Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Antalya kongre ve fuar turizmi için müthiş fırsatlar sunuyor
 

Antalya kongre ve fuar turizmi için müthiş fırsatlar sunuyor

ANFAŞ Food Product 24.Uluslararası Gıda İçecek İhtisas Fuarı’nın açılışında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya, Akdeniz çanağındaki tüm ülkelerin imrendikleri turizm tesisleri, doğal güzellikleri, iklimi, coğrafi konumu ile kongre ve fuar turizmi için müthiş fırsatlar sunuyor” dedi. Başkan Davut Çetin, “Önemli ticari merkezlerden direkt tarifeli seferler düzenlenmesi konusunda desteğe ihtiyacımız var” ifadesini kullandı. Fuar 18 Şubat’a kadar açık kalacak.

17 Şubat 2017 Cuma 11:28
Yazdır

ANFAŞ Food Product 24.Uluslararası Gıda İçecek İhtisas Fuarı Antalya Expo Center’da açıldı. Açılış törenine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin 24’üncüsü gerçekleşen Food Product Fuarı’nın Antalya’nın marka fuarlarından biri olduğunu belirterek, “Bu fuarın Antalya’nın en önemli sektörlerinden biri olan tarım sektörünün ve stratejik bir sektör olan gıda sektörünün gelişmesine katkıda bulunacağı inancını taşıyorum” dedi.

Gıdanın insanlığın var oluşundan bu yana en stratejik unsurlarının başında geldiğini ifade eden Başkan Davut Çetin, “Geçmişten bugüne de gıda sektörünün stratejik öneminin hiç azalmadan artmış olduğunu ve dev bir ekonomiye dönüştüğünü görüyoruz. Çünkü Dünya, hızla artan nüfusun karnını doyurmak zorundadır. 45 yıl önce 4 milyar düzeyindeki Dünya nüfusu bugün neredeyse ikiye katlanarak 7,5 milyara ulaşmış durumdadır. Bir taraftan da ortalama yaşam süresi uzamaya devam etmektedir.

Sayısal olarak artan ve daha uzun yaşayan nüfusa paralel olarak da gıda sektörü de büyüyor, değişiyor. Her sektörde olduğu gibi gıda sektöründeki işletmeler de hayatta kalmak, büyümek, gelişmek için teknolojiyi yakından izlemek, verimli üretmek, ambalaj sistemlerini, dağıtım ağını, lojistiğini doğru planlamak zorundalar.

 

Food Product Fuarı büyük fırsat

Dev firmaların yer aldığı küresel rekabet içerisinde, Türkiye’nin en fazla ilerleyebileceği, en avantajlı olduğu sektörlerimizden birisinin de gıda sanayi olduğuna inanıyorum. KOBİ’lerimiz ayakta kalabilmek, büyüyebilmek için kendilerini bu zorlu pazarda kalite ve standartlardan ödün vermeden doğru noktalara konumlandırmak durumundalar” diye konuştu.

Food Product Fuarı’nın dünya devleri ile rekabet edebilmek, küresel ekonomik gelişmeleri yakından izlemek noktasında son derece önemli fırsatlar sunduğunu kaydeden Başkan Davut Çetin, “Katılımcıların bu fırsatları değerlendirmelerini diliyorum” dedi.

Food Product Fuarı’nın gıda sektörünün yanı sıra, Antalya fuar turizmine de ayrı bir kent kattığını vurgulayan Başkan Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Antalya, Akdeniz çanağındaki tüm ülkelerin imrendikleri turizm tesisleri, doğal güzellikleri, iklimi, coğrafi konumu ile kongre ve fuar turizmi için müthiş fırsatlar sunuyor.

Kentimiz turizmdeki başarısına ve bilinirliğine kongre ve fuar destinasyonu olarak da katkı koymaya devam ediyor. Ancak bu noktada da halen atmamız gereken adımlar bulunuyor.

Direkt tarifeli seferlere ihtiyaç var

Coğrafi konum itibariyle Avrupa’dan, Ortadoğu’dan, Kuzey Afrika’dan, Rusya’dan insanların, iş adamlarının 4 saatlik uçuş ile Antalya’ya ulaşma imkânları var. Ancak bu avantajı kullanabilmek için 4 saatlik uçuş mesafelerini araya aktarma koymadan gerçekleştirmek durumundayız. Önemli ticari merkezlerden direkt tarifeli seferler düzenlenmesi konusunda desteğe ihtiyacımız var.

Diğer taraftan ANFAŞ’ın genişleme ve kapasitesini artırma çalışmaları büyük oranda bitti. Fuar turizmi konusunda altyapı eksikliklerimizi gidermemiz gerekiyor.

İnanıyorum ki bu eksiklikler de giderildiğinde Antalya fuar ve kongre destinasyonu olarak farklı bir yere gelecektir.

Food Product gibi uluslararası fuarları önemli bir dış ticaret aracı olarak görmeli, yabancı konuklarımızın Türk gıda ve tarım sektörünün gücünü ve kapasitesini görebilecekleri bir fırsat olarak değerlendirmek durumundayız.

Antalya’mız gıda ve tarım sektörünün tanıtılması noktasında doğru bir noktadır. Kentimiz Türkiye tarımsal üretiminin başkentidir, kesme çiçek sektörünün ihracat merkezidir, gıda sektörü de güçlenerek büyümektedir. Nitekim Antalya’da gıda ürünleri ve içecek sektöründe dış ticareti dengesi ihracat yönünde artış trendindedir.

2015 yılı ile kıyasladığımızda zor bir yıl olmasına rağmen 2016’da Antalya’dan gıda ürünleri ve içecek ihracatı %35,5 artmış, ithalatı ise %46,8 azalmıştır.

 

 

Anahtar Kelimeler: ANFAŞ, ATSO, kongre, fuar, turizm,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur