firuz bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Ali Can Aksu: 'Turizm profesyonelleri yurt dışında iş arıyor'
 

Ali Can Aksu: 'Turizm profesyonelleri yurt dışında iş arıyor'

Turizm sektöründe önemli miktarda gücü kaybı yaşandığını ileri süren Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, 400 bin civarında turizm çalışanının başka sektörlere geçtiğini söyledi.

3 Eylül 2017 Pazar 10:34
Yazdır

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, Türkiye’deki turizm yatırımlarının büyük tehlike ile karşı, karşıya kaldığını söyledi. Aksu, “Turizm yatırımcılarının hataları ve kriz nedeniyle Türkiye’deki yaklaşık 80 milyar dolar değerindeki tesislerin yöneticileri arasında beyin göçü başladı. Türkiye için umudunu yitiren turizm otel yöneticileri artık umudu yurt dışında arıyor” dedi.

Ali Can Aksu bu nedenle turizm sektöründe aralarında genel müdür, genel müdür yardımcısı ve satış pazarlama direktörlerinden oluşan bin 385 yöneticiyi TUROYD çatısı altında topladıklarını belirterek; “Türkiye turizminde yaklaşık 1,5 milyon kişi çalışıyor. Sektörümüz 50’nin üzerinde yan sektörü besliyor. Turizmin yarattığı istihdam inkâr edilemez. Ancak yaşanan krizle de işsiz kalan 400 bine civarında turizm çalışanı başka mesleklere kaydı. Turizmde istihdam eriyor. Turizmden ayrılanların yerine yenilerini yetiştirmek yıllar sürer. Şimdi bunlara yöneticilerin beyin göçü de başladı” diyor.

Yöneticiler gidiyor

Yurtdışına giden yöneticilere Türkiye’nin ihtiyacı olduğuna işaret eden Aksu, “Şu sıralar Türk turizm yatırımlarının yüzde 60'ından fazlası işin ehli olmayan yöneticiler veya yatırımcının yakınları tarafından yönetiliyor. Mal sahipleri benim tesisim nasıl olsa lüks turist gelir anlayışında. Tesis altın kapı da olsa güler yüzlü kaliteli hizmet veremezsen bir daha kimse gelmez. İşinin profesyoneli olmayanlar nedeniyle, hizmet kalitesi açısından negatif ve olumsuz bir etki yaratıyor. Terzi bile ustalık belgesi olmadan terzi dükkânı açamazken, turizm yatırımcılarının da belge sahibi olması lazım. Meslek yasası şart” diye uyarıda bulunuyor.

Türk tipi yönetici trend oldu

Yaşanan bu durumun sektör açısından büyük bir risk taşıdığına da dikkat çeken TUROYD Başkanı Aksu, “Turizm krizlerden en fazla etkilenen sektör oldu. Bu nedenle de hem işsiz kalan hem de geleceğinden endişe duyan yöneticiler rotalarını yurtdışına çevirdi. Ayrıca da Türk yöneticilerin oluşturduğu otel yönetim sistemi dünyanın birçok ülkesinde kabul edilir oldu. Türk otel yöneticileri dünyanın her tarafında hizmet vermeye başladı. Hepsi de çalışkanlıkları ve iş tecrübeleri ile çalıştıkları kurumların göz bebekleri oldu. Avrupalı ve ABD’li yönetici 8 saat mesai bitiminde telefonunu kapatır. Ulaşılamaz. Ama turizmde mesai saatinin ucu açıktır. Mesai işler bitince biter. Yabancılar da böyle bir çalışma prensibi yok. Bu nedenle dünya turizm sektöründe Türk yöneticiler trend oldu. El üstünde tutulur oldu. Biz de TUROYD olarak son dönemlerde turizmde yaşanan sıkıntılara karşı birleştik ve birlikte projeler üretmeyi, hedefledik. Otel yöneticilerinin Türk turizm politikalarının oluşturulmasında söz sahibi olmak amacındayız. Türk otel yöneticileri dünyaya turizm dersi verecek düzeyde. TÜROYD çatısı altında yapacağımız çalışmalarda Türk otel yöneticilerinin değerini daha da artırmayı amaçlıyoruz. Bunun için de Rusya, İran, Çin ve Azerbaycan’a gidip temaslarda bulunduk. Söz konusu ülkelerde yöneticiliğin yanı sıra danışmanlık ve eğitim hizmetleri de vereceğiz.

Anahtar Kelimeler: TUROYD, Ali Can Aksu, turizm, iş,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
109.666
USD ALIŞ
3.8600
USD SATIŞ
3.8900
EURO ALIŞ
4.5520
EURO SATIŞ
4.5920
POUND ALIŞ
5.1430
POUND SATIŞ
5.2350
ALTIN ALIŞ
155.2600
ALTIN SATIŞ
157.1300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur