Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Rus turistler için güvenlik
 

Rus turistler için güvenlik

Önce Mısır ve ardından Türkiye’nin Rus turistlere yeniden açılmasında ön şart olan güvenlikte Rusya’nın talepleri artıyor.

12 Ağustos 2016 Cuma 09:34
Yazdır

Önce Mısır ve ardından Türkiye’nin Rus turistlere yeniden açılmasında ön şart olan güvenlikte Rusya’nın talepleri artıyor.

 

Rusya’nın ucu açık talepleri

 

Mısır’da terör saldırısı ile düşen turist uçağı, Türkiye’de sınır ihlali ile düşürülen Rus savaş uçağı; Mısır ve Türkiye turizminin en büyük turist kaynağı olan Rusya’nın çökmesine ve genel anlamda turizmin dibe vurmasına neden oldu.

 

2015 yılı sonlarından bu yana devam eden Mısır-Rusya ve 2016 yaz aylarında başlayan Türkiye-Rusya görüşmelerinde temel konu Rus turistlerin güvenliği. Rusya Mısır’ı yaklaşık bir yıldır, Türkiye’yi ise yaz başından bu yana; Rus turistlerin güvenliğinin tam olarak sağlanması koşulu ile ucu açık bazı vaatler sunuyor.

 

Havalimanlarında tam kontrol

 

Rusya devleti, Rus turistlerin güvenliğinin sağlanması konusunda önce Mısır’da başlayan görüşmelerde, Hurgada, Şarm el Şeyh ve Kahire havalimanları ile sınırlı tuttuğu denetim ve kontrol taleplerini, son dönemde turistleri ilgilendiren tüm sahalara yaydı.

 

Rusya, Türkiye’den ne istiyor

 

 

Diğer yandan, yaz 2016 başından bu yana Türkiye’ye yönelik charter yasağını kaldırdığını açıklayan Rusya, Mısır’dan talep ettiği tüm güvenlik unsurlarını Türkiye’den de talep etmeye başladı.

 

Havalimanlarında yolcu güvenliği, donanım, kargo güvenliği, yolcu transferlerinde ve turistik bölgelerde güvenlik gibi bir çok alanı kapsayan Rus taleplerinde uzlaşılması olanaksız bir konu da var.

 

Ruslar imkansızı mı istiyor?

 

Rusya ve Mısır basınında yer alan analizler, resmi açıklamalar ve yapılan görüşmelerden çıkan tartışmalı bir konu var ki, charterlerin serbest bırakılmasını halen engellemekte.

 

Son dönemde Rus turistlerin yeniden Mısır turizmine yönelmelerinde umutları artıran süreç, ağustos sonunda yapılacak 4. Denetim ile yeniden açmaza girdi.

 

Uçakta evet ama yerde olmaz İddialara göre Rusya, Mısır’ın tüm turistik bölgelerine yakın havalimanlarında tam güvenlik kontrolü istiyor. İstemekle kalmayıp, havalimanlarında kendi uzmanlarını bulundurmak da istiyor. Mısır tarafının, Rusya’dan gelecek uçaklarda Rus güvenlik çalışan ve uzmanlarının bulunmasına sıcak baktığı ancak, havalimanlarındaki güvenlik denetimlerinde Rusya’nın dahline soğuk baktığı biliniyor.

 

Mısır’da olursa Türkiye’de olur mu?

 

Bu tartışmanın Türkiye-Rusya görüşmelerinde de gündeme getirilmesi durumunda, Türkiye turizminin bir an önce beklediği Rusya’dan charterlerin 2017 başına kadar harekete geçmesi olası görünmüyor.

 

Diğer yandan son dönemde Ağustos ayı başında Kırım’da olası bir terör saldırısının önlenmiş olması, Rusya’nın turist güvenliği konusundaki baskılarını daha da artırması beklenebilir. (turizmdatabank.com)

 

Anahtar Kelimeler: Rus turist, güvenlik, Türkiye, Mısır,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.466
USD ALIŞ
3.7850
USD SATIŞ
3.8100
EURO ALIŞ
4.6380
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2980
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.3800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur