Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Beyoğlu’nda konaklama yatırımları 1,6 milyar dolara ulaştı
 

Beyoğlu’nda konaklama yatırımları 1,6 milyar dolara ulaştı

İstanbul’un dünyaya açılan kapısı Beyoğlu son yıllarda büyük bir dönüşüm ve gelişime sahne oluyor. Zaman içinde değerini yitirmiş, kaderine terkedilmiş, harabe olmaya yüz tutmuş mekanlarda bugün tasarım ofisleri, sanat galerileri, restoranlar, eğlence mekanları, teknoloji firmaları ekonomi üretiyor, iş üretiyor, refah üretiyor.

2 Aralık 2017 Cumartesi 05:27
Yazdır

İstanbul’un dünyaya açılan kapısı Beyoğlu, son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük bir dönüşüm ve gelişime sahne oldu. Beyoğlu’ndaki bu büyük dönüşüm, Beyoğlu markasının bugünü, geleceği ve sunduğu fırsatlar “Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması”nda ele alınıyor. İş, sanat ve kültür dünyasından birbirinden kıymetli konu ve konuşmacıların katılımıyla iki gün süreyle Beyoğlu markasının konuşulacağı zirve, Grand Pera Emek Salonu’nda başladı. Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu Yatırımcılar Grubu (BIG) tarafından gerçekleştirilen etkinliğin açılışına; T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ile birlikte Beyoğlu’nda yatırımları olan iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Önümüzdeki iki ile beş yıl arasında hayata geçecek büyük projelerin bitmiş hali iki gün süreyle dev Beyoğlu maketi üzerinden tanıtılacak.

BEYOĞLU’NA YATIRIMDA YARIŞAN GİRİŞİMCİLERİMİZ VAR

Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması’nın açılış konuşmasında son 13 yılda Beyoğlu’nun içinde bulunduğu dönüşümü ve Beyoğlu’nun vizyonunu katılımcılarla paylaşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan: “2004’ten bu yana 5.737 bina restorasyon ve renovasyondan geçti. Bir metrekare yeni inşaat yapmadan eski binaları hayata döndürerek 2 milyon 250 bin metrekare ticaret ve yaşam alanı kazandırdık.  Zaman içinde değerini yitirmiş, kaderine terkedilmiş, harabe olmaya yüz tutmuş mekanlarda bugün tasarım ofisleri, sanat galerileri, restoranlar, eğlence mekanları, teknoloji firmaları ekonomi üretiyor, iş üretiyor, refah üretiyor. Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe, Tarlabaşı ve daha onlarca projeyle yatırım, kalkınma, ilerleme Beyoğlu’nun her köşesine yayılıyor. Bir yerel yönetici olarak, Bütün bu faaliyetlerden beklentim, vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artmasıdır. İş, istihdam imkanlarının çoğalmasıdır. Yenilikçi ve rekabetçi bir odak şehir kurmaktır. En nihayetinde, en ücra köşesinden en merkezi noktasına kadar Beyoğlu’nda yaşayan herkesin mutluluğunu artırmaktır. 2 milyon insan her gün misafirimiz. 46 bin turist her gün Beyoğlu otellerinde konaklıyor. Yüzlerce kültür ve sanat merkezi her gün yüz binlerce ziyaretçi alıyor. Beyoğlu sadece İstanbul ve Türkiye için değil dünya için çok değerli bir yer. Bu nedenle Beyoğlu’na yatırımda yarışan girişimcilerimiz var.” dedi.

3 YIL İÇERİSİNDE HAYATA GEÇECEK YATIRIMLAR 13 YILLIK BÜYÜMEYE DENK GELECEK

Beyoğlu’nun içinde bulunduğu bu değişim ve dönüşüme rakamlarla da değinen Ahmet Misbah Demircan, 2004 yılında 6.000 olan konaklama kapasitemiz bugün 46.000’e çıktı. Beyoğlu’ndaki konaklama yatırımları 1,6 milyar dolara ulaştı. Bu otellerde 20.000 sürekli istihdam sağlanırken günlük 5 milyon dolar, yıllık ise 1,9 milyar dolarlık ekonomi oluştu.  Turizm, hizmet ve perakende sektöründeki yatırım toplamı ise 3 milyar doları buldu. Tüm bu yeni yatırımlarla birlikte 13 yıl içerisinde 100.000 yeni istihdam oluştu. Tarlabaşı’ndan Atatürk Kültür Merkezi’ne, Narmanlı Han’dan, Maksim Sahnesi’ne, Alkazar Sineması’na ve İstiklal Caddesi’ne büyük işler bir bir bitiyor.” ifadelerini kullandı.

 

HERKESİ BEYOĞLU VİZYONUNUN BİR PARÇASI OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Başkan Demircan, “Galataport, Haliçport, Okmeydanı, Piyalepaşa gibi çılgın projeler, bütün hızıyla ilerliyor. Sadece Galataport tek başına: 6 milyar TL’lik bir yatırım değerine sahip. 7 milyon turist hedefi ve 2 milyon kruvaziyer yolcu hedefi var. Özetle Beyoğlu’nun turizm potansiyelinin %15’ini tek başına oluşturacak nitelikte değerli bir proje olarak Beyoğlu’nda inşa ediliyor. Yapımına ruhsat verdiğimiz halen inşası devam eden 1 milyon 455 bin m2 ticari alan önümüzdeki 3 yıl içerisinde faaliyete geçecek. Başka bir ifadeyle Okmeydanı ve Haliçport hariç 2,5 milyar $ yatırım hayat bulacak. Böylelikle 3 yılda, son 13 yılda elde ettiğimiz büyümeye denk bir gelişme gerçekleşecek. Rekabetçi, yenilikçi, istihdam üretecek, teknoloji ve inovasyonun dönüştürücü gücünün farkında olan herkesi, Beyoğlu vizyonunun bir parçası olmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler: Beyoğlu, turist, otel, yatırım,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
117.522
USD ALIŞ
3.7780
USD SATIŞ
3.7980
EURO ALIŞ
4.6480
EURO SATIŞ
4.6730
POUND ALIŞ
5.2590
POUND SATIŞ
5.3330
ALTIN ALIŞ
161.8400
ALTIN SATIŞ
162.5000
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur