Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Dünya turizmi, ‘’terör’’e rağmen büyüyor
 

Dünya turizmi, ‘’terör’’e rağmen büyüyor

Global boyutta yaşanan terör olaylarına rağmen, dünya turizmi her yıl büyüyor. Dünyada uluslararası turizme katılan insan sayısı yılda ortalama yüzde dört artıyor.

14 Aralık 2015 Pazartesi 02:24
Yazdır

İzmir - Turizm News - Halil Hüner - İstatistiklerin terör-turizm ilişkisini net olarak göstermediğini söyleyen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir; “Türkiye yıllardır terörle mücadele ediyor ancak ülkemize gelen turist sayısı her yıl artıyor. Sınırlarımız dahilindeki terör olayları genel itibariyle belli bir coğrafi bölümü ilgilendirdiği için Antalya, İstanbul gibi destinasyonlar bu olumsuzluktan etkilenmiyor. Turizme katılan insan sayısı teröre rağmen artıyor. Çünkü terörle yaşamaya, tüm dünyada insanlar alıştı” diye konuştu.

“Seyahatte rota güvenli kıtalara doğru çevrilecek”

Paris’te yaşanan terör saldırılarının oranın turizm gelirlerini etkileyebileceğini aynı şekildeturistlere yönelik terör saldırıları sebebiyle Tunus, Mısır gibi ülkelerin de olumsuz etkilenebileceğini kaydeden Prof.Dr. Demir, tüm bu yaşanılanlara rağmen insanların seyahat etme özgürlüğünden vazgeçmediğini söyledi. Prof.Dr. Demir, “Avrupa’da yapılan terör saldırıları o ülkelere seyahat etmek isteyenlerinrotasını başka kıtalara çevirebilir.Mesela Mısır’da yaşanan siyasi darbe orayı tercih edenleri Türkiye’ye yöneltmişti. Şu anda Amerika Kıtası güvenli gibi gözüküyor. Anlık gelişmeler, ülkelerarası siyasi – ekonomik konjonktür insanların seyahat haritalarının yönünü de değiştirebilir” dedi.

“Sektör fiyat kırma politikasına yönelecek”

Rus uçağının düşürülmesinin, Rusya’nın “Türkiye’ye gitmeyin” açıklamasının sektörde bir tedirginlik yarattığını ifade eden Dekan Prof. Dr. Demir;Rusların Türkiye’ye gelmekten vazgeçmesi durumunda, yüzde 45 doluluk oranıyla çalışan tesislerin geliri, ciddi anlamda düşeceğini ifade etti. Sektörün tüm bu olumsuz havaya rağmen çözüm yolları geliştirerek; 2016 turizm rakamlarının bir önceki yılı aratmayacağını belirtti.

Prof. Dr. Demir; “Antalya’ya her yıl gelen yabancı turist rakamı 11 milyon civarında. Türkiye’ye en çok turist gönderen Almanya’dan sonra ikinci ülke Rusya’dır. Yaşanılan gelişmeler nedeniyle sektör fiyat kırma politikasına ve yeni pazarlara ya da daha önce fazlaca önem vermediği pazarlara (İskandinav ülkeleri vb.) ve iç pazara yönlenecek. İndirimli fiyatlar uygulanacak. İstatistiklere baktığımızdaTürkiye’ye gelen turist sayısının her sene arttığı görülmektedir. Mevcut durumda Türkiye Rus Pazarının yanında başka pazarlara yönelecek. Türkiye, 100 ve üzeri yolcu taşıyan uçaklara desteğini devam ettirerek yeni pazarlarda tanıtım atağına girmelidir. 2016 yılında, Türk turizminin belirleyicisi alternatif pazarlarolacak.”dedi.

“Sivil turizme geçmek şart…”

İKÇÜ Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zafer Öter ise turizmde yöntem değişikliğinin şart olduğunu söyledi. Sürekli yeni ve büyük otellerin yapıldığını dile getiren Doç. Dr. Öter, ayakları üzerinde duran butik otellerin yapılması gerektiğini ve deniz-güneş-kum üçgeninden öteye, tur operatörlüğü kontrollü turizmden, sivil turizme geçilmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Öter; “Deniz-güneş-kum üçgeninde seyahat edenler rezervasyondan en çabuk vazgeçenler. Tur operatörü modeli, insanları belli bir noktaya sıkıştırıyor ve halkla bütünleşmesini engelliyor. Dünyada uluslararası turizme katılan insan sayısı yılda ortalama % 4 artıyor. Uluslararası seyahat kolaylaşırken, aynı zamanda ucuzluyor. O zaman şunu görüyoruz; gezen insan sayısı artacak ve dünyada çok daha fazla insan uçacak bu yeni modele göre hazırlanmak lazım” dedi.

Anahtar Kelimeler: Dünya, turizm, terör, Mısır, Rusya, Zafer Öter, Cengiz Demir,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.466
USD ALIŞ
3.7850
USD SATIŞ
3.8100
EURO ALIŞ
4.6380
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2980
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.3800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur