Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Antalya'da 12 ay turizm yapabilmenin olanakları aranacak
 

Antalya'da 12 ay turizm yapabilmenin olanakları aranacak

Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesini amaçlayan Muratpaşa Belediyesi, ‘Kaleiçi Çalıştayı’ toplayacak. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; eylül ya da ekim ayında ‘Kaleiçi Çalıştayı’ toplamayı amaçladıklarını söyledi.

11 Mayıs 2016 Çarşamba 12:56
Yazdır

Muratpaşa Belediyesi; dünyanın büyük turizm fuarlarında tanıttığı ve son olarak da Old Town Festivali düzenlediği Kaleiçi için çalıştay toplayacak. Kamu kurumları, eğitim kurumları ve meslek odaları gibi konunun tüm taraflarını biraraya getirmeyi hedefleyen Muratpaşa Belediyesi, Kaleiçi Çalıştayı’nı eylül ya da ekim ayında gerçekleştirmeyi planlıyor. ‘Yaşayan bir tarihi kente sahip olmak çok büyük bir şans’ diyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kaleiçi Çalıştayı’na, konunun tüm taraflarının davet edileceğini söyledi.

Eylül ya da ekim ayında

Çalıştaya hazırlık toplantısında; Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali’nde kentteki tüm dinamiklerden destek aldıklarını belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; “Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesini amaçlıyoruz. Bunun için, bir alan yönetimi planı gerekiyor. Plan için herkesin katkısını bekliyoruz. İlla biz önde olalım diye bir iddiamız yok. Yeter ki; ortak amaç çerçevesinde, bu proje ilerlesin. Bu çerçevede eylül ya da ekim ayında bir Kaleiçi Çalıştayı yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Kafalardaki liste
Kaleiçi’nde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen 127 adet anıtsal yapı, 473 adet sivil mimarlık örneği yapı ve 93 adet korunacak bahçe bulunduğuna işaret eden Başkan Uysal; yapılacak çalışmalar sonucu; Kaleiçi’nin sadece UNESCO listesine değil insanların kafalarındaki listede de var olma imkanı sunacağını vurguladı. Başkan Uysal, “Kaleiçi’ndeki evlerin, sokakların, hikayelerinin bütün dünya ile buluşması olanağı sağlayacak. 5 ay değil de 12 ay turizm yapabilmemizin kapılarını aralayacak” dedi.

Çalıştay hazırlık toplantısı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, evsahipliğinde yapılan Kaleiçi Çalıştayı hazırlık toplantısına; Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Muratpaşa Kaymakamı    Sedat Sırrı Arısoy, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgöbek, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdür Yardımcıları Utku Oğuz, Fatih Özdel, İl Kültür ve Truzim Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, Akdeniz Turistlik Oteller Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter  Vekili Ercan Mutlu, Antalya Tanıtım Vakfı    Nizamettin Şen, Kaleder Başkanı Hasan Hüsnü Kilit, Kaleiçi Kültür ve Yaşam Derneği Başkanı Yaşar Çelik, Otelciler, Pansiyoncular, Camcılar, Reklamcılar ve Matbaacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özcan Sucu, Antalya Turistik İşl. Otelciler, Pansiyoncular Derneği Kurucu Başkanı İrfan Bileydi, Mimarlar Odası Başkanı Özge Köksal, A.Ü. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, Koruma Kurulu Eski Başkanı Bülent Baykal, Tuzcular Mahalle Muhtarı Mehmet Erdoğan, Kılınçarslan Mahalle Muhtarı Ali Kahraman, Selçuk Mahalle Muhtarı Güray Esel, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber, Rehberler Odası (Aro Yönetim Kurulu Üyesi) Arkeolog Mehmet Kürkçü, A.Ü.İletişim Fakültesi Dekanı Bilal Arık, meclis üyeleri, meslek odaları ve  Kaleiçi Old Town Festivali’ne katılan ülkelerin temsilcileri katıldı.

Anahtar Kelimeler: Antalya, Muratpaşa, Kaleiçi, çalıştay, Ümit Uysal,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
117.522
USD ALIŞ
3.7770
USD SATIŞ
3.7970
EURO ALIŞ
4.6430
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2500
POUND SATIŞ
5.3290
ALTIN ALIŞ
162.0600
ALTIN SATIŞ
162.6100
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur