Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
turizm haberleri
 
Turizm sektörüne ''gece çalışma'' düzenlemesi
Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmetlerinde çalışanların gece çalışma sürelerine yönelik yeni düzenlemeler yapıldı. Yeni düzenlemeleri içeren yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
19 Ağustos 2017 Cumartesi 11:57

 
Turizme dev yatırım!
Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir Kent Markası ve Turizminin Geliştirilmesi kapsamında çalışmalarına hızla devam ediyor. ETO, bu kapsamda hayata geçirilen Eskişehir Ticaret ve Sanayi Müzesi’ne ek olarak, kentin ekonomisine 600 milyon TL gelir sağlayacak ve yapımı 2018 yılında tamamlanacak olan Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi’nin yanı sıra “Turist Bilgi Noktası” ve “Turist Servisi” uygulamasını da hayata geçirdi.
19 Ağustos 2017 Cumartesi 00:00

 
Turizmcilere turisti kent merkezine çekecek projeleri anlattı
Turizmcilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı Projesi’nde hazineye ait araziler için Türkiye'de ilk defa Maliye Bakanlığı ile bir belediyenin proje esaslı mülkiyet satışını birlikte yapacağını söyledi. Türel, “Proje Bakanlar Kurulu’nda imzalandı, Sayın Cumhurbaşkanımız da bu hafta zannediyorum kararnameyi imzalayacak böylelikle Boğaçayı projesinin mülkiyet satışlı proje esaslı ihalesini yapacağız” dedi.
17 Ağustos 2017 Perşembe 18:37

 
Tayland'da Türkiye rüzgarı
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonunda TÜRSAB 20 Türk acenta ile birlikte Tayland’da Türkiye turizmini anlattı.
17 Ağustos 2017 Perşembe 11:30

 
Müzik kullanım bedelleri sıkıntı yaratıyor
ATO Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret ederek “hayırlı olsun” dileklerini iletti. Baran, Müzik Meslek Birlikleri’nin açıkladığı müzik kullanım bedellerinin yüksekliği nedeniyle özellikle küçük esnafın sıkıntı yaşadığını söyledi.
17 Ağustos 2017 Perşembe 10:57

 
Kruvaziyer turizmi yüzde 55,5 daraldı
Türkiye’de kruvaziyer yolcu trafiği, yüzde 55,5 daralarak 362 binden 161 bine geriledi.
17 Ağustos 2017 Perşembe 10:23

 
Sili, ‘Bayramda oteller dolacak’
ALTİD Başkanı Sili, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Kurban Bayramı tatil sürelerinin birleştirilerek karara bağlanmasını turizm sektörü ve esnaf açısından oldukça olumlu bulduğunu söyledi.
16 Ağustos 2017 Çarşamba 12:29

 
On günlük tatil kararı turizmciyi sevindirdi
Bakanlar Kurulu'nun Kurban Bayramı tatilini on güne çıkaran kararı turizmcileri sevindirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “İki yıldan beri kriz dönemini yaşayan sektör bir nebze olsun soluk alacaktır" dedi. Kararın açıklanmasıyla birlikte turistik tesislerin yoğun rezervasyon aldıklarını belirten İşler, vatandaşların ellerini çabuk tutmalarını istedi.
16 Ağustos 2017 Çarşamba 10:18

 
KKTC Turizm Bakanı Ataoğlu, yatırımcıları uyardı
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu: "Kıbrıs'ta birçok yatırımcının yatırım yapmak için aldığı ama yatırım yapmadığı araziler var. Hiç kimse kusura bakmasın, o araziler yatırım için alınmışsa ve uzun yıllardır bu yatırımlar yapılmamışsa, yatırımcılar tarafından pazarlanmaya çalışılıyor ise biz o yatırımları iptal ederiz" dedi.
15 Ağustos 2017 Salı 17:39

 
Vali Yavuz, “Ordu’yu turizm merkezi haline getireceğiz”
Vali Seddar Yavuz, Turizm Koordinasyon Kurulu toplantısında, kenti turizm merkezi haline getireceklerini söyledi.
14 Ağustos 2017 Pazartesi 00:00

 
Levent Gök, ''Otellerin neden yarısı bile dolmadı?''
CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, “Otellerin en üst doluluk düzeyine ulaşması gereken bir dönemde neden odaların yarısı bile dolmamıştır?” diye sordu.
12 Ağustos 2017 Cumartesi 09:18

 
“Africa Summit” 10 Ekim’de Akra'da gerçekleştirilecek
Dünya turizmine yön veren liderler Ekim Ayında Gana’nın başkenti Akra'da “Africa Summit” ile bir araya geliyor.
11 Ağustos 2017 Cuma 13:39

 
Seyahat gelirleri Haziran'da ne kadar arttı?
Merkez Bankası haziran ayı Ödemeler Dengesi Raporu'nu açıkladı. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 323 milyon ABD doları tutarında arttı.
11 Ağustos 2017 Cuma 10:27

 
Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan flaş bayram tatili açıklaması
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatili konusunun bakanlar kuruluna gelmesi halinde konuşulabileceğini söyledi.
9 Ağustos 2017 Çarşamba 14:43

 
Turizmin dünü, bugünü, yarınıyla ilgili planlamalar konuşuldu
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) tarafından organize edilen turizm istişare toplantısına katılan Alanya Belediyesi ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkanı Adem Murat Yücel, turizmin dünü, bugünü, yarınıyla ilgili planlamaları konuştuklarını belirtti.
9 Ağustos 2017 Çarşamba 12:12

 
Hüseyin Kırk’tan 'adaylık' ve 'ittifak' açıklaması
OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk, ''Yaklaşan Türsab seçimlerinde mevcut yapıyı değiştirmek için ‘’İTTİFAK’’ ve doğru adayı belirlemek konusunda çalışmalar yapmalıyız'' dedi.
8 Ağustos 2017 Salı 00:10

 
Tatilci de turizmci de tatil kararını bekliyor
Hükümetin tatil uzatma ve birleştirme kararını bekleyen vatandaşlar ve turizmciler “Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?” sorusuna yanıt arıyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Vatandaşların tatil planlarını daha rahat yapabilmesi, ekonomik ve avantajlı tatil seçenekleri değerlendirebilmesi için Kurban Bayramı tatilinin süresi bir an önce açıklanmalı” dedi.
7 Ağustos 2017 Pazartesi 14:27

 
2018 Çin'de ''Türkiye Turizm'' yılı ilan edildi
TÜRSAB’da 2018 Yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nde Gerçekleştirilecek Olan ‘Türkiye Turizm Yılı’ Etkinlikleri Toplantısı Yapıldı
7 Ağustos 2017 Pazartesi 11:18

 
Hangi yasağın kalkması turizme önemli katkılar sağlayacak?
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) uçuşları sonrası İngiltere uçuşlarında uygulanan elektronik cihaz yasağı kaldırıldı. Yasağın kaldırılması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy “Önemli bir sorunu geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İngiltere uçuşlarındaki yasağın kalkması Türk turizmine önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.
5 Ağustos 2017 Cumartesi 09:45

 
İran Heyeti, TÜROB yönetimi ile bir araya geldi
İran'ın 31 eyaletinden birisi olan Horasan Eyaletinin Meşhed şehrinden gelen 15 kişilik heyet, TÜROB Yönetim Kurulu ile Point Hotel ev sahipliğinde bir araya geldi.
5 Ağustos 2017 Cumartesi 00:00

 
Kurban bayramı tatili uzayacak mı?
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp, uzatılmaması yönündeki soruya, "Henüz belli olmadı, belli olmadan herhangi bir şey söylemek, ümit vermek doğru olmaz" yanıtını verdi.
4 Ağustos 2017 Cuma 17:01

 
Yurt içi turizmin ilk çeyrek performansı açıklandı
TÜİK, Ocak,Şubat ve Mart aylarından oluşan ilk çeyrek yurt içi turizm verilerini açıkladı. Yurt içinde ikamet eden 10 milyon 227 bin kişi seyahate çıktı.
4 Ağustos 2017 Cuma 16:19

 
Çetin, ''Turizmdeki hareketlenme gelire tam olarak yansımadı''
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonunun yıllık olarak tek haneye gerilediğini kaydeden Başkan Davut Çetin “Batı Akdeniz’de turizmdeki hareketlenmeye rağmen enflasyonun Türkiye ortalamasının altında kalması, turist sayısındaki artışın gelire tam olarak yansımadığının da bir göstergesidir” dedi.
4 Ağustos 2017 Cuma 14:56

 
''Türkiye Turizm Şurası'' toplanıyor
Türkiye tarihinde bugüne kadar iki defa gerçekleştirilen ve ülkenin bu alandaki en önemli toplantısı olan Turizm Şurasının üçüncüsü Kasım ayı içerisinde Ankara'da toplanacak.
3 Ağustos 2017 Perşembe 10:40

 
Akbaba, “Rus turistler can simidi oldu”
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Atilla Akbaba, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı 2016 yılı turizm rakamlarını değerlendirdi.
2 Ağustos 2017 Çarşamba 17:22

 
"Turizm istişare toplantısı yapıldı"
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Oteller bölge halkımız için istihdam oluşturuyor” derken Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili de “Otelcilerimizin sorunlarını belediyelerimize ve Bakanlık temsilcilerine iletiyoruz” dedi.
2 Ağustos 2017 Çarşamba 16:33

 
Tek sorunlu pazar Avrupa ülkeleri
Turizmde BDT ve Asya pazarındaki hızlı yükseliş krizi unuttururken, tek sorunlu pazar Avrupa ülkeleri.
2 Ağustos 2017 Çarşamba 11:45

 
İstanbul turizminde toparlanma başladı
2017 yılına ciddi oranda turist gerilemesi ile başlayan İstanbul turizmi haziran sonunda toparlanma yaşayarak 2016 seviyesine yaklaştı.
2 Ağustos 2017 Çarşamba 10:24

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan çirkin iddialara tepki
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Forbes Dergisi'nde, ‘Türkiye'ye seyahat edecek kadınların tehlikede olduğu’ iddia edilen bir makaleye ilişkin yaptığı açıklamada, '' Ülkemize yönelik spekülatif bu yayımlar ve yayınlar farklı amaçlara hizmet etmektedir. Türkiye’nin özellikle kadınlara karşı güvenli olmayan bir ülke, bir destinasyon gibi lanse edilmesi bir süredir koordineli yürütülen algı operasyonlarının başka bir zayıf halkasıdır'' ifadelerine yer verildi.
1 Ağustos 2017 Salı 16:46

 
Turizmde tahsis süreleri, 75 yıla çıkarılmalı
TÜROFED, TÜRSAB, TÜROB ve TÜSİAD, “Turizm Değerlendirme Toplantısı’’nda, Tültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a sektörün sorunları taleplerini içeren 4 ayrı rapor sunuldu.
31 Temmuz 2017 Pazartesi 13:53

 
Turizm geliri 2. çeyrekte yüzde 8,7 arttı
TÜİK Nisan, Mayıs ve Haziran dönemlerini oluşturan II. Çeyrek Turizm İstatistiklerini açıkladı. Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,7 arttı.
31 Temmuz 2017 Pazartesi 13:44

 
’Terör olmasaydı Doğu dünya turizminin başkenti olacaktı’
Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, ‘’Bölgenin başına musallat olan terör belası olmasaydı bugün Doğu ve Güneydoğu dünya turizminin başkenti olacaktı’’ dedi.
30 Temmuz 2017 Pazar 12:32

 
''9 milyon turisti aşacağız ancak gelirde büyüme olmayacak''
ATSO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ''Turizmde, eğer böyle devam edersek 9 milyon turist rakamını aşacağız ancak mevcut fiyatlar nedeniyle turizm gelirinde büyük ihtimalle arzu ettiğimiz büyümeyi yakalayamayacağız'' dedi.
29 Temmuz 2017 Cumartesi 09:00

 
Kurtulmuş, ''Antalya gezimiz son derece faydalı oldu''
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i ziyaret etti. Kurtulmuş, ''Antalya gezimiz bizim için de son derece faydalı oldu. Sektör temsilcileri toplantımızın oldukça yararlı görüşleri ortaya koyduğunu bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.
27 Temmuz 2017 Perşembe 11:09

 
Bakan Kurtulmuş, turizm sektörü ile buluştu
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya'da turizm sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi.
26 Temmuz 2017 Çarşamba 18:00

 
Bakan Kurtulmuş, ''Almanya'dan rezervasyon iptali yok''
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, katıldığı NTV canlı yayın programında, Almanya'dan rezervasyon iptallerinin olmadığını açıkladı.
26 Temmuz 2017 Çarşamba 11:03

 
Turizm ekonomide en rekabetçi sektör
TÜİK bulgularına göre konaklama sektörü ise en düşük derecede yoğunlaşmanın olduğu sektörler içinde yer alıyor
26 Temmuz 2017 Çarşamba 10:44

 
Turizmcinin kurtuluş umudu Kurtulmuş’ta
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirilmesi, zor bir dönemden geçen ve sorunlarına acil çözüm bekleyen turizmcileri umutlandırdı. Sektörün kangren haline gelmiş sorunları bulunduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’tan çözüm yolunda adımlar atmasını bekliyoruz. Kurtuluş umudumuz Sayın Kurtulmuş’ta” dedi.
25 Temmuz 2017 Salı 11:56

 
Kurtulmuş, Türkiye'nin turizm alanında geniş potansiyeli var
Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’nda yapılan değişiklikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirilen Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, ilk resmi ziyaret programını memleketi Ordu’ya yaptı. Kurtulmuş, ''Türkiye'nin turizm alanında geniş bir potansiyeli, ciddi bir birikimi de var'' dedi.
23 Temmuz 2017 Pazar 10:29

 
Türkiye'ye seyahat uyarısı haberlerine bakanlıktan açıklama
Kültür ve Turizm Bakanlığı bazı basın-yayın organlarında “Türkiye’ye Seyahat Uyarısı” başlığı ile yer alan ve yabancı yetkililerin açıklamalarına dayandırılan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.
22 Temmuz 2017 Cumartesi 00:00

 
Turizmdeki toparlanma otel istihdamına da yansıdı
2017 yılında BDT pazarlarının sürüklediği toparlanma otellerdeki çalışan sayısını da destekledi.
21 Temmuz 2017 Cuma 17:34

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda devir teslim
Kültür ve Turizm Bakanlığında devir teslim gerçekleşti. Bakanlık görevine getirilen Numan Kurtulmuş görevini Nabi Avcı’dan devraldı.
20 Temmuz 2017 Perşembe 13:59

 
50 ülkeden 200 turizm acentası Türkiye'ye gelecek
TÜRSAB tarafından yapılan duyuruda, Eylül ayında 50 farklı ülkeden 200 turizm acentasının katılımıyla ''Turizm Çalıştayı''nın düzenlenmesinin planlandığı bildirildi.
20 Temmuz 2017 Perşembe 11:09

 
Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş oldu
Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından yeni kabineyi açıkladı. Nabi Avcı'nın yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş getirildi.
19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:49

 
John Boxall, “Turizm; barış ve işbirliği için bir anahtardır”
Malta- Birgu Belediye Başkanı John Boxall, turizmin ülkeler arasında barış ve işbirliği için bir anahtar olduğunu söyledi.
18 Temmuz 2017 Salı 00:22

 
Ayık, “Turist sayısı artıyor, turizm gelirimiz artmıyor”
TÜROFED Başkanı Sayın Osman Ayık, 2017 yılının ilk 6 aylık dönemini değerlendirdi. Ayık, turist sayısının artmasına karşın turizm gelirlerinin artmadığını söyledi.
17 Temmuz 2017 Pazartesi 17:10

 
2017`de 71 turizm şirketi vergi istisnası aldı
Yılın ilk yarısında 71 turizm sektörü vergi, resim ve harç istisnası aldı.
17 Temmuz 2017 Pazartesi 10:22

 
Turizm sektörü temsilcilerinden 15 Temmuz Demokrasi mesajı
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır ile Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
15 Temmuz 2017 Cumartesi 12:19

 
Sağlık turizmi ve turistin sağlığı yönetmeliği yayınlandı
Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de Yayımlandı.
15 Temmuz 2017 Cumartesi 10:21

 
Turizmciler, Telif Hakları Kanunu'nu değerlendirdi
Turizmciler, TÜROB'un girişimleri sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş başkanlığında, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (Telif Hakları) konusunda yapılan düzenlemelerin sektöre olası etkilerini değerlendirdi.
14 Temmuz 2017 Cuma 09:43

 
Sezgin, ''Bursa'nın turizmdeki payı artmalı''
Bursa Turist Rehberleri Odası Başkanı Denizhan Sezgin, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Bursa’nın turizmdeki payının arttırılması gerektiği gerektiğini söyledi.
13 Temmuz 2017 Perşembe 15:47

 
Eskişehir, Bursa ve Afyon'un turizm potansiyeli mercek altında
Kültür ve Turizm Bakanlığı; Eskişehir, Bursa ve Afyon illerinin turizm potansiyelinin geliştirilmesi için çalışma başlattı. Türkiye Otelciler Birliği’nin de (TÜROB) destek verdiği çalışma kapsamında, Eskişehir merkez olmak üzere bu üç ilde turistik değerlerin ortaya çıkarılması hedefleniyor.
13 Temmuz 2017 Perşembe 00:00

 
İsrail Maslahatgüzarı, ''Turizm iki ülkeyi bir araya getirir''
İsrail'in Ankara Maslahatgüzarı Amira Oron, iki ülkeyi ve çok sayıda insanı bir araya getirmenin tek ekonomik yolununturizm olduğunu belirterek, “Tatiller, kötü imajların ve yanlış algıların silinmesine yardımcı olabilir'' dedi.
12 Temmuz 2017 Çarşamba 13:46

 
Turizme can suyu
Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Manavgat’ın Sorgun bölgesindeki turistik tesislerinin su sorununu çözmek için yetersiz kalan eski hattı yeniliyor. Yeni hatla bölgedeki oteller 30 yıl içme suyu sorunu yaşamayacak.
12 Temmuz 2017 Çarşamba 12:36

 
Kruvaziyer turizmi 2017'de yüzde 58 daraldı
2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de kruvaziyer yolcu trafiği, % 58,7 daralarak 286 binden 118 bine geriledi.
11 Temmuz 2017 Salı 12:43

 
Ege turizmi ilk yarıda 2016'yı geçti
Ege turizmi 2017 ilk yarıda, yüzde 7,8 artışla yabancı ziyaretçi sayısında 2016 yılını geride bırakarak 887 bin kişiye ulaştı.
10 Temmuz 2017 Pazartesi 10:21

 
Avcı, ''2014-15 dönemindeki rakamları yeniden göreceğiz''
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Avcı, ''Şu an durum gayet iyiye gidiyor. 2014-15 dönemindeki rakamları yeniden göreceğimizi öngörüyoruz'' dedi.
7 Temmuz 2017 Cuma 11:49

 
''Hiç hayal satmadım, abartmadım, hep gerçekleri sattım''
Müşterilerinden 30 yıldır hiç haklı resmi şikayet almadığını belirten Baracuda Tour ve Andiamo Turizm'in sahibi Cem Polatoğlu, ''Hiç hayal satmadım, abartmadım, hep gerçekleri sattım'' dedi.
4 Temmuz 2017 Salı 15:11

 
Bayram turizmi Egeli turizmciyi sevindirdi
Ramazan Bayramı’nda kısa tatildeki hareketlilik ve yer yer yüzde 100’leri bulan doluluk Egeli turizmciyi sevindirdi.
4 Temmuz 2017 Salı 12:15

 
Antalya turizmi ilk yarıda yüzde 58 büyüdü
Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2017 yılının ilk yarısına yüzde 57,9 artarak 3.2 milyona ulaştı.
4 Temmuz 2017 Salı 10:40

 
Yumurtalık’ta bu yıl da Mavi Bayrak dalgalanıyor
Adana Büyükşehir Belediyesi ve Yumurtalık Belediyesi’nin işbirliğinde yapılan çalışmalar uluslararası ödül getirdi.
30 Haziran 2017 Cuma 10:14

 
Konaklama sektörü 88 yeni otel yapacak
Konaklama sektörü 2017’de aldığı yatırım teşvikleri ile 13 binden fazla yatağı öngören 88 adet yeni otel yapacak.
29 Haziran 2017 Perşembe 10:11

 
Bakanlık’tan ‘’Efes Antik Kenti’’ açıklaması
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bazı yayın organlarında yer alan Efes Antik Kentinde sünnet düğünü yapıldığına ilişkin haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.
28 Haziran 2017 Çarşamba 15:08

 
Turizmde ucuz olmak da yetmiyor
İngiliz Posta İdaresi tarafından belirli dönemlerde İngiliz vatandaşlarının en çok tercih ettiği tatil merkezlerine ilişkin yapılan, ‘Seyahat Fiyat Barometresi-2017’ araştırması yayımlandı. Buna göre, Türkiye’den incelemeye alınan Marmaris, Avrupa’nın en ucuz dördüncü tatil merkezi olmasına rağmen, geçen yılın mayıs ayında 42 bin olan ziyaretçi sayısı bu yıl 14 bin seviyesini aşamadı.
27 Haziran 2017 Salı 11:07

 
İzmir'in tanıtımına yönelik yeni hamle
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent turizminin geliştirilmesi amacıyla başlattığı ve desteklediği tanıtım çalışmaları, Türkiye'nin dört bir yanında "İzmir rüzgarı" estiriyor. "İzmir'e Doyamazsın" kampanyasıyla eşzamanlı olarak yürütülen "İşte bu yüzden İzmir" başlıklı kampanya, ülkenin sevilen simalarının İzmir'le ilgili duygu ve düşüncelerini anlatıyor.
27 Haziran 2017 Salı 00:36

 
Turizmde bayram beklentisi
Ramazan sonrası, dört günlük bayram tatili vatandaşları heyecanlandırdığı kadar turizm sektörünü de heyecanlandırıyor. Medya Takip Merkezi (MTM) ay boyunca turizm sektöründe öne çıkan açıklamaları inceleyerek, bayram tatili öncesi sektörün nabzını tuttu
23 Haziran 2017 Cuma 13:17

 
Turizm şehirlerinde değişen valiler
Valiler Kararnamesi yayımlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararlarına göre birçok ilin valisi değişti. Buna göre turizm şehirlerinin de valileri değişti.
21 Haziran 2017 Çarşamba 16:26

 
Araç kiralama sektörünün yüzünü iç turizm güldürecek
Turizm ile kader birliği yapan araç kiralama sektörü, 2017 hedeflerini iç turizme göre şekillendirdi. Sektör yerli turistin ilgisi ile verimli bir yaz geçirmeyi planlıyor. Yaklaşan bayram tatili nedeniyle rezervasyonlarda şimdiden önemli bir ivme yakaladıklarını anlatan dünyanın ilk araç kiralama şirketi olan Hertz’in Türkiye Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu, bu sezondan umutlu olduklarını dile getiriyor.
19 Haziran 2017 Pazartesi 00:00

 
Sağlık turizmine “çifte” destek
İzmir Jeotermal A.Ş aracılığıyla Doğanbey’de 42 dönüm arazi satın alarak Seferihisar, Gümüldür, Özdere ve Ürkmez hattındaki otellerin turizm sezonunu uzatacak bir kür merkezi kurmaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, aynı alanda ikinci büyük hamleyi Çeşme için yaptı.
18 Haziran 2017 Pazar 00:00

 
Bağ Yolu Projesi Urla'yı turizmde ayağa kaldırdı
Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği Başkanı olan Can Ortabaş, Urla'yı yeniden turizmde ayağa kaldıran Bağ yolu projesini anlatarak "Bu proje benim 20 yıllık rüyamdı. Projemizin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu sürede bölgedeki 7 bağı 150 bin kişi gezdi. Hedefimiz ise yıllık 250 bin kişi" dedi.
16 Haziran 2017 Cuma 00:11

 
Turizmciler Adana Müze Kompleksi’ni gezdi
TÜRSAB Adana BYK Başkanı Murat Şirin ve bir grup acente temsilcisi yaklaşık bir ay önce açılışı yapılan Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük müze kompleksini Kültür ve Turizm İl Müdürü Sabri Tari ile birlikte gezdi. TÜRSAB üyesi acentelerin temsilcileri Müze Kompleksi’ne hayran kaldı.
15 Haziran 2017 Perşembe 13:06

 
Kruvaziyer turizmi 5 ayda yüzde 48 düştü
Türkiye kruvaziyer turisti trafiği 2017 yılı 5 aylık dönemde % 48 dolayında azalarak 175 binden 90 bin seviyesine indi.
12 Haziran 2017 Pazartesi 10:30

 
Boztaş, ''Sağlık turizminde marka haline gelebiliriz''
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, ''Sağlık turizminde yapacağımız hamleler ile ilçe olarak sağlık turizminde marka haline gelebiliriz'' dedi.
10 Haziran 2017 Cumartesi 13:15

 
Rus turist Ege turizminin açıklarını da kapattı
Rus pazarının canlanması ile birlikte 2017’nin 5 aylık döneminde Muğla turizmi % 0,8 artışa geçti.
10 Haziran 2017 Cumartesi 00:06

 
POYD İstanbul turizmin duayenleriyle buluştu
Faaliyetlerini Türkiye geneline yayma kararı alan POYD, turizm sektörünün duayen isimleriyle buluştu. POYD İstanbul’un düzenlediği “Duayenlerle Buluşma Toplantısı” na; Naci Gedik, Günanç Gürkaynak, Tuncay Marlalı, İhsan Türkus, Berfend Ber, Ferit Volkan, Savaş Kutkan, Savaş Gürsel, Yusuf Yürüten ve Dilaver Doğru katıldı.
8 Haziran 2017 Perşembe 12:02

 
Konaklama sektöründe yatırımlar büyük projelerle artışa geçti
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), konaklama sektöründe teşvik bazlı yatırımları araştırdı. Buna göre, turizm sektöründeki sıkıntılara paralel olarak 2016 yılını yatırımlarda ekside kapatan konaklama sektörü, 2017 yılının ilk 4 ayında toplamda büyük çaplı projelerin etkisiyle artışa geçti.
8 Haziran 2017 Perşembe 11:49

 
Sıcaksu, termal turizm için yatırımcıyla buluşuyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Sıcaksu – Tabakhaneler Bölgesi’ni termal turizm merkezine dönüştürecek projesinde sona gelinirken, kamulaştırma süreci tamamlanan 22 dönüm alan 20 Haziran Salı günü ihaleyle satışa sunuluyor.
8 Haziran 2017 Perşembe 00:31

 
Akarcalı: ''Türkiye Turizmciler Meclisi kurulmalı''
Eski Turizm Bakanlarından Bülent Akarcalı, ''Sektörün Türkiye İhracatçılar Meclisini örnek alıp bir Türkiye Turizmciler Meclisi kurmak ve Türk İhracatçılarının yaptığı gibi malını satmak için didinip çalışanları örnek alması ve kendi pazarını kendi yaratmasıdır'' dedi.
8 Haziran 2017 Perşembe 00:08

 
Topbaş, ''Turizm için İstanbul'un her yerine dokunuyoruz''
İBB Başkanı Kadir Topbaş “odak şehir olmak” gerek dedi. Dünyadaki insanlara “Ah İstanbul’a gidebilsem” dedirirsek başarılı oluruz.
7 Haziran 2017 Çarşamba 16:33

 
Alaçatı sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin önemli bir değeri
Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu, Alaçatı’nın sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin önemli bir değeri olduğunu belirterek hem işletmeler ve oteller hem de ziyaretçiler tarafından özenle korunması gerektiğine dikkat çekti.
7 Haziran 2017 Çarşamba 11:25

 
Turizm emekçilerine ev
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Seriklilerle iftar sofrasında buluştu. Serik’e 3 yılda 227 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirten Türel, kültür merkezi müjdesi verdi. Türel, turizm emekçileri için Yukarı Kocayatak’ta yapılacak konutların temelini de bu yıl içinde atmayı hedeflediklerini açıkladı.
6 Haziran 2017 Salı 00:03

 
Yunanistan turizm pazarıyla ilgili umutlar yeşerdi
Son üç yıldır daralma eğiliminde olan Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından Yunanistan’la ilgili hedef çıtası yükseldi. TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir, 2018 yılından itibaren bu pazarın yeniden artışa geçmesini hedeflediklerini belirterek, tanıtım faaliyetlerini de hızlandırdıklarını kaydetti.
5 Haziran 2017 Pazartesi 13:54

 
Gelecek Turizmde Diyorsanız Sıra Sizde!
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Anadolu Efes ortaklığında sürdürülebilir turizm projeleri ile yerel kalkınmaya destek olan “Gelecek Turizmde”nin yeni dönem başvuruları başlıyor. Geleceğe değer katacak sürdürülebilir turizm projeleri, 28 Temmuz 2017 tarihine kadar www.gelecekturizmde.com adresine başvurabilecek.
2 Haziran 2017 Cuma 12:51

 
Tatilcilerin gözdesi Çeşme’de yazlık fiyatları el yakıyor
sahibinden.com, Ege Bölgesi’ndeki yazlıklara ilişkin sahibinden.com Emlak Endeksi* Nisan ayı verilerini açıkladı. Tatilcilerin gözdesi Çeşme’deki yazlıkların ortalama metrekare fiyatı 7.261 TL’ye ulaştı.
1 Haziran 2017 Perşembe 11:50

 
Denizciliğin kalbi, Kuşadası'nda atacak
Türk denicilik sektörünün kalbi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde düzenlenecek Boat Show Ege'de atacak. İlk kez düzenlenecek fuar, tekne ve su sporlarının yanısıra deniz ürünlerinden oluşan lezzet şovlarına da ev sahipliği yapacak. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Türk turizminin ilk başladığı yer olan Kuşadası'nın denizcilik sektöründe de önemli bir noktada bulunduğuna dikkat çekerek “Turizmin amiral gemisi olarak hedefimiz denizde de gücümüzü göstermek” dedi.
1 Haziran 2017 Perşembe 10:24

 
Bodrum Tanıtım TIR'ı 4 milyon 960 bin 268 kişiye ulaştı
Eşsiz Bodrum Tanıtım TIR’ı, 30 ilde tanıtım çalışmaları yaptıktan sonra Bodrum’a döndü. Çalışmanın ardından ise basın toplantısı gerçekleştirildi. 7 bin 898 km yol kat eden Eşsiz Bodrum Tanıtım TIR’ı ile Bodrum, tanıtım çalışmaları ile 622 bin 460 dolar reklam eşdeğerini elde etti. Basında yer alarak 4 milyon 960 bin 268 kişiye ulaştı. Ayrıca sosyal medya hesaplarında da toplam 800 bin erişime ulaşarak da Bodrum’un güzelliklerini anlattı.
29 Mayıs 2017 Pazartesi 15:31

 
Muğla'da turizm tahsis alanlı arazi ihaleye çıkarıldı
Muğla Defterdarlığı tarafından, turizm tahsis alanı içindeki arazi ihaleye çıkarıldı.
29 Mayıs 2017 Pazartesi 15:22

 
Antalya krizdeki kaybın yüzde 30'unu telafi etti
Rusya’nın ivmesi ile toparlanan Antalya, 2017’nin 5 aylık döneminde, krizdeki kaybının yüzde 30’unu telafi etti.
29 Mayıs 2017 Pazartesi 12:11

 
KATİD Başkanı Toktaş, 'Singapur bizim için yeni pazar olabilir'
Pazar çeşitliliğini artırmaya çalışan Karadeniz bölgesi turizmcileri Singapur’un en büyük 8 acente yetkilisini Amasya, Samsun, Giresun ve Rize’de ağırladı.
29 Mayıs 2017 Pazartesi 11:38

 
Türk dizilerinin turizme etkisi şaşırtıyor!
Son yıllarda yurt dışına ihraç ettiği dizi sayısını arttıran Türkiye, altına imzasını attığı kaliteli yapımlarla dünyanın dört bir yanında adından söz ettirmeye devam ediyor. Özellikle Ortadoğu, Balkan ve Latin Amerika’da popüler olan Türk dizileri, izleyicide Türkiye’yi ziyaret etme isteği uyandırıyor.
28 Mayıs 2017 Pazar 12:55

 
En çok oteller vergi istisnası aldı
Turizm sektöründe faaliyet gösteren 44 firma 2017’nin 4 aylık döneminde vergi, resim ve harç istisnası aldı.
28 Mayıs 2017 Pazar 12:08

 
Serdar Körükçü, ''Sezona yüzde 50 artışla başladık''
Dorak Holding'in yeni hizmet binasının açılışı nedeniyle turizm sektörünün önemli temsilcileri İstanbul'da bir araya geldi.Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, 2017 yılının, 2016 yılına göre çok iyi başladığını söyledi. İlk 5 ayda yaklaşık yüzde 50 artış olduğunu söyledi.
27 Mayıs 2017 Cumartesi 10:37

 
Egeli turizmci Kuş Cenneti’nin geleceğinden endişeli
İzmir Kuş Cenneti’nin yürütücülüğüne ilişkin protokolün Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yenilenmemesi Egeli turizmcileri endişelendirdi. İzmir Kuş Cenneti’nin turizm çeşitliliği, zenginliği açısından önemine dikkat çeken Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, bakanlığın bu bölgeye ilişkin projesi varsa açıklamasını, kamuoyuyla paylaşmasını istedi.
27 Mayıs 2017 Cumartesi 02:56

 
Kaçak rehberlik turizme gölge düşürüyor
Bursa Turist Rehberleri Odası Başkanı Denizhan Sezgin, artarak devam eden kaçak turist rehberliği faaliyetlerinin hem mesleğe hem de turizme büyük zararlar verdiğini söyledi.
27 Mayıs 2017 Cumartesi 00:00

 
TUROYD’dan turizm tanıtım atağı
Türkiye genelinde otel yöneticilerinin ilk kez biraraya gelerek oluşturduğu, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) tarafından organize edilen, Rusya’ nın en önemli seyahat web portalı; TopHotels.ru İstanbul’da ilk kez otel yöneticileri ve basın mensuplarıyla buluştu.
26 Mayıs 2017 Cuma 11:08

 
Yarar, 'Turizmciler ülkeye olan katkılarını daha çok anlatmalı'
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin -POYD Mayıs Ayı Geleneksel Öğle Yemeği Konuğu Güvenlik Danışmanı, Gazeteci ve Yazar Mete Yarar oldu. Yarar POYD üyelerine uluslar arası güvenlik Tehditleri ve Türkiye’ye etkileri hakkında bilgiler verdikten sonra Turizm’de güvenlik konusunda sektöre deneyimlerini ve önerilerini aktardı.
26 Mayıs 2017 Cuma 10:10

 
Hacısüleyman, 'Turizmde geçen yıldan daha iyi duruma geldik'
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer’in başkanlığında gerçekleşen toplantının açılışında ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, ekonominin yanı sıra kent ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hacısüleyman, ''Turizmde Rusya pazarı sayesinde geçen yıldan daha iyi duruma geldik'' dedi.
25 Mayıs 2017 Perşembe 14:34

 
Antalya’da 5 yıldızlı 404 tane otel ve tatil köyü bulunuyor
Antalya Valisi Münir Karaloğlu Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter ve eşini makamında kabul etti. Antalya’da 5 yıldızlı 404 tane otel ve tatil köyü olduğunun altını çizen Vali Karaloğlu; “Antalya’da bulunan 5 yıldızlı otel ve tatil köyü sayısı bütün İspanya’dan daha fazla ve 1 milyona yakın yatak kapasitemiz var'' dedi.
25 Mayıs 2017 Perşembe 12:17

 
Turizm 67 otel projesi için teşvik aldı
Konaklama sektörü 2017’nin ilk çeyreğinde 67 yatırım projesi için 1,2 milyar liralık teşvik aldı.
25 Mayıs 2017 Perşembe 00:00

 
Tayfun Başkurt, 'Rezervasyonlarda yüzde 30’luk bir artış var'
Sheraton Çeşme Genel Müdürü Tayfun Başkurt, “Hepimizin bildiği malum sebeplerden ötürü 2016’da sıkıntılı bir sezon geçirdik. Ancak bu yıl şu ana kadar aldığımız rezervasyonlara baktığımızda geçen yıla oranla yüzde 30’luk bir artış var” dedi.
24 Mayıs 2017 Çarşamba 03:20

 
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
107.202
USD ALIŞ
3.5060
USD SATIŞ
3.5260
EURO ALIŞ
4.1180
EURO SATIŞ
4.1430
POUND ALIŞ
4.4900
POUND SATIŞ
4.5580
ALTIN ALIŞ
145.3900
ALTIN SATIŞ
146.4900
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur