Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Falez Plajlarında Mavi Bayraklar dalgalanıyor
 

Falez Plajlarında Mavi Bayraklar dalgalanıyor

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediyenin yaptığı 3 plaja verilen Mavi Bayraklar için düzenlenen törende “Sahiller, kıyılar halkındır ve biz Muratpaşa Belediyesi olarak buraları gerçek sahiplerine iade ediyoruz. Falez Plajlarında belediyecilik anlayışımızı ve sürdürülebilir bir çevre için yönetim planımızı hayata geçirdik. ‘Kamudur’ diye en küçük bir geçiştirmeye izin vermeden plajlarımızı hizmete açtık” diye konuştu. Komşularına Falez Plajlarında keyifli bir yaz dileyen Başkan Uysal, bu keyfin 6 Temmuz Perşembe başlayacak ve 4 gün boyunca sanat, kültür, müzik ve dansla devam edecek 2’nci Kaleiçi Old Town Festivali’yle de devam edeceğini söyledi.

2 Temmuz 2017 Pazar 02:48
Yazdır

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalyalıları falezlerden Akdeniz’in mavilikleriyle buluşturan Falez Plajlarında Mavi Bayraklar, 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nda düzenlenen törenle dalgalanmaya başladı.

Tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerin rahatı için sundukları hizmetle Mavi Bayrak tescili alan plajlar için tören İnciraltı Falez Plajı’nda düzenlendi.

Törende konuşan Başkan Uysal, 500 bine yaklaşan nüfusu ve Antalya’da kent hayatının kalbinin attığı Muratpaşa’da her ne kadar güney sınırını Akdeniz oluştururken ilçe sakinlerinin güvenli bir şekilde denize girebilecekleri bir noktanın bulunmadığını söyledi. Komşularının ancak ve ancak Muratpaşa’nın 2 uç noktası Konyaaltı ve Lara sahillerinden denize girebildiğini aktaran Başkan Uysal, “Bununla birlikte aynı zamanda birinci derece doğal SİT karakterine sahip falez kıyı bandında Muratpaşa sakinleri ya iptidai ve son derece güvensiz iniş noktalarından denize girebiliyor ya da zaten plajdaki varlığı tartışmalı ‘beach’ olarak ifade edilen işletmelerin insafına kalmış durumdaydılar” diye konuştu.

HER ANI KONTROL EDİLDİ

Mart 2014 yerel seçimleri sürecinde Falez Plajlarını bir proje olarak ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi:


“Bu noktada verdiğimiz sözü hemen yerine getirmemiz kolay olmadı. Bölgenin SİT karakteri dolayısıyla Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nu ikna edebilmek için çok önemli bir uğraş verdik. Bin çok kez yaptığımız başvuralar reddedildi. Ancak her ret cevabının ardından çalışmalarımızı da revize ederek başvurularımızı yeniledik. Nihayetinde yaklaşık 2 yıl önce Komisyondan izinler ve onaylar çıktı ve ilk yıl 4 noktada (Deniz Feneri Parkı, İnciraltı, Konserve Koyu, Engelsiz Kafe) çalışmalarımıza başladık. Bu yıl da 2 nokta, Yeşilbahçe ve Erdal İnönü Kent Parkı için gerekli izin ve proje onaylarını aldık.  Şunun altını çizmek istiyorum, Muratpaşa Belediyesi olarak plajlarını yapımı için ihale yöntemini tercih edebilirdik ama yapmadık. Falezlerde oluşabilecek en ufak zararın, yapmak istediğimiz çalışmanın özüne, ruhuna verebileceği zararı düşünerek plaj çalışmalarını Park ve Bahçeler, Fen İşleri müdürlüklerimizce gerçekleştirdik.”

MURATPAŞA’NIN FARKI

Çalışmaların tamamlanmasının ardından o iptidai koşullar ortadan kaldırarak Muratpaşa sakinleri ilk olarak geçen yaz falezlerden Akdeniz’in maviliğiyle buluşturduklarını dile getiren Başkan Uysal, “Ama işimiz burada bitmedi. Özellikle şuan içinde buluğumuz, falezlerden asansörle inilebilen yegane plaj olan İnciraltı Plajı’nda kamuya hizmet etme anlayışımızı ve sürdürülebilir bir çevre için yönetim planımızı hayata geçirdik. İnciraltı’nda şezlong ve şemsiyenin yanı sıra basit büfe hizmetleri de veriyoruz. ‘Kamudur’ diye en küçük bir geçiştirmeye izin vermeden plajlarımızı hizmete açtık” dedi.

HASSASİYETİMİZ KAMUOYUNUN MALUMUDUR

Falezlerde bu çalışmalarla birlikte kaçak kullanımlar konusunda da önemli adımlar attıklarını dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Muratpaşa’da yıllardır beklenen, arzu edilen bir çalışmada bu yıl 2’nci yılımıza girdik. Ancak bunları yaparken falezlerin hukuksuz kullanımına karşı verdiğimiz mücadele de Antalya kamuoyunun malumudur. Tamamen betonla kaplanan plajlarda açılan davalar, yürütmeyi durdurma kararları, zabıtamıza yönelik darp girişimleri içinde 400 tonluk vinci denize yani sıfır noktasına indirip gerekli yıkımı gerçekleştirdik. Geri adım atmadık, bundan sonra da geri adım atmayı düşünmüyoruz. Açılışını henüz gerçekleştirdiğimiz Erdal İnönü Kent Parkı’nda yaptığımız çalışma da bu bakış açısının sonucudur. Sahiller, kıyılar halkındır ve biz Muratpaşa Belediyesi olarak buraları gerçek sahiplerine iade ediyoruz.”

KİMSE RİSK ALAMAZ HALE GELİR

Hal böyleyken belediyenin bu çalışmalarının uydurma suç duyurularıyla engellenmek istendiğini dile getiren Başkan Uysal konuşmasına şöyle devam etti;
“Bu işe Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu alet edilmek isteniyor. Bizim falezlerini korunması konusunda hassasiyetimiz bu kadar açıkken ‘falezleri tahrip ettiğimiz’ gibi bir iddiayı ortaya atmanın makul bir izahı yoktur. İlgili müdürlüklerimizin falezlerde yaptığı çalışmalarda ne doğayı tahrip edici bir tek çalışması yoktur. Ancak şunun altını çizmek gerekir ki, Muratpaşa’da sahillerde işgalleri ortadan kaldırıp topluma açma derdindeyiz. Ancak kurumu ve kuruluşlar toplum lehine değil de bu hukuksuzlukları sürdürmede ısrar edenler lehine tutum takınırsa toplum için, Türkiye, Antalya ve yaşadığımız mahalle ve sokak için  kimse risk almaz”

KEYİFLİ BİR YAZ İÇİN MURATPAŞA YETER

Mavi Bayrağın, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini ve çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plajları kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini garanti etmek anlamına geldiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Mavi Bayrak konusunda plajlar için 33 kriter bulunmaktadır. Muratpaşa Belediyesi olarak bu kriterlerin hepsini yerine getirdik. Mavi Bayrak çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar, uluslararası turizm pazarında da büyük öneme sahip çünkü güvenli bir standart içermektedir. Ayrıca bir kez aldığınız zaman hep de korumanız gerekiyor” diye konuştu.
Falez halk plajlarında Mavi Bayrak’ın dalgalanacak olmasının Muratpaşa Belediyesi’nin doğru bir çalışmayı doğru yöntemlerle hayata geçirdiğinde nasıl başarılı olduğunun en somut göstergesi olduğunu söyleyen Başkan Uysal, “Mavi Bayraklı plajlarımızda komşularımızın keyifli bir yaz geçirmesini diliyorum” dedi.

KALEİÇİ OLD TOWN FESTİVALİ BAŞLIYOR

Belediye Başkanı Uysal, Muratpaşa’da keyifli bir yaz için, ayrıca, bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek Kaleiçi Old Town Festivali’nin 6 Temmuz Perşembe günü başlayacağını söyledi.  Muratpaşa Belediyesi olarak Kaleiçi’nin tanıtımın noktasında çok büyük sorumluluklar aldıklarını belirten Başkan Uysal,  şunları söyledi:
“Berlin’den Moskova’ya ve İstanbul’da dünyanın en önemli turizm fuarlarında Kaleiçi konseptinin dışına bir nebze olsun çıkmadan tanıtımı çalışmalarını sürdürüyoruz. Kaleiçi’ni UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nin bir parçası haline getirmek amacıyla ilkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz festivalin bu yıl 2’ncisini düzenleyeceğiz.  6 Temmuz’da başlayacak festival dopdolu programıyla 9 Temmuz Pazar gecesine dek sürecek.  4 gün boyunca Kaleiçi’nde  sadece sanat, kültür, müzik, dans konuşulacak, Kaleiçi’nin her sokağı, her meydanı festival alanı olacak. “
Kaleiçi Old Town Festivali’ne bu yıl İtalya’nın onur konuğu ülke olarak katılacağını aktaran Başkan Uysal,  benzeri ancak İtalya’nın başkenti Roma’da görülen Hıdırlık Kulesi ve miradorunun festival boyunca her gece düzenlenecek konserlerin, gösterilerin ana merkezi olacağını söyledi.
Kaleiçi’nde festival heyecanı Üç Kapılar ve Yivli Minare’de de yaşanacağını belirten Başkan Uysal, Roma İmparatoru Hadrianus anısına yapılan tarihi kapının altında sinemaseverler İtalyan sinemasının en iyi filmlerini izleyeceğini belirtti.
Başkan Uysal, festivalde ayrıca Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmeye aday tek kültür varlığı Yivli Minare Camii avlusunda ise her akşam tasavvuf müziği dinletileri ve sema gösterileri olacağını aktardı.

Anahtar Kelimeler: Falez, Mavi Bayrak, Muratpaşa,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur