Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Cemal Kızıltan yazdı: Rekabet kurumu olayının iç yüzü
 

Cemal Kızıltan yazdı: Rekabet kurumu olayının iç yüzü

Cemal Kızıltan, Rekabet Kurulu'nun, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile Hac ve Umre seyahati düzenleyen bazı acenteler hakkında açtığı soruşturma ile ilgili, ''Rekabet kurumu olayının iç yüzü'' başlıklı yazı kaleme aldı.

13 Eylül 2017 Çarşamba 13:00
Yazdır

Cemal Kızıltan, Rekabet Kurulu'nun, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile Hac ve Umre seyahati düzenleyen bazı acenteler hakkında açtığı soruşturma ile ilgili, ''Rekabet kurumu olayının iç yüzü'' başlıklı yazı kaleme aldı. Kızıltan'ın yazısı şöyle:

BU güdümündeki TURSAB’a rekabet Kurulunun açtığı soruşturma malum.. Rekabet Kurumu dediğin ticari rekabetteki olası ihlallere müdahale eder. Rekabet Kurumunun kanunla belirlenmiş prosedürü şöyle; Kuruma bir kurum hakkında bir ya da daha fazla sayıda şikayet gelir, bununla ilgili ön inceleme yapılır, eğer araştırmaya değer bulunursa Araştırmaya karar verilir. Nitekim rekabet kurumu da kendi resmi sitesinde ilk haber olarak bununla ilgili araştırma kararına yer vermiş, TURSAB, TURSAB Seyahat Acenteleri Hizmetleri Tic. Ltd. Şti, Turser-Tursav Sigorta Acenteliği Ltd. Şti ve Gulf Sigorta A.Ş hakkında soruşturma açmışlar. Kararlarına mesnet olarak “Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin, Hac ve Umre seyahati düzenleyen acentelerin tur öncesi yaptırmak zorunda olduğu paket tur sigorta poliçesini kendi iştiraki olan bir teşebbüsten almayı zorunlu kılması, hizmet bedeli adı altında tahsil edilen bedeli bazı acentelerden almayarak ayrımcılığa sebebiyet vermesi, Suudi Arabistan’daki taşıma/servis hizmetinin ve verilecek olan yemek hizmetinin de kendisi tarafından belirlenen teşebbüslerden satın alınmasını şart koşması sebebiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal” bilgisini kamu ile paylaşmış.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, açılan soruşturma sadece TURSAB’a değil; TURSAB ve iştiraki görünümlü, BU döneminde kurulan, bağımsız ticari işletmelere.. TURSAB’ın bu suçlamalarla ilgili resmi web sitesindeki yorumu ise akla zarar “Kanaatimizce, Birliğimiz üyesi bir kısım seyahat acentelerimizin ve içinde oldukları oluşumun, Birlik Olağan Genel Kurul Toplantısından beklentilerine cevap bulabilmek için haksız, asılsız ve kötü niyetli davranışlar ile genel kurul sürecini etkileme çabalarına yönelik bir şikayet girişiminde bulunduğu anlaşılmaktadır”

Arkadaş bir utan yahu, kasaba kurnazlığı yaparak, olayları kendince saptırmaya çalışarak herkesi kandıracağını mı zannediyorsun? Şikayet, ihbar, soruşturma talebi demokratik bir haktır, farklı olayları birbirine bağlayarak nereye varabilirsin? Kaldı ki şikayet ettiğin kişi ve oluşumlarla daha kısa bir süre öncesine kadar el ele, yanak yanağa değil miydiniz? Seni azınlık iktidarına taşıyanlar şimdi suçladığın bir takım oluşumların üyeleri değil miydi? Ne oldu da bozuştunuz? Nasıl bir menfaat çatışması yaşandı ki bir kısım üyeler “kendi mesleğini, kendi meslek birliğine karşı korumak için önlem almak” durumunda kaldılar?

Eyy ahali, onyüzmilyonbininci keredir tekrar ediyorum; TURSAB, çok uzun süredir birilerinin menfaatleri doğrultusunda boğazına kadar ticarete bulaşmıştır!. Bunu o kadar haksız, hukuksuz ve insafsızca yapmıştır ki sonunda birlikte nemalanmış, eski dostları bile bu zulme dayanamamış, bir sene önce TURSAB’ı ve bağlı şirketlerini haksız rekabet ve tekelleşme suçlaması ile kuruma ihbar etmiş. Kısaca her iki tarafta kendi etmiş, kendi bulmuş!..

Baştan uyarayım; Belli çevrelerin menfaat çakışmasından en büyük zararı TURSAB üyeleri görecek!. İlk aşamada bu olay bizlere “Daha pahalı kredi, daha fazla teminat, daha düşük itibar” olarak yansıyacak, ama bununla da kalmaması olasılığı yüksek; Asıl mesele, eğer bu olaydan TURSAB’a yönelik yüklü bir ceza gelirse halimiz harap.. Çünkü TURSAB’ın kuruluş amacı ile ilgisi olmayan, hatalı ve gereksiz yatırımları nedeniyle  özellikle son dönemlerdeki mali sıkışıklığı ortada, kimilerine göre teknik olarak iflasta.. Sakın ha “Bundan bize ne demeyin” çünkü 2005 yılında, Ankara'da yapılan genel kurulda TURSAB iştiraki şirketlerin borcuna tüm üyelerin kefil olması ile ilgili bir oylama yaptırmış ve bu madde oy çokluğu ile kabul edilmişti. Zaten ekonomik zorluk çeken, gelirleri günden güne azalan, havayolları ve internet üzerinden satış yapan rezervasyon ağları ile mücadele etmekten yorgun düşmüş, kendi yağıyla kavrulmakta dahi zorlanan TURSAB üyeleri TURSAB iştiraki kılıfı ile denetlenmeden, hesap vermeden, kurumun kısıtlı gelirlerine el koyan bu şirketlerden kuruş nemalanmadığı halde TURSAB iştiraki olmaları nedeniyle borçlarına kefiller!.. Bu karar nedeniyle bedelin TURSAB üyelerine rücu edilmesi işten bile değil!..

Bu olayın gelişimini birlikte izleyecek ve sonuçlarına birlikte katlanacağız; Bizi bu dertlere sokan kifayetsiz yönetime ARTIK YETER’mi denecek, yoksa bir kez daha BU’nun geleneksel seçim manevralarına yenik mi düşülecek?

Umarım bu Şer’den bir hayır çıkar!

Anahtar Kelimeler: Cemal Kızıltan, rekabet kurumu, TÜRSAB,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur