Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Çakmak: ''Acentelerden aidat alma dönemi bitmeli''
 

Çakmak: ''Acentelerden aidat alma dönemi bitmeli''

TÜRSAB Hepimizin Platformu Başkanı Emin Çakmak, “TÜRSAB’ta aidat toplamaya son verilmesi lazım” dedi.

6 Ocak 2018 Cumartesi 00:21
Yazdır

 

TÜRSAB Hepimizin Platformu Başkanı Emin Çakmak, Türkiye’nin 81 ilinde sürdürdüğü Ortak Akıl toplantıları için uğradığı Adana'da acentelerle bir araya geldi. Çakmak, Türkiye Sağlık Turizm Konseyi-THTDC’de toplam 375 üyesinden 12 yıldan beri bir kuruş giriş ve yıllık aidat almadıklarını belirterek “Bu önemli bir örnektir. Türsab’da acentelere büyük yük getiren aidat toplama ızdırabına son vermek gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

ACENTELERDEN AİDAT ALMA DÖNEMİ BİTMELİDİR

Emin Çakmak,  centelerden gelen çözüm önerilerini dikkate alarak yönetimlerin acentelerin yanında olması gerektiğini söyledi. Özellikle acentelerin ödediği aidatların gereksiz olduğunu belirten kendisinin Kurucu başkanı olduğu Emin Çakmak THTDC’de yapılan etkinliklerle Türkiye’ye yılda 5.2 milyar dolar kazandırdıklarını söyledi. Emin Çakmak şunları anlattı:

 

“Bu kazançtan THTDC’nin tüm üyeleri kazanç sağladı. 2015 yılında bu rakam 5.2 milyar iken 2016’da 5.8 milyar ve 2017’de ise 7.1 milyar dolara ulaştı. Türsab’ın üyelerine yük olmayan, aksine onlara para kazandıran akıllı ve yenilikçi bir yönetime ihtiyacı var. Türsab’ta üyelerin sırtırtından geçinmek yerine, üyelerin Türsab’ın sırtından geçinmesi sistemi oluşturulmalıdır. Artık üyeleri aidat ödeme veya icraya verme gibi tehdit dönemi bitmelidir”

 

ACENTELERİN ÇIĞLIKLARINI DUYAN YOK


Çakmak, Türsab’a talip olanların ve yönetenlerin sadece kendilerini düşündüğünü belirterek “Herkes koltuk sevdasına düşmüş. Acentelerden gelen çığlıkları duyan yok. Biz acentelerin ayağına giderek dertlerini ve isteklerini dinliyoruz. Bir önceki genel kurulda 154 proje sunmuştuk. Gördüğümüz kadarıyla artan sıkıntılar sonucu bizim yazacağımız sorunlara çözüm sağlayan projeler ikiye katlanmış” dedi.

HAVAYOLLARINA KARŞI TÜRSAB’IN GÜCÜ KULLANILMIYOR


İstatistiklere göre Türkiye’de acentelerin uçak bileti satışlarının 15 milyon yurtiçi ve 5 milyon yurtdışı olmak üzere 20 milyon adet satış olduğunu belirten Emin Çakmak “Acentelerin 20 milyon adet sattıkları bilet, toplam satışın yüzde 68-70’ine tekabül eder. Bu acenteler için havayollarıyla pazarlık yapmak için büyük bir güçtür. Mevcut Türsab yönetimi bu gücü şimdiye kadar sadece kendisi için kullandı. Bundan sonra bu güç acentelerin lehine kullanılarak, bilet satışları adeletmi sisteme kavuşmalı, internet satışları ile acente satışları arasındaki fark ortadan kaldırılmalıdır” ve acentalarımız sadece hizmet bedellerine mahkum edilmemeli ve daha yüksek kazanç sağlayacak yenilikçi projeler ile üyelerine kazandırmalı ve kollayıp korumalıdır. Dedi.

 

ACENTELERİ KORUMAK İÇİN KAMU SPOTLARI YAYINLANMALI

 


Yıllardan beri Türsab üyesi acentelerin en büyük sıkıntısı olan haksız rekabete son vermek için 1618 sayılı yasanın maddelerinin kamu kurumları nezdinde işlerliğe kavuşturulması gerektiğini belirten Emin Çakmak şunları anlattı:

 

“Türsab’ın kanunu var. Kamuoyu spotları hazırlayarak ulusal basında televizyonlarda halkı bilinçlendirmek ve acentelere yönlendirmek için yayınlar yapmalıyız. Ayrıca kamu kurumlarına sürekli olarak sirküler yayınlayarak 1618 sayılı yasanın yaptırımlarını dikte etmeliyiz. Bir çok kamu kurumu Türsab’ın özel bir kanunu olduğunu ve yapılan yasadışı turizm hareketlerinin kanunen suç olduğunu bilmiyor. Özellekle valiler aracılığıyla sürekli olarak devletin kolluk kuvvetlerini harekete geçirmek gerekiyor.”

Anahtar Kelimeler: TÜRSAB, Emin Çakmak,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
117.196
USD ALIŞ
3.7630
USD SATIŞ
3.7880
EURO ALIŞ
4.6080
EURO SATIŞ
4.6380
POUND ALIŞ
5.2000
POUND SATIŞ
5.2760
ALTIN ALIŞ
160.8600
ALTIN SATIŞ
161.9500
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur