Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Slovakların gözü Türkiye’de
 

Slovakların gözü Türkiye’de

Tatil planı yapan Slovakyalılar, İspanya ve Yunanistan alternatiflerine fiyat yüksekliği sebebiyle mesafeli yaklaşıyor.

13 Şubat 2017 Pazartesi 13:28
Yazdır

Slovakya’nın Başkenti Bratislava’da düzenlenen turizm fuarında Alanya tanıtımı yapıldı. Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu temsil etti. ITF Slovakia Tour’da yaptığı görüşmeleri ve izlenimlerini aktaran Topçu, şunları kaydetti:

 

“FAS, TUNUS VE BREZİLYA ATAKTA”

 

Fuarın ilk günü Büyükelçimiz Aslıgül Üğdül ve yardımcısı Cüneyt Yavuzcan standımızı ziyaret etti. 17 bin metrekare alana kurulan fuarda 22 ülke ve 350 katılımcı yer aldı. Ziyaretçi sayısı 70 bin civarında oldu. Katılımcılara bakacak olursak pazarın önde gelenleri fuarda yoktu. İspanya, Yunanistan, Bulgaristan gibi rakiplerimiz olan pazarların yerine Fas, Tunus, Brezilya gibi ülkeler ön plana çıkmaya çalıştılar. Burada en dikkat çekici husus Slovakya çevre ülkelerinin fuara ilgisinin yüksek düzeyde olmasıydı. Bakanlık standının katılımcıları Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, Algeria Hotel, Orex, Calista, Türk Hava Yolları (THY) ve Amelia Hotel’den oluştu.

 

“BOŞLUĞU ALANYA DOLDURDU”

 

Diğer senelere bakıldığında daha sakin bir fuar izlenimi olduğu yönünde katılımcılardan geri dönüşler aldım. Burada en dikkat çekici gelişme Orex ve Hechter dışında tur operatörünün bulunmaması. Diğer yıllarda da olan boykot, stant kiralarında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle devam ediyormuş. Geçen sene bazı operatörlerin başka stantlarda da olsa dolaylı katılımlarına rağmen bu sene fuara dolaylı da olsa katılmamayı tercih etmişler. Bu durum da olumsuz bir etki yapıyor. Bu nedenle fuarda boşluğu doldurma anlamında Alanya olarak bulunmamızın faydalı olduğu kanaatindeyim.

 

“2016 RAKAMLARINI YAKALAMAK MÜMKÜN”

 

Avrupa’da yaşanan hava maalesef burada da hakim. Tatillerini planlayanlar İspanya ve Yunanistan alternatiflerine fiyat yüksekliği sebebiyle mesafeli yaklaşıyorlar ve Türkiye alternatifini halen sıcak tutuyorlar. Ülkede durumun bir süre sakin gitmesi durumunda taleplerin artacağı yönünde kuvvetli bir kanı mevcut. 2016 yılının rakamlarını yakalamak mümkün. Türkiye konusunda ısrarcı bir kesim var. Geçen sene gelen sayısı 41 bin 900. Bu senenin hedefi bu rakamları az da olsa aşabilmek. Bu mümkün görünüyor çünkü 2015’den 2016’ya yüzde 62’lik bir düşüş zaten yaşanmış. THY’nin Kösice’ye İstanbul’dan direkt uçuş başlatması olumlu sayılabilecek bir adım olmuş. Hem böyle bir talebin yaratılması hem de bilinirliği arttırma açısından önemli.

 

“SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ YÜKSEK”

 

Görüşme şansı yakaladığımız birkaç basın mensubunu bölgemize davet ettik ve her türlü konuda kendilerine yardımcı olabileceğimizi belirttik. Bu kişilerle iletişim halindeyiz. Sosyal medyanın önemine dikkat çekiyorlar. Bölgemizden yapılan paylaşımlar özellikle bu tip küçük sayılabilecek ülkelerde daha çok karşılık buluyor. Bu nedenle sosyal medyayı sıkı bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

Anahtar Kelimeler: Slovakya, göz, Türkiye, Alanya,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur