Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Krizde profesyonel yönetici de işini kaybetti
 

Krizde profesyonel yönetici de işini kaybetti

Turizm sektöründe yaşanan kriz, turizmin profesyonel yöneticilerini de vurdu. Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, krizde işini kaybeden yönetici oranının yüzde 60’a ulaştığını söyledi. Türkiye’de otellerin tamamen ikinci, üçüncü adamlarla yönetildiğini belirten Aksu, Çok küçük hesaplarla yaptığınız kısıtlamalar, milyon dolarlarla gerçekleştirdiğiniz o tesisleri harabeye çevirebilir" diye uyardı.

16 Aralık 2017 Cumartesi 09:39
Yazdır

11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, 9 - 11 Aralık tarihleri arasında Gaziemir’deki Fuarİzmir’de gerçekleşti. Türkiye genelinde dokuz bölgede 1580 üyeye ulaşan Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) yöneticileri, bölgesel yürütme kurulu başkanları ve üyeleri de Fuarİzmir'deki toplantıda bir araya geldi. TUROYD İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Güner Güney'in ev sahipliği yaptığı toplantıda ülke turizminin sorunları, sektördeki profesyonel yönetici ve çalışanlara yansımaları ele alındı.

 

Toplantıda konuşan TUROYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, ülke ekonomisine ciddi katkılar sunan turizm sektöründeki krizin etkilerinin her alanda görüldüğünü söyledi. Yaşanan krizde işini kaybeden yönetici oranının yüzde 60’a ulaştığını belirten Aksu, "Sektörden anlamayan yatırımcının aldığı tasarruf kararı, ama yanlış bir karar" dedi. Sektörde yöneticilerin işini kaybetmesini "bilinçsizlik" olarak gördüğünü dile getiren Ali Can Aksu, “Türkiye’de şu anda oteller tamamen ikinci, üçüncü adamlarla yönetiliyor” diye konuştu.

 

Yatırımcıların ikinci, üçüncü işleri olduğu için 80 milyon dolarlık turizm yatırımlarını hep profesyoneller yönettiğini anlatan Aksu,  "Bir oteli muhasebe müdürü ya da ahçı veya otel yatırımcısının yeğeni ya da çocuğu da yönetemez" dedi. Ali Can Aksu, "Çok küçük hesaplarla yaptığınız kısıtlamalar, milyon dolarlarla gerçekleştirdiğiniz o tesisleri harabeye çevirebilir" diye uyardı.

 

Türkiye'de turizm politikalarının yönetilmesinde bugüne kadar hep yatırımcıların ön planda olduğunu anlatan Ali Can Aksu,  "Bu güne kadar profesyonel yöneticiler geri planda bırakıldı. Bu kadar deneyim kazanmış insanların Türk turizm tanıtım sahasında olmaması eksiklikti" dedi. TUROYD olarak kendilerini anlattıkça yatırımcının algısının değişeceğine inandıklarını belirten Aksu, "Şimdi turizmin hak ettiği noktaya gelmesi için akıl ve güç birliği yapmanın zamanı" diye konuştu.

 

 

TUROYD Ege Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Güner Güney ise, Ege Bölgesi’nde turizm sektöründeki yönetici kaybının yüzde 7-8 dolayında olduğunu söyledi. Güney, “Yurt dışına giden, işini kaybedip başka sektörlere geçen otel müdürü arkadaşlarımız oldu ama yine de Ege Bölgesi Türkiye genelinde daha az bir kayıp yaşadı” dedi.

 

 

Anahtar Kelimeler: TUROYD, Al Can Aksu, turizm,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.466
USD ALIŞ
3.7850
USD SATIŞ
3.8100
EURO ALIŞ
4.6380
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2980
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.3800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur