Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Ekstra bagaj ücreti alınmasına en çok Türkler muhalefet ediyor!
 

Ekstra bagaj ücreti alınmasına en çok Türkler muhalefet ediyor!

Tatile çıkmak güzel, fakat fazla ağır bavullar sorun! Seyahat sitesi momondo, Türkiye dahil, farklı ülkelerdeki seyahat severlerin ekstra bagaj ücreti uygulamasına yaklaşımlarını inceledi. Buna göre Türklerin yarısından fazlası azami ağırlık sınırını aşmamaya özen gösteriyor, yüzde 23’ü ise ekstra bagaj ücreti uygulamasının doğru bulmuyor.

16 Mayıs 2017 Salı 09:56
Yazdır

Yaz kapıda, pek çok kişi çoktan tatil planları yaptı bile. Tatile çıkmak güzel olsa da bagajlar, daha doğrusu fazla ağır bavullar sorun olabiliyor. Seyahat sitesi momondo, Türkiye, İspanya, İtalya, İngiltere ve Portekiz’deki gezginlerin bavullarını ne kadar doldurduklarını araştırdı.

 

Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 55’i şimdiye dek hiç hava yolu şirketlerinin izin verdiği azami bagaj ağırlığını aşmamış, bu nedenle de hiç ekstra bagaj ücreti ödemek zorunda kalmamış. Yüzde 33’ü bir iki kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söylerken, yüzde 10’luk bir kesim sık sık bunu yaşadıklarını itiraf ediyor.

 

Ancak bu konuda Türklerden daha titiz davrananlar var. Portekizlilerin yüzde 69’u, İtalyanların yüzde 65’i, İspanyolların ise yüzde 59’u hava yolu şirketlerinin belirledikleri azami ağırlık sınırını aşmıyor. Sadece İngilizler (yüzde 53) bu konuda Türklerden daha düşük bir performans sergiliyor.

 

TÜRKLERİN YÜZDE 29’U MAKUL MEBLAĞLAR ÖDEMEYE RAZI


Peki Türkler ekstra bagaj ücreti ödemeye nasıl bakıyor? Araştırmaya göre Türklerin yüzde 29’u, makul bir meblağ olduğu sürece ekstra bagaj ücreti ödemeye razı. Türklerin yüzde 21’i ise, öncesinde ekstra bagaj ücreti hakkında bilgilendirildikleri takdirde, bu parayı ödeyeceklerini belirtiyor. Ancak yüzde 23’lük bir kesim, zaten uçak bileti için para ödediklerinden ekstra bagaj ücreti alınmaması gerektiğini düşünüyor.

 

Nitekim momondo’nun araştırmasına göre, hava yolu şirketlerinin ekstra bagaj ücreti talep etmelerinin doğru olmadığını düşünenler arasında Türkler başı çekiyor. Türkleri yüzde 21 ile Portekizliler ve İngilizler, yüzde 19 ile İspanyollar ve yüzde 17 ile İtalyanlar takip ediyor.

 

EKTSRA BAGAJ ÜCRETİ HAVA YOLU TERCİHİNİ ETKİLEMİYOR


momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk şöyle dedi: “Uçuş planlaması sadece bilet satın almaktan oluşmuyor. Bu süreçte tüketicilerin karşısına birçok ekstra masraf çıkabiliyor. Kullanıcılarımıza sunduğumuz “Yaklaşık ek ücret” ürünü ile bu masrafları öngörebilme imkanı sunuyoruz. Seyahat severlerin karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri, bavulları fazla ağır olduğu için ekstra bagaj ücreti ödemek zorunda kalmaları. momondo olarak, Türkiye dahil, farklı ülkelerdeki seyahat severlerin bu konuya nasıl yaklaştıklarını araştırdık. Buna göre Türkiye’de neredeyse her iki kişiden biri (yüzde 33) hayatında en az bir kere ekstra bagaj ücreti ödemiş. Bununla birlikte, ücretsiz bagaj hakkının olmaması, hava yolu şirketini seçerken belirleyici bir faktör değil. Tüm ülkelerdeki seyahat severlerin yaklaşık yüzde 90'ı, ücretsiz ekstra bagaj hakkının tercihlerini etkilemediğini söylüyor."

Anahtar Kelimeler: Ekstra, bagaj, ücret, Türkler,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
117.522
USD ALIŞ
3.7780
USD SATIŞ
3.7980
EURO ALIŞ
4.6480
EURO SATIŞ
4.6730
POUND ALIŞ
5.2590
POUND SATIŞ
5.3330
ALTIN ALIŞ
161.8400
ALTIN SATIŞ
162.5000
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur