Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Martynovska: ''Türk turiste ihtiyacımız var''
 

Martynovska: ''Türk turiste ihtiyacımız var''

11. Travel Turkey İzmir’in Partner Ülkesi Ukrayna’dan 2016 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 45 bin oldu. Travel Turkey İzmir Fuarı ile birlikte 2018 yılında bu sayının daha da artması bekleniyor.

11 Aralık 2017 Pazartesi 01:00
Yazdır

Turizm News - Halil Hüner - Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Koordinasyon Departmanı ve Turizm Bölümü Başkanı Vitalina Martynovska, “Türkiye, Ukraynalı turistlerin tercih ettiği on ülkeden biri. Ukraynalı turistler burayı tercih ediyorlar ama bizim burada olmamızın amacı Türkiye’den de Ukrayna’ya turist çekebilmek. Ukrayna’nın daha çok Türk turiste ihtiyacı var” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen 11. Travel Turkey İzmir “in Partner Ülkesi Ukrayna, hem fuar katılımcılarına kendini tanıtmak, hem de Türk turistleri ülkelerine çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor.

 

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Koordinasyon Departmanı ve Turizm Bölümü Başkanı Vitalina Martynovska, “Burada olmamızın temel nedeni Türkiye ve Ukrayna ilişkileriyle olduğu kadar buraya gelen diğer katılımcıların da Ukrayna’ya gelmesi. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Ukrayna’yı anlatıyoruz, tanıtıyoruz. Ukrayna çok büyük bir ülke ve turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Şehirlerimizi, potansiyellerimizi, sahip olduğumuz turizm imkanlarını anlatıyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin potansiyeli çok büyük

 

Vitalina Martynovska, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Turizm açısından Türkiye ve Ukrayna ilişkilerinin gerçekten çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin potansiyelinin büyük olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’den Ukrayna’ya artık vizesiz girilebiliyor. Bu yıl turizm açısından çok önemli olacak bir olay var. Kimlikle giriş çıkış yapılıyor. Türkiye, Ukraynalı turistlerin tercih ettiği on ülkeden biri. Ukraynalı turistler burayı tercih ediyorlar evet ama bizim burada olmamızın amacı Türkiye’den de Ukrayna’ya turist çekebilmek. Ukrayna’nın daha çok Türk turiste ihtiyacı var. Geçtiğimiz yıl daha önceye göre daha çok Türk turist geldi. Türk potansiyeli gittikçe artıyor.”

 

Çok büyük ve çok güzel

 

Travel Turkey İzmir Fuarı’nı bir hayli beğendiğini belirten Martynovsk, şunları belirtti:

“Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, çok büyük ve çok güzel yapılmış. Türk turizm acenteleri ve oteller bizimle sürekli irtibata geçiyor. Bu da çok güzel bir şey gerçekten. Daha çok Türk katılımcılar var ama tüm yabancı ülkelere Ukrayna’yı tanıtmak ve turist çekmek istiyoruz.”

 

Diğer fuarlara da katılacağız

 

Ukrayna’da Türkiye’nin çok iyi tanındığını ifade eden Martynovsk, “Ukrayna yönetiminin yaptığı 2018 planlarında Türkiye’de fuarlarda Ukrayna’yı tanıtmaya devam edeceğiz. Ukrayna vatandaşları Türkiye ile ilgili çok şey biliyor, Türkiye çok güzel tanınıyor. Ancak Türk vatandaşlarının Ukrayna’yı detaylı tanıyıp tanımadığını bilmiyoruz. Tanıtımın artırılması, daha çok etkinlik yapılması gerekiyor” dedi.

 

Türkiye ile Ukrayna arasında vizesiz ve pasaportsuz seyahat olanağının bulunması nedeniyle Travel Turkey İzmir’deki birliktelik ayrı bir önem kazanıyor. Fuarda gerçekleşen ticari görüşmeler de turizm potansiyelinin artırılmasında önemli bir rol oynuyor.

 

Ukrayna’dan Türkiye’ye 2014 yılında 657 bin, 2015 yılında ise 706 bin 551 kişi gelirken; 2016 yılında turist sayısı bir milyon 45 bin oldu.

 

Travel Turkey İzmir Fuarı ile birlikte 2018 yılında turist sayısının daha da artması bekleniyor. Ukrayna, en büyük şehirlerinden olan Odesa, Lviv, Kharkiv, Dnipro'yu Travel Turkey İzmir’de tanıtıyor.

 

Ülkede tatil yapılabilecek mekanların anlatıldığı standa, ülkenin doğal güzelliklerine de yer veriliyor. Türkiye - Ukrayna ilişkileri, ülkenin önemli isimlerinin de tanıtıldığı Ukrayna standında amaç Türk vatandaşları Ukrayna’ya çekmek.

 

 

Anahtar Kelimeler: Vitalina Martynovska, Ukrayna, Türkiye, İzmir,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.466
USD ALIŞ
3.7850
USD SATIŞ
3.8100
EURO ALIŞ
4.6380
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2980
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.3800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur