Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Rus turizmini etkileyen esas unsur ekonomik kriz
 

Rus turizmini etkileyen esas unsur ekonomik kriz

Rusya’dan seyahat ve turizm amaçlı yurtdışı çıkışların % 40 dolayında düşmesi beklenirken ekonomik kriz, Türkiye ve Mısır’ın önüne geçiyor.

20 Nisan 2016 Çarşamba 09:23
Yazdır

Rusya’da açıklamalarda bulunan turizm profesyonelleri, Türkiye ve Mısır ile yaşanan krizler olmasa dahi 2016’nın yurtdışı seyahatler açısından kayıp bir yıl olacağını belirttiler.

 

Uzmanlara göre Rusya ekonomisinde yaşanan daralma, reel gelirlerin düşmesi, kurların Ruble aleyhine sürekli dalgalanması gibi nedenlerin, yurtdışı turizm hareketlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

 

Rusya’da turizm krizi yorum değişti

 

6 aydan bu yana, Rusya turizminde yurtdışı seyahatleri düşüren esas unsur, Türkiye ve Mısır’ın operasyonlara kapalı olması şeklinde gösteriliyordu.

 

2016 yılının 4 aylık dönemi geçilirken, Natali Tours, Coral Travel gibi bir çok turizm grubunun yöneticileri, Rusya’daki krizin kaynakları hakkındaki değerlendirmeleri farklılaştı.

 

Turizmdatabank’ın derlediği bilgilere göre, turizmcilerin yeni iddiası, Türkiye ve Mısır yeniden operasyonlara açılsa dahi, düşüş eğiliminin devam edecek.

 

Uzmanlar, yurtdışı çıkışları düşüren esas unsurun Rusya ekonomisinde yaşanan daralma, reel gelirlerde düşme, kurların Ruble aleyhine sürekli dalgalanması olduğunu vurgulamaya başladı.

 

Kapasite fazlası ve Damping

 

2016’da Rusya’dan yurtdışı çıkışların % 30-40 düşeceğini ileri süren turizmciler, 2015’te yaşanan düşüşün de Türkiye ve Mısır ile çok yakından ilişkisi olmadığını söylediler.

 

Ekonomik kriz ve alım gücünün düşmesini en büyük sorun olarak ortaya koyan değerlendirmelere göre, pazarda var olan kapasite fazlası koltukların bazı destinasyonlarda damping hareketleri doğuruyor ve bir kısım bölgelere yönelik talep artıyor.

 

Analizler yeniden yapılacak

 

Diğer yandan, Türkiye ve Mısır gibi, Rus turistlerin çok iyi tanıdıkları ve talep ettikleri iki önemli pazarın kapalı olmasından dolayı, tur operatörlerinin yeni pazarlar için yeni analizler yapmaya başladığı da konuşuluyor.

 

Tur operatörlerinin, Rus tatilcilerin alışkın olmadıkları Avrupa destinasyonlarında, önemli hazırlıklar içinde oldukları vurgulanırken, bu ülkelerdeki turizmcilerin de Rus tatilcilere göre yeniden yapılanma problemleri olacağı belirtiliyor.

Anahtar Kelimeler: Rus, turizm, seyahat, Mısır,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.466
USD ALIŞ
3.7850
USD SATIŞ
3.8100
EURO ALIŞ
4.6380
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2980
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.3800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur