Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Hacısüleyman, ''Rusya ve İngiltere'de durum kaygı verici''
 

Hacısüleyman, ''Rusya ve İngiltere'de durum kaygı verici''

Rusya ve İngiltere pazarlarıdaki gelişmeleri, 2015'e yansımalarını değerlendiren AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Rusya’da Ruble’nin hızlı değer yitirmesi, İngiltere’de erken rezervasyonlardaki düşüşün Türkiye’ye olumsuz yansıyacağını belirterek, iki pazardaki gidişatın kaygı verici olduğunu söyledi.

9 Kasım 2014 Pazar 00:02
Yazdır

AKTOB Başkarı Hacısüleyman, "Rusya’da Türkiye’yi turizmde yakından etkileyecek önemli gelişmeler yaşanıyor. Ülkenin en önemli gelir kaynagı  petrol fiyatları 110 dolardan 85 dolara düştü. Ruble dolar ve Avro karşısında yüzde 20 değer yitirdi. Bu iki gelişme Rus yurttaşların yurtdışına tatile çıkışlarını ciddi biçimde etkileyecek. Çünkü petrol fiyatlarındaki düşüş ve Ruble’nin değer yitirmesi, harcanabilir gelirin düşmesine, fiyatların yükselmesine neden oluyor'' dedi. Hacısüleyman, şunları kaydetti:''Bu yılın mart ayında Rusya’da 37 Ruble 1 dolar ederken şimdi 46 Ruble 1 Dolar eder duruma geldi. Buna göre Ruble yüzde 20’nin üzerinde değer kaybetti. Rusya’da paket tur fiyatları Ruble olarak belirleniyor. Bu durumda fiyatlar yüzde 20 arttı.Bu arada Rusya’nın en önemli döviz geliri olan petrolun fiyatı da yüzde 20’ye yakın değer yitirdi. Varili 110 dolara kadar çıkan petrol şimdi 85 dolar a düştü. Bu da Rusya’nın gelirinde ciddi düşüş demektir. Rusya’daki bu durum başta Türkiye olmak üzere İspanya ve Yunanistan’ı olumsuz etkilerken Mısır’a yarayabilir. Mısır Rusya ve diğer pazarlarda hızla yükseliyor. Nitekim bu yılın ilk aylarında Rusya’dan Antalya’ya gelen Rus turist sayısı yüzde 17’den yüzde 5’e düştü.

İngiltere’ye gelince.  Türkiye İngiltere’de bu yıl iyi sayılabilecek bir yıl geçirdi. Ama 2015 yılı için yapılan rezervasyonlar iç açıcı değil. Partnerlerimizden aldığmıız bigilere göre İngiltere’de satışlar iyi gitmiyor. Rusya, bu yıl Türkiye’nin turizmde en büyük pazarı haline gelmişti. İngiltere 7e de yakmalana yükseliştrdtendi sonucu 3. Büyük pazar konumunda. Bu iki önemli pazardaki gelişmeleri herkesin dikkatli izlemesi ve hesapların yaparken bu durumu dikkate alması gerekir."

Anahtar Kelimeler: AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman,İngiltere, Rusya,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur