Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Sendikacılar otelciliğe el attı
 

Sendikacılar otelciliğe el attı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)'un Ekin Grubuyla birlikte çıkardığı Resort Dergisi'nde yayınlanan, Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin araştırmasına göre otelciliğe giren sendika 8'e, bu sendikaların sahibi olduğu tesis sayısında 23'e ulaştı.

17 Temmuz 2015 Cuma 10:23
Yazdır

Diğer sektörlerden sonra sendikalar da otelciliğe girdi. Sendikacılık genelinde ve tek tek işkollarında sürekli üye kaybeden işçi sendikaları, eğitim tesisi olarak başlayan bu alandaki faaliyetlerini yatırım ve işletmecilik boyutuna taşıyarak otelcilik yapıyor.

Hangi sendikanın kaç oteli var?

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)'un Ekin Grubuyla birlikte çıkardığı Resort Dergisi'nde yayınlanan, Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin araştırmasına göre otelciliğe giren sendika 8'e, bu sendikaların sahibi olduğu tesis sayısında 23'e ulaştı.

Araştırmada otelciliğe giren ilk sendikanın Türk Metal olduğu, bu sendikanın 1'i KKTC'de Girne'de, 2'si Ankara'da, Didim ve Karadeniz Ereğli'de 1'er olmak üzere 5 oteli olduğu belirtiliyor.

Lastik-İş ve Türk Metal'den başka Haber-İş, Yol-İş, Belediye-İş, Kristal-İş, Çimse-İş, Tes-İş ve Tarım-İş sendikaların da otelleri bulunuyor.

Sendikalar sahibi oldukları otellerin bir bölümünü üyelerin yararlanması amaçlı eğitim tesisi olarak gösterirken bir tesisi kiraya vererek ya da doğrudan işleterek otelcilik yapıyor.

Eğitim tesisi diye başladı, ama...

Araştırmayı yapan Ekin Grubu Araştırma Birimi yöneticisi Fehmi Köfteoğlu, sendikaların otelciliğe giererken daha önce bunu üyeler için eğitim ve dinlenme tesisi adıyla yaparken bir süreden beri bu işi artık açıkça otelcilik adıyla ve tümüyle ticari bir faaliyet olarak yapmaya başladığını söyledi.

Köfteoğlu, otelcilik işine giren sendikaların bu alana girdikten sonra kendi alanlarında ve üyeleri ile ilgili bir başarısı olmayan, iktidarla yakın ilişki içinde olan sendikalar olmasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

Özel birim bile kurdular

Öyle ki Yol-İş Sendikası, bünyesinde 'Oteller Genel Müdürlüğü" birimi oluşturmuş ve bu birimin başına bir Genel Müdür atamış.

Otelcilik yapan sendikalardan Haber-İş'in Mersin, Çeşme, Antalya, Kemer ve Ankara'da kimi misafirhane adıyla işletilen 5 tesisi bulunuyor.

Yol-İş'in de Mersin Silifke, Antalya, İzmir, Ankara, Trabzon ve Erzurum'da da kendine ait misafirhane ve otelleri var.

Belediye-İş Sendikası'nın, Kuşadası Davutlar'da 5 yıldızlı Grand Belish Oteli, Çimse-İş'in Alanya ve Ankara'da, Tes-İş Akçay ve Mersin'de, Tarım-İş'in Antalya'da oteli var.

İşletmecilik de yapıyorlar

Bu arada sendikaların otelcilik alanında işletmecilik de yaptığı ortaya çıktı.
Otelcilik alanına ilk giren Türk Metal Sendikası'nın bu tesisleri işletmek üzere ayrı bir şirket kurdu.

Türk Metal Sendikası'nın bünyesindeki otelleri işletmek üzere Obatur Otelcilik adıyla şirket kurdu. Obatur'un sahibi de Türk Metal Sendikası'nın Başkanı Pevrul Kavlak'ın kızı ve damadı.

Türk Metal'in yeni otel projesi

Bünyesinde 4 otel bulunan Türk Metal Sendikası, yeni otelini Ankara Söğütözü'de yapıyor. Sendikaya ait arazinin üzerindeki 5 yıldızlı otelde 224 oda 448 yatak bulunacak.

Lastik-İş, Kocaeli'de 5 yıldızlı otel yapıyor

Lastik-İş Sendikası, Kocaeli'nin Başiskele ilçesine yapacağı 5 yıldızlı otelin temelini attı. Lastik-İş sendikası'nın oteli 5 yıldızlı, 120 oda ve 252 yatak kapasiteli olacak.

Organize sanayiciler de otelci oldu

Bu arada İzmit Dilovas'ndaki İmes Sanayi Bölgesi de otelciliğe girdi. İmes, Dudullu'da yaptırdığı oteli Four Point By Sheraton adıyla hizmete açtı.

İMES Başkanı Süheyl Erboz, Four Point By Sheraton'un iş oteli olduğunu söyledi.


Anahtar Kelimeler: AKTOB, sendikacılık, otel, Ekin,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur