Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Hacısüleyman, ''Destek, tüm yıla yayılmalı''
 

Hacısüleyman, ''Destek, tüm yıla yayılmalı''

ITB Berlin Fuarı’nda açıklamalarda bulunan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, "Hükümetin desteklerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu destekler, 5 havalimanı için geçerli olacak. Alanya, Antalya, Bodrum, İzmir ve Dalaman. Sadece charterlar’a verilecek bir destek olacak. Ancak nisan mayıs için öngörülen bir desteğin, bu ülkeler için bütün sezonda yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz'' dedi.

7 Mart 2015 Cumartesi 00:04
Yazdır

''Almanya’da yapılan son eğilim araştırmasında Türkiye’ye olan potansiyelin artı yüzde 2 oranında arttı. Bu artı yüzde 2’nin kendiliğinden gelişen bir artı olmadığını söylemek lazım. Çünkü birçok işletme, ya sürelerini uzattılar ya da erken rezervasyon indirim oranlarında bazı düzenlemeler yaptılar'' diyen Hacısüleyman, şunları kaydetti:

 

''Yapılan araştırmalarda önümüzdeki üç yılda Türkiye’ye yönelik eğilimin şu anda bakıldığında çok pozitif olmadığını görüyoruz. Bunun nedeni, yaş gruplarıyla ilgili Almanya’daki profilin değişimdir. Genç yaş grupları Türkiye’yi tercih etmiyor. Daha farklı turizm türlerine doğru yöneliyorlar. Tek başlarına seyahati seviyorlar.  Ama bizim gibi her şey dahil olan bazı destinasyonları gençler daha az tercih ediyor. Türkiye için Alman pazarında her profile hitap edememe gibi bir sorun önümüzdeki yıllarda görülecek. Bunun üzerinde ciddi olarak çalışmak gerekecek. Özellikle Ege kıyılarında Almanlar’a yönelik tesisler yapılabilir. Bu yıl Alman pazarında last minute’ler artmayacak. Erken rezervazyondaki yüksek indirimler, bunları artırmayacak. Bunun tam tersini Rusya için söyleyebiliriz. Burada da erken rezervasyon olmayacak, last minute olacak.

 

Türkiye’yi bu sene çok da iyi bir sezon beklemiyor. Zor bir yıl olacak.  Şu anda seyahat kararlarının oluşturulduğu bölgelerde güçlü bir tanıtım yapılması gerekiyor. Seyahat kararını etkileyecek motifler kullanılması gerekiyor. Şu andaki motiflerin yeterli olmadığını düşünüyorum. Özellikle Rus pazarında duygusal ve dostluk motiflerinin kullanılması gerekiyor. Tanıtım bütçesinin normal bir yılmış gibi değerlendirilmemesi gerekiyor. Bu yıla özel bir ek tanıtım bütçesi yapılmalı.

 

Hükümetin desteklerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu destekler, 5 havalimanı için geçerli olacak. Alanya, Antalya, Bodrum, İzmir ve Dalaman. Sadece charterlar’a verilecek bir destek olacak. Ancak nisan mayıs için öngörülen bir desteğin, bu ülkeler için bütün sezonda yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. Tur operatörlerine düşük faizli kredi konusu da gündemde. Bunu da memnuniyetle karşılıyoruz. Bu önlemler ile kayıplarımızı telafi edeceğimizi düşünmüyoruz. Ancak etkisini azaltabileceğimizi düşünüyoruz. Bütün önlemlerden sonra bile yüzde 30 dolayında Rus pazarında bir düşüş bekliyoruz. Azerbaycan ve Kazakistan’daki turist sayımızda da ekonomik nedenlerden dolayı bir düşüş olabileceği göz önünde bulundurulmalı."

 

 

Anahtar Kelimeler: AKTOB, Yusuf Hacısüleyman, ITB, Berlin, turizm, destek,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur