Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Karaloğlu, 'Antalya turizmde en kötü sezonunu 2016'da yaşadı'
 

Karaloğlu, 'Antalya turizmde en kötü sezonunu 2016'da yaşadı'

Antalya Valisi Münir Kraloğlu, Kundu Oteller Bölgesinde düzenlenen, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) aylık olağan toplantısına katıldı.

15 Şubat 2017 Çarşamba 08:18
Yazdır

 

Burada konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya'nın turizmde en kötü sezonunu geçen yıl yaşadığını, buna rağmen yılı 6,5 milyon turistle tamamladığını söyledi. Vali Karaloğlu: "Bir darbe girişimi, bölgede ve dünyada kaos, patlamalar, çatlamalar...vs. Bu kadar problemin içinde 2016 yılında bu şehrin turizmcisinin 6,5 milyon insanı ağırlamasını ben çok değerli buluyorum. Onun için bütün turizm camiasını tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.
Turizmde önemli bir başarı elde edildiğini, fakat yine de alınacak çok mesafe bulunduğunu anlatan Vali Karaloğlu, kamu, özel sektör iş birliğiyle sorunların çözüleceğini bildirdi. Türkiye'nin bir kıta Avrupası ülkesi olmadığını, Türkiye'nin jeopolitik konumuna bakmadan, sadece rakamlara bakarak turizmde İspanya ve Fransa ile Türkiye'yi kıyaslamanın doğru olmadığını dile getiren Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:
"İspanya'ya 3 ana pazar yeter, ama bize yetmez. Türkiye gibi çok sorunlu bir coğrafyada olan bir ülkeye 2-3 ana pazar yetmez, belki 13 ana pazar lazım. Geçen sene toplam pazarın yüzde 55-60'ını oluşturan iki ana pazar Almanya ve Rusya ile sorun yaşadık. Bundan sonraki yıllarda benzer sorunları yaşamayacağımızın garantisi yok. Onun için pazar çeşitlemesi gerekiyor. Pazar çeşitlemesi noktasına kafa yormamız, çalışmamız, emek vermemiz lazım." 687 sayılı KHK ile yılsonuna kadar işe alınacak her yeni işçi için aylık 666 lira prim ve 106 lira vergi desteği verileceğini anımsatan Vali Karaloğlu, "Bu sanki turizm sektörü için konulmuş bir teşvik gibi duruyor. Çünkü turizmde ölü sezon aralık ayı, aralık ayı bildiriminizin üzerine işe alacağınız her yeni elemana destek alacaksınız. Benim sizden istirhamım belki nisan ayında işe başlatacağınız insanları mart ayına çekerseniz istihdama katkı sağlarsınız, bu kampanyaya da katkı sunmuş olursunuz" dedi. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı da 2017 yılına Avrupa tarafından biraz sıkıntılı başlandığını, Rusya'da ise erken rezervasyon kampanyalarının çok iyi gittiğini belirterek Almanya'dan başlayarak Avrupa'da imaj sorunu konusunda ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini bildirdi.
Yağcı, 2017 yılında otellerin en önemli girdilerinden olan enerji fiyatının en düşük tarifeden fiyatlandırılması, sektöre düşük faizli uzun vadeli kredilerin verilmesi, işletmelerin vergisel anlamda rahatlatılması, alkolde ÖTV'nin alınmaması, ihracatçılar için sağlanan KDV indiriminin konaklama sektörü için de sağlanması konularında talepleri bulunduğunu dile getirdi.
Antalya'ya turistlerin yüzde 90-95'inin charter ile geldiğini belirten Yağcı, kente Avrupa'nın ve dünyanın önemli noktalarından direkt uçuşların artırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Anahtar Kelimeler: Antalya Valisi Münir Kraloğlu,AKTOB, turizm,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur