firuz bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Bağ Yolu Projesi Urla'yı turizmde ayağa kaldırdı
 

Bağ Yolu Projesi Urla'yı turizmde ayağa kaldırdı

Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği Başkanı olan Can Ortabaş, Urla'yı yeniden turizmde ayağa kaldıran Bağ yolu projesini anlatarak "Bu proje benim 20 yıllık rüyamdı. Projemizin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu sürede bölgedeki 7 bağı 150 bin kişi gezdi. Hedefimiz ise yıllık 250 bin kişi" dedi.

16 Haziran 2017 Cuma 00:11
Yazdır

İzmir Ticaret Odası tarafından düzenlenen Müze Buluşmalarının 5'incisi "İzmir'de Yeme-İçme Kültürünün Turizm Serüveni" başlığıyla düzenlendi.

İzmir Ticaret Odası Ticaret Tarihi Müzesi’nde geleneksel olarak her ay düzenlenen Müze Buluşmaları’nın 5’incisi “İzmir’de Yeme – İçme Kültürü’nün Turizm Serüveni” başlığıyla düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak

gastronomiyi turizmle birleştiren Otel İşletmecisi ve Profesyonel Turist Rehberi Müjde Tönbekici ile şarap kültürünü turizmle birleştirmiş olan Urla Şarapçılığın sahibi Can Ortabaş katıldı. Tönbekeci, yeme içme kültürünün tarihini iki bölümde incelemek gerektiğini söyleyerek, “Antik dönem yemek kültürü Yunan ve Roma dönemi olarak ikiye ayırmak gerekiyor.  Yunan mutfağı o dönemde daha sade. Yunan yemek kültürü taşra ve şehir olarak ikiye ayrılıyordu. Taşrada evin hanımları yemekleri hazırlarken, şehirlerde ise aşçı köleler vardı. Sempozyumlar düzenlenip yemekler yenirdi. Mekanlarda sofra yerine sedirlerde bulunur yemekler orada yenirdi. Başlangıç ekmek elle kırılarak başlanır. Müzik ve dans gösterileri sunulur. Yemek sonuna doğru eller gül sulu kâselerle yıkandıktan sonra ev sahibi yolluk ikram edilir burada ufak atıştırmalıklar vardır. Yunan döneminde az baharat kullanılırdı. Roma mutfağı ise aksine baharat yoğunluğu vardı. Roma döneminde baharatlama değişir ve keskin baharatlar bulunur, ağır baharatlı yemekler vardır bu da gösterişin ifadesidir” şeklinde konuştu.

Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği Başkanı olan Can Ortabaş, Urla'yı yeniden turizmde ayağa kaldıran Bağ yolu projesini anlatarak "Bu proje benim 20 yıllık rüyamdı. Projemizin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu sürede bölgedeki 7 bağı 150 bin kişi gezdi. Hedefimiz ise yıllık 250 bin kişi" dedi. Bundan sonra oturmuş bir sistemle çalışmaların süreceğini belirten ve projenin kendini devam ettirebilecek ivmeyi yakaladığını vurgulayan Ortabaş, 80 yıl öncesindeki gibi bölgeyi şarapçılık alanında atağa geçireceklerini vurguladı. Bu projeyi çok uzun süredir tasarladığını vurgulayan Ortabaş, Daha ilk yılda 'Bağ Yolu' projesinin bölgeye neler kazandırdığını gördük. Turizmde ülkemiz son derece kötü bir yıl geçirirken biz ise tam tersine ziyaretçi sayımızı yüzde 35-40'lar seviyesinde arttırdık. Yani turizm bizde son derece iyi bir yıl geçirdi" dedi.

Anahtar Kelimeler: Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği Başkanı olan Can Ortabaş, Bağ, turizm,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
109.666
USD ALIŞ
3.8600
USD SATIŞ
3.8900
EURO ALIŞ
4.5520
EURO SATIŞ
4.5920
POUND ALIŞ
5.1430
POUND SATIŞ
5.2350
ALTIN ALIŞ
155.2600
ALTIN SATIŞ
157.1300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur