Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
''Eğitimli insan gücü sağlık turizminde önemli avantaj''
 

''Eğitimli insan gücü sağlık turizminde önemli avantaj''

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Enginer Birdal, son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeye geldiğini belirterek, ''Ülkeye dünyanın dört yanından tedavi amacı ile turistler gelmektedir. Ülkenin coğrafi konumu ve sağlık sektöründeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü sağlık turizminde Türkiye'nin önemli avantajları arasında yer almaktadır'' dedi.

21 Şubat 2017 Salı 12:03
Yazdır

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Enginer Birdal, dernek olarak bir yandan sektörel çalışmalarını sürdürürken bir yandan da farkındalık yaratma, bilinçlendirme seneryoları üzerine projeler geliştirdiklerini ifade etti.  Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeye geldiğini belirten Birdal, ''Ülkeye dünyanın dört yanından tedavi amacı ile turistler gelmektedir. 90'lı yıllardan sonra kamu yatırımının yanında sağlık sektörüne de yatırımın arttığı görülebilir. Bu açıdan bakıldığında; Avrupa standartlarıyla yarışabilecek düzeye gelindiği müjdelenebilir. Yapım ve işletme bakımından yüksek maliyetleri olan sağlık tesislerinin yurtdışı pazarlara açılması bu maliyetlerin azaltılması noktasında giderek zorunlu bir durum almıştır. Ülkenin coğrafi konumu ve sağlık sektöründeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü sağlık turizminde Türkiye'nin önemli avantajları arasında yer almaktadır'' dedi.

Birdal ile yaptığımız röportaj şöyle:

 

Türkiye'de sağlık turizmine yön veren öncü kuruluşlardan olan Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu başkanı sayın Enginer Birdal aramızda. Sohbetimiz geçmeden önce sizi biraz tanıyabilir miyiz? (Kendinizden bahseder misiniz?)

 

1965 Kars doğumluyum. Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nü bitirmemin ardından yüksek lisans eğitimimi yönetim bilişim sistemleri üzerine gerçekleştirdim. Hali hazırda doktora çalışmalarım devam etmektedir. Öğretmenliği uzun yıllar sürdürmemin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nda Müsteşarlık ve Özel Kalem Müdürlüğü gibi görevlerde yer aldım. 2006 yılında Sağlık Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundum, günümüzde de aynı görevi yürütmekteyim. Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif olarak rol aldım ve birçoğunun kurucu üyesi oldum. Sağlıklı Nesiller Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de eş zamanlı olarak yürütmekteyim. Her iki dernekte de aktif çalışmalarımız devam etmektedir.

 

2.    Sağlık Turizmini nasıl tanımlarsınız?

 

Tedavi amaçlı olarak farklı bir ülkeye giderek gereken rehabilitasyon gereksinimlerinin sağlanmasına olanak tanıyan turizm türüdür. Sağlık turizmi gelişmiş olan ülkeler uluslararası hasta potansiyelini kullanarak büyüme imkanı yakalarlar. Madikal turizm, ileri yaş ve engelli turizmi, Termal turizm ve SPA-Wellness olarak sınıflandırılır.

 

 

 

3.  Türkiye'de Sağlık Turizminin bulunduğu nokta nedir?

 

 

Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeye gelsiğini görüyoruz. Ülkeye dünyanın dört yanından tedavi amacı ile turistler gelmektedir. 90'lı yıllardan sonra kamu yatırımının yanında sağlık sektörüne de yatırımın arttığı görülebilir. Bu açıdan bakıldığında; Avrupa standartlarıyla yarışabilecek düzeye gelindiği müjdelenebilir. Yapım ve işletme bakımından yüksek maliyetleri olan sağlık tesislerinin yurtdışı pazarlara açılması bu maliyetlerin azaltılması noktasında giderek zorunlu bir durum almıştır. Ülkenin coğrafi konumu ve sağlık sektöründeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü sağlık turizminde Türkiye'nin önemli avantajları arasında yer almaktadır.

 

 

 

4.  Toplumda Sağlık Turizmi ne kadar biliniyor, bilinirliğine yönelik ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

 

Sağlık turizmi henüz ve maalesefki toplumca çok bilinen bir dal değil. Sektörün tanınırlılığının arttırılması sağlandığı taktirde yatırımcılarında bu sektöre kaymaları beklenmektedir. Bu sektörde doğru koşullar ve disiplin sağlandığında harika geri dönüşler almamak imkansız. Bu noktada Türkiye Sağlık Turizm Derneği bir yandan sektörel çalışmalarını sürdürürken bir yandan da farkındalık yaratma, bilinçlendirme seneryoları üzerine projeler geliştirmektedir.

 

5.  Türkiye Sağlık Turizmi Derneği olarak ne tür çalışmalar, faaliyetler gerçekleştirmektesiniz?

 

Her yıl düzenlenen «Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi,

Sağlık Turizmi İşletmeciliği Yönetim Eğitimi,

Türkiye-Yemen Sağlık Turizmi Yurt Dışı İş Gezisi ve Çalıştayı

Türkiye-Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Sağlık Turizmi İşbirliği Çalıştayı /

Gençlere ve Kadınlara Yönelik Alternatif İş İmkanı: Gastronomi ve Dünya Mutfakları

Sağlık Hukuku Eğitimi,

 

Sağlık Turizmi ve Hastane Yöneticiliği Sertifika Programı,

 

Mesleki ve Tıbbi İngilizce Dil Eğitimi,

 

Uluslararası Çalıştaylar,

 

Ulusal Sağlık Turizmi Makale Yarışması,

 

Yurtiçi Kongre/Fuar Organizasyonları,

 

Yurtdışı Kongre/Fuar Organizasyonları olarak sıralanmaktadır.

 

 

 

6.  Her yıl düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'nden bahseder misiniz? (Katkıları-amaç ve sonuçları nelerdir?)

 

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği olarak Türkiye’nin sağlık turizmindeki hedeflerine ulaşması için 10 yıldan bu yana yürütülmektedir. Sektöre vizyon katmak, sinerji ve işbirliklerini artırmak, yeni fırsatlar oluşturmak ve Türkiye’nin sağlık turizmindeki hedeflerine ulaşmasına katkı sağlanmasını amaçlar. Kongre ile Türkiye’nin büyük potansiyelinin sektöre yatırım yapan kuruluşlara yepyeni fırsatlar oluşturması adına önemli bir buluşma noktasıdır. Kongre ile tanıtım pazarlama faaliyetleri ve iş görüşmeleri etkin biçimde sağlanacaktır.

 

 

 

7. Dernek bünyesinde birçok proje gerçekleştirdiğinizden bahsetmiştik. Son projenizde start vermiş bulunuyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finans edilen, Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamındaki Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar Projesi'nden bahseder misiniz? Proje neyi amaçlıyor?

 

Engelsiz Sağlık ile Yeni Hayatlar Projesi; dezavantajlı grupların mesleki gelişimini arttırarak sağlık turizmi alanında istihdam edilmelerini öngören bir eğitim programıdır. Bu doğrultuda geliştirilmiş olan program, 3 ayrı eğitimden oluşmaktadır. Verilecek olan eğitimler sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağını karşılayacak niteliktedir. Alınan eğitimler sonrasında edinilen mesleklerin sürekliliği bulunmaktadır.

 

 

8. Eğitim programları ve süresi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

kriterlere uygun 66 katılımcının belirlenmesinin ardından, projenin ilk 3 aylık döneminde mesleki ve kişisel gelişimlere yönelik olarak belirlenen eğitimler verilecektir.

Proje kapsamında verilecek olan eğitimler sektörünün beklentilerine ve ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilmiştir.

 

  • Mesleki İngilizce Eğitimi
  • Çağrı Merkezi Operatörü Eğitimi
  • Kat Hizmetleri Eğitimi

 

 

9. Eğitim programı ne zaman başlayacak ve kimler katılabiliecek?

 

Aranan kriterler;

 

18-45 yaş aralığında,

Engel raporuna sahip,

En az ilkokul mezunu,

Kişisel bakımlarına özen gösteren,

Temiz ve düzenli,

Kendini ifade edebilme özelliğine sahip,

Mesleki İngilizce Eğitimi alacak olan kişilerin temel düzeyde  
ingilizce bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.

 

Eğitimlerin mayıs ayı itibari ile başlanması öngörülmektedir.

 

10.  Proje sonrası kazanımlar ve sonuç çıktılarından bahsedersek neler söyleyebilirsiniz?

 

Sağlık Turizmi Çağrı Merkezi'nin açılması

İstihdam Rehberlik Masasının kurulması

Uluslararası Fuar ve Kongre Katılımı gerçekleştirilmesi

 

 

Anahtar Kelimeler: Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Enginer Birdal,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur