Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Gaziantep'in yeme-içme kültürü UNESCO’ya aday
 

Gaziantep'in yeme-içme kültürü UNESCO’ya aday

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin mutfağı, yeme ve içme kültürünün UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” programına girmesi için başvuruda bulundu.

3 Aralık 2014 Çarşamba 00:19
Yazdır

Ticaret, sanayi, tarih ve turizm kenti Gaziantep’i gastronomide de en üst sıralara taşımak için harekete geçen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında, kentteki restoran sahipleri ve baklavacılarla toplantı yapıldı.

Şahin, toplantıda, şehrin tarih ve kültür mirası noktasında çok yüksek bir hazineye sahip olduğunu söyledi.

32 medeniyete ev sahipliği yapmış ve bugün 5 antik kenti restore etme gücüne ulaşan Gaziantep’i kentler yarışında, rekabeti yönlendirecek güce ulaşması için ellerinden geleni yapmaya gayret ettiklerini belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Ticaret, sanayi, kültür, tarih ve turizm şehrimizi taçlandıran bir şey var, o da bizim gastronomimiz. Tek başına bunu pazarlayan ve bunun üzerinden hakikaten bacasız fabrika üreten ülkeler var.  Bizim çeşitlilik bakımında bugün öne çıkan İtalya ve Fransa’nın mutfağından hiçbir eksiğimiz yok, fazlamız var. Herkesin bize söylediği, bu elinizdeki büyük hazinenin kıymetini daha iyi bilmeniz lazım. Peki nasıl bileceğiz?.”

Rekabeti yönetip, kentin cazibesinin artırılabilinmesi için uluslararası toplumun diline ulaşılması gerektiğini vurgulayan Şahin, işletme sahiplerine bu noktada çok iş düştüğünü vurguladı.

“DÜNYA, YİYECEK VE İÇECEK TURİZMİ 2019”

İşletme sahiplerinin, Gaziantep’in “dünya gastronomisinde” önemli bir yere sahip olacağına inanması gerektiğine dikkati çeken Şahin, “Biz yaklaşık 7 aydan beri şehirle ilgili hem acil işleri, işte trafikti, konuttu, yeşil alanıydı bunlarla uğraşırken bir taraftanda şehrin gelecek vizyonuna, ‘ben bu şehri nereden nereye taşıyacağım” yaptığım bütün çalışmalarda iş gelip gastronomi ve yeme içme üzerinde taçlandırılıyor” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak,  şehrin yeme içme kültürünün UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” programına girmesi için başvurduklarını belirten Şahin, sonuç beklediklerini kaydetti.

Dünyanın küçük bir köye dönüştüğünü, rekabeti yönetmek için aynı dilin konuşulması gerektiğini vurgulayan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Elimizde çok yüksek bir miras var. Bu mirası zenginliğe dönüştürerek, geleceğe taşımamız lazım. Bu işi başaran insanlara baktığımız zaman yetişmiş insan gücünü koymazsanız, okulunuz olmazsa bu konudan hakikaten diplomalı kendini bu işe adamış kişiler bu işin sahibi olmazsa bu işi başaramazsınız. Bizim kentin yeme içme kültürünü yükselen bir değer haline dönüştürüp, dünyayla yarıştıracak hale getirmemiz lazım. Bu hedefe ulaşmak için kısa, orta ve uzun vadeli bir eylem planı hazırlamamız gerekiyor.”

Gaziantep’in “Dünya, Yiyecek ve İçecek Turizmi 2019” yılına da aday olduğunun müjdesini veren Şahin, adaylığın resmen açıklandığını duyurdu.

Konuşmaların ardından, restoran sahipleri ve baklavacılarla fikir alışverişinde bulunuldu.

Anahtar Kelimeler: Gaziantep, yeme, içme, Unesco, Fatma Şahin, turizm,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.466
USD ALIŞ
3.7850
USD SATIŞ
3.8100
EURO ALIŞ
4.6380
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2980
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.3800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur