Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Bu yılın 5 aylık döneminde 30 otel el değiştirdi
 

Bu yılın 5 aylık döneminde 30 otel el değiştirdi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu'nun birlikte yayınladığı Resort Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, bu yılın daha ilk beş aylık döneminde el değiştiren otel sayısı geçen yılın tamamının iki katını geçti.

12 Temmuz 2015 Pazar 12:36
Yazdır

Turizmde hergün biraz daha büyüyen sıkıntılar kriz boyutuna ulaştı. Sorunlara çözüm getirilmemesi üzerine büyüyen sıkıntılar krize dönüşürken kriz de nitelik değiştiriyor.
Turizmde yakalanan yükseliş trendi kırıldı.Yüksek sezona girerken yeni işçi alan işletmeler ilk kez işçi çıkarıyor. Bu arada geçen yılın tamamında mülkiyet ve işletme olarak toplam 14 otel el değiştirirken bu yılın daha ilk beş ayında el değiştiren otel sayısı 30'u geçti.

AKTOB-Resort araştırması

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu'nun birlikte yayınladığı Resort Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre bu yılın daha ilk beş aylık döneminde el değiştiren otel sayısı geçen yılın tamamının iki katını geçti.

Her bölge ve her statüde

Araştırmaya göre el değiştiren oteller yalnız bir bölgede ya da kıyılarda değil, Türkiye'nin her yerinde, kıyı ve şehir otellerinde de yaşandı. El değiştiren oteller arasında büyük kapasiteli olanlar yanında küçük ve orta kapasiteli olanlar da var.

El değiştirme nedenleri

Otellerin el değiştirme nedenleri arasında bankalarından alınan kredilerin geri ödemesinde yaşanan sıkıntılar ile tedarikçi firmalara olan borçlar da var.
Otel el değiştirmelerinden ikisi bankalar ile ikisi de Rusya ile çalışan tur operatörleri ile ilişkili.

Bankalarla ilişkili el değiştirmelerde Rixos Tekirova'nın bankacı Hüsnü Özyeğin'e geçmesi ve Akbank'ın alacakları nedeniyle icra yoluyla satışa çıkan Attaleia da var.

Son el değiştirmeler

Yıl başından bu yana gerçekleşen otel değiştirmelerinin en yenisi Antalya Manavgat'taki Saray Regency ve Efes'teki Sürmeli'de oldu. Saray Regency'yi Arma's Grubu, Sürmeli Efes'i de Peninsula Grubu aldı.

Bu arada son dönemde otelciliğe giren Corendon Grubu, Bodrum'daki The Blue Bosphorus'u alırken yılbaşında işletmesini üstlendiği Jasmine Court'un işletmesini bıraktı.

TÜROFED: Son yılların en ağır krizi

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizmde son yılların en ağır krizinin yaşandığını belirterek, "Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 'Sektörde son yılların en ağır krizi yaşanıyor. Sektörün lokomotifi konaklama kesiminde sezona girerken işten personel çıkarma ilk kez yaşanıyor.Oteller el değiştiriyor" dedi.

AKTOB: Yankısı geniş

Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman da turizmdeki krizin sektör ile çalışanları ve ilişkili kesimleride etkilediğini belirterek "Beş milyar dolar olarak tahmin edilen kaybın istihdam ve sosyal yapıya da olumsuz etkisi var" dedi.

Yılsonunda patlama yaşanacak

Araştırmayı yapan Ekin Grubu Araştırma Birimi Yöneticisi Fehmi Köfteoğlu, "Turizmde geçen yılın ikinci yarısında başlayan sıkıntıların artarak krize dönüştüğünü" belirterek, "Bu, sorunlara yönelik önlem alınmaması sonucunda krizin nitelik değiştiren bir sürece girdiğini gösteriyor. Böyle giderse el değiştiren otel sayısında patlama olur" dedi.

Anahtar Kelimeler: Otel, AKTOB, turizm,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur