari Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Üyesi M.Nezih Hacıalioglu, ''Dünyada turist rehberi tanımlanırken ‘en az bir yabancı dil bilen ’ifadesi kullanılmaktadır. Yürürlükteki 6326 sayılı turist rehberliği meslek kanununda da yabancı dil bilme şartı açık bir şekilde ifade edilirken, Türsab'ın bu talebi yasal olmadığı da ortadadır'' dedi.
31 Ağustos 2017 Perşembe 09:59

 
Akdağ: ''TÜRSAB Türkçe rehberlikle kaos yaratıyor''
ADRO Başkanı İsa Akdağ: ''TÜRSAB’ın Türkçe rehberlikte ısrarının arkasında mesleğimizi yok etmek isteği yatıyor'' dedi.
26 Ağustos 2017 Cumartesi 12:00

 
TUREB’den yürütmeyi durdurma kararı açıklaması
Turist Rehberler Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı, rehberlere uygulanan 2016 yılı aylık taban ücreti ile ilgili yürütmenin durdurulmasına kararı ile ilgili açıklama yaptı. Apalı, açıklamasında, ‘’Konu hakkında hukuk müşavirliğimiz tarafından gerekli inceleme ve girişimlerde bulunulmaktadır’’ ifadelerine yer verdi.
25 Ağustos 2017 Cuma 12:34

 
Bayrama özel çocuklarla seyahat rehberi
Bayrama sayılı günler kaldı. Peki, çocuklarla uzun soluklu bir seyahat için tüm hazırlıkları tamamladınız mı? Seyahat sitesi momondo.com.tr, Bayram tatiline çocuklarıyla birlikte çıkacak olanlar için seyahatlerini kolaylaştıracak bir rehber hazırladı!
25 Ağustos 2017 Cuma 02:46

 
Rehberlere uygulanan taban ücretin yürütmesi durduruldu
TÜRSAB, rehberlere uygulanan 2016 yılı aylık taban ücreti ile ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verildiğini duyurdu.
24 Ağustos 2017 Perşembe 11:20

 
Turist rehberlerine ceza yağdı
TUREB Disiplin Kurulu, 9'u geçici olmak üzere 10 rehbere meslekten men cezası verdi.
29 Temmuz 2017 Cumartesi 00:31

 
Sezgin, ''Bursa'nın turizmdeki payı artmalı''
Bursa Turist Rehberleri Odası Başkanı Denizhan Sezgin, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Bursa’nın turizmdeki payının arttırılması gerektiği gerektiğini söyledi.
13 Temmuz 2017 Perşembe 15:47

 
Kaçak rehberlik turizme gölge düşürüyor
Bursa Turist Rehberleri Odası Başkanı Denizhan Sezgin, artarak devam eden kaçak turist rehberliği faaliyetlerinin hem mesleğe hem de turizme büyük zararlar verdiğini söyledi.
27 Mayıs 2017 Cumartesi 00:00

 
Apalı: ''Organize turlar sigortayla teminat altına alınmalı''
Turist Rehberleri Birliği Başkanı Apalı, "Turizm potansiyelini daha da artırmak için Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de ödeme kolaylıkları sağlanmalı, organize turlar sigortayla teminat altına alınmalı" dedi.
9 Mayıs 2017 Salı 04:00

 
Akdağ, ‘’Rehberler evlerine ekmek götüremez duruma geldi’’
ADRO Başkanı İsa Akdağ, turizm sektöründe 2016 yılının olumsuzlukla geçmesi sonucu rehberlerin bir çoğunun işlerini kaybetmesi nedeniyle evlerine ekmek götüremez duruma geldiklerini söyledi.
21 Şubat 2017 Salı 14:03

 
Turizmde “Milli seferberlik” beklentisi
Türkiye’de son yıllarda hızla artan terör olayları turizm sektörünü 2017 yılında da umutsuzlaştırıyor. Bursa Turist Rehberleri Odası Başkanı Denizhan Sezgin, BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ı ziyaretinde, turizm sektörüne yönelik milli seferberlik başlatılması gerektiğini söyledi.
5 Ocak 2017 Perşembe 16:48

 
Turist rehberleri vefa bekliyor
ADRO Başkanı İsa Akdağ, turist rehberlerin turizme verilen destek paketinden yararlanması gerektiğini söyledi.
5 Ocak 2017 Perşembe 09:07

 
Rehberlerin 2017 yılı taban ücretleri belirlendi
Turist rehberlerinin 2017 yılı rehber taban ücretleri belirlendi.
22 Aralık 2016 Perşembe 16:11

 
Avcı: “Türkiye dünyanın 6. büyük destinasyonu''
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Türkiye, pazar sınırlamasına rağmen dünyanın 6. büyük destinasyonu. Pazarımızın yelpazesini genişletirsek, daha yukarı sıralara gelmememiz için hiç bir sebep yok'' dedi.
25 Ekim 2016 Salı 16:57

 
İsa Akdağ: '‘Türkiye’nin büyümesi birilerini korkuttu’'
Adana Bölgesel Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, Türkiye’nin başta turizm olmak üzere bir çok sektörde hızlı büyümesinin birilerin korkuttuğunu söyledi.
23 Ekim 2016 Pazar 10:47

 
ADRO'dan kaçak rehber uyarısı
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, ‘’Sorunlarımızın başında kaçak rehberlik geliyor, bu faaliyet; ülkemizin imajına büyük zarar veriyor’’ dedi.
13 Ağustos 2016 Cumartesi 08:21

 
Bursa sağlık ve termal turizmde dünya markası olma yolunda
Bursa Sağlık Turizmi Derneği ve Bursa Turist Rehberleri Odası, Bursa’nın sağlık ve termal turizmde dünya markası olma hedefiyle eylem planları hazırlayarak yeni işbirliğine gidiyor.
9 Ağustos 2016 Salı 00:00

 
Evcil hayvanlar ile seyahat rehberi
Evcil hayvanınızla tatile çıkarken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi hazırlıkları yapmalısınız? Seyahat sitesi momondo, tüylü dostlarını geride bırakmak istemeyenlere yönelik püf noktalarını içeren bir seyahat rehberi hazırladı
5 Ağustos 2016 Cuma 10:24

 
Kaçak rehber çalıştıran acentadan İRO'ya FETÖ, suçlaması
Kaçak rehber çalıştıran bir acentenin İstanbul Rehberler Odası'na (İRO) yönelttiği ''FETÖ'' suçlaması asılsız çıktı. İRO, yazılı açıklama yaparak, konuyla ilgili hukuki süreç başlattıklarını duyurdu.
24 Temmuz 2016 Pazar 12:25

 
ADRO'dan rehber istihdamı için çözüm önerisi
ADRO Başkanı Akdağ, ‘’Turistlere müze ve ören yerlerinde ister münferit olsun ister grupla olsun rehberle gezme zorunluluğu getirilmeli’’ dedi.
14 Temmuz 2016 Perşembe 09:50

 
BURO Başkanı Sezgin: “Meslektaşlarımızın sesi olacağız”
Türkiye Rehberler Birliği tarafından kayyum atanmasıyla gündeme gelen Bursa Turist Rehberler Odası’nın önceki gün gerçekleşen 2.’nci olağanüstü genel kurulunda delegelerin üçte ikisinin oyunu alan Denizhan Sezgin başkan oldu.
12 Temmuz 2016 Salı 14:21

 
Bursa Turist Rehberleri Odası olağanüstü seçime gidiyor
Bursa Turist Rehberleri Odası’nın 11 Temmuz’da yapılacak olağanüstü seçimi öncesi adaylığını açıklayan Denizhan Sezgin, ekibiyle birlikte yaptığı toplantıda projelerini açıkladı. BURO Başkan Adayı Denizhan Sezgin,“Bursa turizmini dünya genelinde ön plana çıkarmak ve mesleğimizi ileri taşımak için göreve talibiz“ dedi.
5 Temmuz 2016 Salı 02:46

 
Japonya’da Bahşiş Vermeyin, Amerika'da ise Unutmayın
Prontotour rehberlerinin seyahat deneyimlerinden yola çıkarak hazırlanan Prontotourblog’dan, ülkeler ve onların ilginç kuralları…
2 Temmuz 2016 Cumartesi 00:00

 
Rehberlerin Taban Ücret Belirlenmesi Kararına Durdurma
TÜRSAB Tarafından Açılan ve Seyahat Acentaları Tarafından 4857 Sayılı İş Kanununa göre İstihdam Edilen Turist Rehberlerine 2015 Yılı için uygulanacak Aylık Taban Ücretin İptali Davasında Taban Ücret Belirlemesi işleminin Yürütmesi Durduruldu
23 Haziran 2016 Perşembe 22:40

 
Akdağ, ''Otel ve acentelere destek var rehberlere yok''
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, olumsuzluklara rağmen otellerin ve seyahat acentelerinin tek tek gelen münferit rezervasyonlarla varlıklarını idame ettirme gayreti içinde olduklarını belirterek “Bu krizin asıl mağdurları turist rehberleridir. Otel ve acentelere destek var rehberlere yok'' dedi.
20 Haziran 2016 Pazartesi 01:33

 
TUREB Başkanı Apalı, ‘’Dün yine yüreğimiz yandı’’
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı, bir çok kentte valilik talimatıyla okul gezilerine rehber-acente bilgileri dosyaya konulmadan izin verilmediğini belirterek, ‘’Osmaniye’de 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan okul gezisiyle ilgili izin bölümü nasıl aşıldıysa ortaya çıkarılmalı’’ dedi.
6 Haziran 2016 Pazartesi 16:05

 
Turizmde düşüşü önleyecek reçete
Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, Turizm Eylem Planı ile 255 milyon liralık destek bekleyen sektörün kalıcı çözümler için deniz-güneş ve kum üçgenine dayalı tatil anlayışından sıyrılarak, dünyada büyüyen bir pazar haline gelen ‘özel ilgi turizmine’ yönelmesi gerektiğini savundu.
1 Haziran 2016 Çarşamba 13:11

 
ADRO'dan kaçak tur ve rehber denetimi
Adana Bölgesel Turist Rehberler Odası (ADRO) , Turist Rehberler Birliği’nin (TUREB) denetmenleriyle birlikte, bahar mevsimiyle birlikte Çukurova’da artan turizm hareketliliğinde vatandaşların güvenli seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla Adana, Hatay ve Mersin’de kaçak tur ve rehber denetimi yaptı.
11 Mayıs 2016 Çarşamba 09:47

 
TUI, 300 rehberle EXPO 2016 Antalya’da toplandı
Dünyanın en büyük turizm şirketlerinden biri olan TUI, Antalya’daki otellerde görev yapan 300 rehbere EXPO 2016 Antalya sergi alanı içerisinde bulunan Konferans salonunda bilgilendirme yaptı. Toplantı sonrası sergi alanını gezen rehberler, beğenilerini dile getirdi.
2 Mayıs 2016 Pazartesi 07:51

 
‘’Turist rehberleri turizm paydaşı değiller mi?’’
Turizm sektörünün eğitimli insan gücünü oluşturan, Türkiye’yi ziyaret eden turistlerle ilk teması sağlayan, tarihimizi ve kültürel değerlerimizi açıklayan Profesyonel Turist Rehberleri mesleklerinin geleceğiyle ilgili derin kaygı yaşadıkları bildirildi.
27 Nisan 2016 Çarşamba 10:31

 
Zeki Apalı: ‘’Rehber bulundurma zorunluluğunu takan yok’’
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı, Gümrük Kapıları’ndan giriş yapan turist otobüslerinde yerel acente ve rehber bulundurma kontrollerinin yapılmadığını, belediyelerinde gezilerinde sigorta yapma ve rehber bulundurma zorunluluğunu göz ardı ettiklerini ileri sürdü.
13 Nisan 2016 Çarşamba 11:35

 
Apalı: '’Yurtdışı tanıtım fuarlarında rehberler görev alsın’’
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı, Türkiye’yi ziyarete gelen turistlere ilk dokunan kişi olan rehberlerden yurtdışı tanıtım fuarlarında da yararlanılması gerektiğini söyledi.
4 Nisan 2016 Pazartesi 10:07

 
Bisiklet Parkurlarını bilen rehberler yetiştirilecek
Doğa sporları konusunda uzmanlaşmış EON TUR, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından desteklenen proje kapsamında Antalya-Burdur-Isparta'da bisiklet parkurlarını bilen rehberler yetiştirilmesi amacıyla, ''Bisiklet Rehberliği Uzmanlaşma Programı'' düzenlendi.
19 Mart 2016 Cumartesi 07:09

 
Akdağ, ‘’Rehberler ülkemizin turizm elçileridir’’
- Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, ‘’Ülke turizmini hak ettiği noktaya taşımak, doğru tanıtımı yapmak, tarihimizi, kültürümüzü ve değerlerimizin tanıtımı için” var olan rehberlerimiz ülkenin turizm elçileridir’’ dedi.
22 Şubat 2016 Pazartesi 14:45

 
Ünal, ''Rehberler, turizm sektörünün tanıtım elçileridir''
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ünal, ''Ülke tanıtımında başarılı bir tablonun altına emekleriyle imza atan rehberlerimizin Dünya Rehberler Günü'nü kutlarım" dedi.
21 Şubat 2016 Pazar 12:46

 
TUREB, Dünya Rehberler Günü mesajı yayımladı
Turist Rehberleri Birliği (TUREB), 21 Şubat Dünya Rehberler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
21 Şubat 2016 Pazar 11:55

 
TUREB, Dünya Rehberler Günü'nü sade bir törenle kutlayacak
Turist Rehberleri Birliği (TUREB), 21 Şubat Dünya Rehberler Günü'nü terör saldırıları nedeniyle sade bir törenle kutlama kararı aldı.
19 Şubat 2016 Cuma 07:01

 
Bornova’da turizm atağı
Turizm potansiyelini artırmak için pek çok çalışma yapan Bornova Belediyesi, turist rehberlerine ilçeyi tanıttı.
16 Şubat 2016 Salı 00:00

 
''Rehberlerin olmadığı turizm toplantıları gerçeği yansıtmaz''
Turist Rehberler Birliği (TUREB), rehberleri ilgilendiren konularda yapılan toplantılarda rehberlerin ve temsilcilerinin göz ardı edilmesine tepki göstererek, ''rehberlerin ve temsilcilerinin dışarıda tutulacağı hiçbir turizm toplantısının gerçeği yansıtmayacağını düşünmekteyiz'' dedi.
9 Şubat 2016 Salı 08:25

 
ADRO Başkanı Akdağ, EMITT Fuarı'nı değerlendirdi
Adana Bölgesel Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ,EMITT'in hem bölgesinin hem de dünyanın barışına katkı sunduğunu, aynı zamanda dünyanın sayılı fuarları arasında olduğunu ve turizme yaptığı katkı nedeniyle turizmin tüm paydaşlarının bu fuarı fırsata çevirmek için birlik olması gerektiğini söyledi.
29 Ocak 2016 Cuma 12:26

 
Turizm sigortasız rehberlere emanet
Yaklaşık 20 bin kokartlı rehber bulunan Türkiye’de, binlerce meslek mensubu sosyal güvenlik hakları konusunda sorun yaşıyor.
16 Ocak 2016 Cumartesi 00:25

 
Havalimanı rehberi TAV Mobile yeni yüzüyle hizmete girdi
TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği 11 havalimanında sunulan hizmetlerin gerçek zamanlı olarak yolculara ulaşmasını sağlayan TAV Mobile uygulaması yeni yüzü ve yeni işlevlerle kullanıma sunuldu. TAV Mobile artık tercüme desteği sunuyor, terminalde sizi aradığınız yere yönlendiriyor, indirimler ve fırsatlar hakkında anında bilgi veriyor.
23 Aralık 2015 Çarşamba 15:28

 
Turist Rehberleri Gurme ve Gastronomi Uzmanlığı Semineri
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Rehberler Odası işbirliği ile planlanan “Turist Rehberleri Gurme ve Gastronomi Uzmanlığı Semineri” bölgedeki diğer illeri de kapsayarak uygulamaya geçti.
19 Kasım 2015 Perşembe 00:28

 
Turisti çekecek yeni programlar şart
İzmir Turist Rehberleri Odası Başkan Vekili Serdar Çelenk, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Derneği ETİK’i ziyaret etti.
13 Kasım 2015 Cuma 00:02

 
TUREB'den Rehber ve Acentelere Açık Çağrı
Turist Rehberler Birliği (TUREB), ''Tüm Rehber ve Acentelerimize Açık Çağrımızdır'' başlıklı açıklama yaparak, ''Yapılan denetim, şikâyet ve bilgiler ışığında rehberlerin karşılaştıkları sorunların en önemlileri şu şekilde sıralanmış olup, bunlara sebebiyet verenlerin sektörün içinde bulunan turizm paydaşları olması hasebiyle dostane bir şekilde uyarıda bulunmayı, onları yanlıştan ve hukuksuz uygulamalardan vaz geçirmeyi amaçlıyoruz'' denildi.
19 Ekim 2015 Pazartesi 00:04

 
Üç rehbere meslekten geçici men cezası
Turist Rehberler Birliği (TUREB) 3 rehbere meslekten geçici men, 6'sına ise kınama cezası verdi.
18 Ekim 2015 Pazar 12:31

 
Bayramı evinde geçirecek İzmirliler için ''TATİL REHBERİ''
Kurban Bayramı tatilinin Bakanlar Kurulu kararıyla 9 güne çıkarılmasının ardından ekonomik durumu elverenler şehir dışındaki tatil beldelerine gitmeyi tercih etti. Tatili evlerinde geçirecek olanlar içinse durum sanıldığı kadar can sıkıcı değil. Her gelir grubundan İzmirlinin, çok fazla harcama yapmadan, her gün şehrin farklı bir noktasında eğlenerek keyifli bir tatil geçirmesi mümkün.
22 Eylül 2015 Salı 00:00

 
Bağlıkaya: ''TÜRSAB Kanunu’nu Ulusoy bilerek sabote etti''
TÜRSAB Başkan Adaylığını açıklayan Firuz Bağlıkaya, Türsab”a getirecekleri yeniden değişimi ve istifa sebeplerini anlattı
26 Ağustos 2015 Çarşamba 19:33

 
TUREB'den 6 rehbere men, 7'sine kınama, 3'üne uyarı cezası
Turist Rehberler Birliği (TUREB) 6 rehbere meslekten geçici men, 7'sine kınama, 3'üne ise kınama cezası verdi.
22 Ağustos 2015 Cumartesi 12:01

 
Tur rehberlerine ''Kültür Kartı'' verilecek
Turist Rehberleri Birliği (TUREB), yurtdışı turlarda görev alan rehberlere kolaylık sağlamak amacıyla sınırlı sayıda ''kültür kart'' temin ettiklerini ve üyelerine dağıtacaklarını bildirdi.
25 Temmuz 2015 Cumartesi 12:49

 
Çukurova’nın Turizmdeki kaderi neden değişmiyor?
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, ''Hep ayrı gayrı mı kalacağız? Yine mevsimler geldi geçti ve sezonlar açılıp kapandı, sonuç;ç okta başarılı bir sezon geçirdiğimiz söylenemez. Alanya’dan-Antakya’ya kadar dünyanın en çok ören yerine,en çok turistik mekanlarına,en uzun sahillerine sahip bir bölge olan Çukurova,turizmde neden başarısız oluyor ve sınıfta kalıyor halen anlamış değilim'' dedi.
6 Temmuz 2015 Pazartesi 00:02

 
Turist rehberlerinin aylık taban ücreti belirlendi
Turist Rehberleri Birliği (TUREB), rehberlerin bu yıl ki aylık taban ücretlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından net 3.090-TL olarak belirlendiğini açıkladı.
21 Haziran 2015 Pazar 13:41

 
Mayıs'ta 110 turist rehberi hakkında tutanak tutuldu
Turist Rehberleri Birliği (TUREB), mayıs ayı denetim sonuç raporunu açıkladı. Denetimlerde 110 rehber hakkında tutanak tutulduğu belirtildi.
7 Haziran 2015 Pazar 00:59

 
TUREB'den üyelerine ''Sözleşme yapmadan tura çıkmayın''
Turist Rehberleri Birliği (TUREB), turizm sezonunun başlamasıyla birlikte, ''Denetimler Hakkında Bilgilendirme'' başlıklı bir açıklama yaptı. TUREB, üyeleri, sözleşme yapmadan tura çıkmamaları konusunda uyardı.
29 Nisan 2015 Çarşamba 00:05

 
UNESCO Sürecinde Diyarbakır Turizm Paneli
15-22 Nisan Turizm Haftası kapsamında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, UNESCO Süreci-Diyarbakır Turizm Paneli gerçekleştirildi.
20 Nisan 2015 Pazartesi 00:01

 
Emin Çakmak, ''TUREB'le aynı görüşteyiz''
TÜRSAB Genel Başkan adayı Emin Çakmak, Beyaz Rusya Sağlık Turizm fuarından dönüşünde Antalya'ya giderek meslektaşlarıyla buluştu.
13 Nisan 2015 Pazartesi 12:05

 
Konak Belediyesi ‘’Kültür Turizmi’’ne öncelik verecek
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ''Konak'ta 2 bin 500 tescilli eserimiz var. Çoğu kötü durumda. Bunlar için kaynak yaratılması lazım. Belediye bütçesiyle kotarılacak iş değil. Tarihsel mekanların onarımı için ayrılan bir fon var ama bu fonlardan pay almadık'' dedi.
2 Nisan 2015 Perşembe 00:01

 
Akfen GYO'dan "şehir rehberi" konseptli faaliyet raporu
Akfen GYO'nun "şehir rehberi" konseptiyle hazırlanan 2014 Faaliyet Raporu 3 ülkede 14 şehri anlatıyor‏.
31 Mart 2015 Salı 00:30

 
''Turist rehberleri turizmin gelişmesine önemli katkı veriyor''
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Dünya Rehberler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
22 Şubat 2015 Pazar 00:07

 
TUROB'dan TUREB'e Dünya Rehberler Günü kutlama mektubu
TUROB Başkanı Timur Bayındır, "21 Şubat Dünya Rehberler Günü" vesilesi ile TUREB Başkanı A. Zeki Apalı ve İRO Başkanı Şerif Yenen'e birer kutlama mektubu gönderdi.
21 Şubat 2015 Cumartesi 09:44

 
Göbeklitepe rehberlerin yaka kartında
Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Başkanı M.Kamil Türkmen, ''Yaklaşık 10000 rehber arkadaşımızın bu kimlikle dolaşması ve görünürlüğü açısından Göbeklitepe'nin tanıtımında önemli katkı sunacaktır'' dedi.
18 Şubat 2015 Çarşamba 00:00

 
TUREB; 1618'in rehberlik ile ilgili maddeleri kabul etmiyoruz
Trist Rehberleri Birliği (TUREB), TÜRSAB'ın 1618 sayılı yasada yapılması planlanan değişikliklerine yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.
17 Şubat 2015 Salı 00:00

 
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’e, ''Anavarza Özel Ödülü''
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Akdağ, geçen yıl 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla ilkini gerçekleştirdikleri ‘’Çukurova Ulusal Turizm Ödülleri’’nin ikincisinin 19 Şubat’ta sahiplerine verileceğini açıkladı
5 Şubat 2015 Perşembe 11:33

 
TUREB, 3 rehbere meslekten geçici men cezası verdi
Turist Rehberler Birliği (TUREB) Disiplin Kurulu kararlarını açıkladı. 3 rehbere meslekten geçici men cezası verildi.
22 Ocak 2015 Perşembe 00:18

 
TÜRSAB'ın Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği'ne itirazı var
TÜRSAB, Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği'nin üyelerinin aleyhine sonuç doğurabilecek hükümlerine karşı Bakanlıklar nezdinde gerçekleştirdikleri tüm itirazlara rağmen 26.12.2014 tarih ve 29217 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, ''Öncelikle belirtmemiz gerekir ki; söz konusu yönetmelik ile ilgili olarak hukuksal yollara başvuru sürecine ilişkin çalışma başlatmış bulunmaktayız'' denildi.
4 Ocak 2015 Pazar 00:00

 
Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği yayımlandı
Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bu günkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
26 Aralık 2014 Cuma 10:57

 
Başkanlar, Travel Turkey İzmir Fuarı'nda buluştu
Adana, İzmir ve Şanlıurfa Turist Rehberler Odası Başkanları bu yıl 8'inci kez kapılarını açan Travel Turkey İzmir Fuarı'nda buluştu.
6 Aralık 2014 Cumartesi 02:30

 
İsa Akdağ: ''Kilikya Türkiye'nin parlayan yıldızı olacak''
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, Kilikya olarak adlandırılan Doğu Akdeniz’in turizmde gelecek vaad ettiğini belirterek, ‘’Kilikya, turizmde Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak’’ dedi.
4 Kasım 2014 Salı 11:38

 
Rehberlere ''Sözleşme yapmadan tura çıkmayın'' uyarısı
Turist Rehberler Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı,sözleşme yapma zorunluluğunun yönetmelik ile değil Meslek Kanunu ile düzenlendiğini belirterek, rehberleri hizmet sözleşmesi yapmadan tura çıkmamaları konusunda uyardı.
24 Ekim 2014 Cuma 01:13

 
''Çukurova ve GAP turizminde bayram hareketliliği yaşanıyor''
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ,mesaj yayımlayarak turizm camiasının Kurban Bayramı’nı kutladı. Akdağ, ''Bayram dolayısıyla Çukurova ve GAP yöresinde turizm hareketliliği yaşanıyor'' dedi.
3 Ekim 2014 Cuma 09:52

 
TUREB, 8 rehbere meslekten geçici men cezası verdi
Turist Rehberler Birliği (TUREB) 6-7-8 Ağustos tarihlerinde yapılan Disiplin Kurulu kararlarını açıkladı. 8 rehbere meslekten geçici men cezası verildi.
2 Eylül 2014 Salı 20:09

 
Ucuz turizmle milyarlarca dolar kaybediyoruz
Türkiye, dünyada en çok turist çeken 6’ıncı ülke olmayı başarsa da yıllardır dünya turizm gelirlerinde ilk 10’a giremiyor. Dünya ortalaması kişi başına 1066 dolar olan uluslararası turist harcamasının ülkemizde 750 doları aşamadığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, Türkiye’nin turizmde ucuza gittiğini savundu.
26 Ağustos 2014 Salı 00:23

 
Hataylı turist rehberleri tepkili
Hatay’daki turist rehberleri, bir Akdeniz kenti olan Hatay’ın kendi coğrafi bölgesinde Rehber Odası bulunmasına karşın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde başka bir Oda’ya bağlanmasına tepki gösterdiler
12 Temmuz 2014 Cumartesi 10:46

 
Dünyanın merakla beklediği turizm projesi; Tarsus-Kazanlı
Turizmde yeni bir destinasyon yaratacak, uluslararası standartlara uygun 2 golf sahası, kongre merkezi, sağlık kompleksi, tatil köyleri tarihi, kültürel ve doğası ile Türkiye’nin el değmemiş temizlikteki bakir önemli turizm merkezlerinden biri olacak Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi’nin biran önce hayata geçirilmesi istendi.
29 Haziran 2014 Pazar 11:40

 
‘dört dörtlük’ vizesiz seyahat rehberi
Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilecekleri ülke sayısı 70’ı geçince, akıllı seyahat sitesi KAYAK.com.tr dayanamadı ve dört kıtadan dört ülkeyi kapsayan bir vizesiz seyahat rehberi hazırladı.
27 Haziran 2014 Cuma 11:06

 
Çukurova'da turist rehberi sıkıntısı
Başta Çukurova olmak üzere Türkiye’nin diğer bölgelerinde son dönemde artan rehber denetimlerinin yanı sıra artan turizm hareketliliği Kilikya olarak adlandırılan Çukurova yöresinde rehber ihtiyacı patlamasına neden oldu.
4 Mayıs 2014 Pazar 08:28

 
Taşbaşı: “Turizm top yekün bir seferberliği gerektirir”
38. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi katkılarıyla düzenlenen “Tanıtımda Yeni Yaklaşımlar” konulu panelde Türkiye Turizmi, tanıtım stratejileri ve İzmir Turizmi masaya yatırıldı.
26 Nisan 2014 Cumartesi 09:55

 
Duayen turist rehberi Uğur Ayyıldız, hayatını kaybetti
Turizm Rehberleri Birliği-TUREB eski başkanı ve Türk turizminin duayen rehberi Uğur Ayyıldız geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti.
28 Mart 2014 Cuma 10:08

 
İstanbul Unveiled Filmi İstanbul'u dünyaya tanıtacak
İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkanı Şerif Yenen’in, İstanbul üzerine İngilizce seyahat belgeseli olarak hazırlanan İstanbul Unveiled filminin Kanyon Cinemaximum’da gerçekleştirilen galası büyük beğeni ve övgü topladı.
18 Mart 2014 Salı 07:58

 
Turizm News’e bir ödül de ADRO’dan
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) tarafından 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla verdiği “Çukurova’da Turizm Ödülleri”nde Turizm News , “Turizm İnternet Medya Ödülü”ne layık görüldü.
23 Şubat 2014 Pazar 10:07

 
Turist Rehberleri, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, yönetim kurulu üyeleri ve bir grup rehber, Dünya Rehberler Günü, dolayısıyla Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu.
21 Şubat 2014 Cuma 18:40

 
''Rehberler turizmin gelişmesinde önemli hizmetler veriyor''
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
21 Şubat 2014 Cuma 13:24

 
''Çukurova Turizm Ödülleri'' sahiplerini buldu
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO), 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla Çukurova’da turizmin gelişmesi için çalışan kişi ve kurumlara ödül verdi.
21 Şubat 2014 Cuma 12:41

 
Çukurova Turizm Ödülleri verilecek
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Akdağ, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla Çukurova’da turizmin gelişmesi için çalışan kişi ve kurumlara ödül vereceklerini açıkladı.
18 Şubat 2014 Salı 09:36

 
ADRO: ''Adana'da tarih katliamı yapılıyor''
Adana Turist Rehberleri Odası (ADRO) Ali Münif Yeğenağa Caddesi’ndeki binalarda yapılan ‘’Sokak Sağlıklaştırma Projesi’’ ile adeta bir tarih katliamı yapıldığına dikkat çekiyor.
2 Şubat 2014 Pazar 12:43

 
ADRO: ''5 Ocak Stadyumu yıkılmamalı''
Adana Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, 5 Ocak stadyumunun yıkılmaması gerektiğini belirterek, ‘’Neden Adana’da bir turizm cazibe merkezi yaratmak adına bir minya-türk veya minya-dünya yaratmak aklınıza gelmiyor’’
23 Ocak 2014 Perşembe 10:31

 
TUREB'den TÜRSAB'a tepki
Turist Rehberleri Birliği'nden (TUREB), yapılan açıklamada, TÜRSAB yetkililerinin kendi yasalarına eklemeyi düşündükleri hükümler marifetiyle rehber kuruluşlarının yetkilerinin kısıtlanacağı yönünde beyanatlar verdikleri ve bunun kabul edilemez olduğu belirtilerek, ''Turist Rehberliği Meslek Yasası'ndaki yetkilerin kısıtlanacağı beyanatını veren söz konusu kuruluşu şiddetle kınıyoruz'' denildi.
20 Ocak 2014 Pazartesi 12:09

 
ADRO: "Kaçak rehberlik ülke imajına zarar veriyor"
Adana Rehberler Odası (ADRO), 2014 yılı için bölgede turizm sezonuna hazırlık yapmak ve bölgedeki rehberlere istihdam yaratmak amacıyla bölgede yoğun bir şekilde Rehber denetimlerine başladı.
29 Aralık 2013 Pazar 09:14

 
Turizmin Facebook'unu kurdular
Seyahat rehberi TatilPrint.com, internet kullanıcılarına ve seyahati sevenlere, Türkiye’nin yanı sıra 7 kıta 78 ülke ve 400’den fazla destinasyonu sürekli güncellenen bilgilerle, detaylı şekilde sunuyor. Sitenin hedefi, yurt dışında benzerleri bulunan, kullanıcıların kendi deneyimlerini paylaştığı "turizmin Facebook'u'' olmak.
28 Kasım 2012 Çarşamba 15:25

 
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
109.330
USD ALIŞ
3.8500
USD SATIŞ
3.8750
EURO ALIŞ
4.5220
EURO SATIŞ
4.5520
POUND ALIŞ
5.1060
POUND SATIŞ
5.1830
ALTIN ALIŞ
156.2500
ALTIN SATIŞ
157.3500
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur