Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Tarihi Kemeraltı Çarşısı için büyük güçbirliği
 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı için büyük güçbirliği

Ortakları arasında İzmir Büyükşehir ve Konak belediyelerinin de bulunduğu Tarihi Kemeraltı A.Ş. (TARKEM) kuruluşunun 2. yılında hedef büyüttü. 117 ortaklı şirketin yönetimi, yeni isimlerle güçlendirildi. TARKEM genel kurul toplantısına katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Hep birlikte bu tarihi mirası yarınlara taşımamız, dünya insanlarına sunmamız gerekiyor. Kentin geleceği için elini taşın altına koyan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

21 Kasım 2014 Cuma 00:00
Yazdır

İzmir - Turizm News - Halil Hüner - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Kadifekale -Basmane-Konak arasında 1470 tescilli binanın bulunduğu bölgenin tarihi değerlerini yeniden canlandırmak, tanıtmak ve Türkiye'ye kazandırmak amacıyla kentin önde gelen işadamı ve yatırımcılarının kurduğu 117 ortaklı Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş (TARKEM) 2. Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. 

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kadifekale ile Agora ve Kemeraltı bölgesini içeren 270 hektarlık tarihi aksın ayağa kaldırılmasının kentin gelişimi için önemine değindi ve turistlerin kentlere beş yıldızlı oteller görmek için gelmediğini; bu ziyaretlerde fuar, kongre, ören yeri ve termal sular ile tarihin öne çıktığını söyledi.

 

Kentte tarihi ayağa kaldırdık

Ege bölgesi ve İzmir'de her taşın altından tarih çıktığını kaydeden Başkan Kocaoğlu, tarihi bölgenin ayağa kalkması için Agora, Kadifekale ve İkiçeşmelik'te yürüttükleri çalışmalara değindi ve Roma Antik Tiyatrosu'nun ortaya çıkarılması için yürütülen çalışmaların ‘en can alıcı çalışma’ olduğunu söyledi. Roma Antik Tiyatrosu ortaya çıktığında bu  bölgenin çekim merkezi olacağını ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Biz bu çalışmalarımızı damlata damlata belirli noktaya getirdik ve görünür oldu. Burada bir istikbalin, tarihin olduğu, bunun kentin turizm- hizmet sektörünün gelişmesinde çok önemli bir değer olduğu ortaya çıktı" dedi.

Yıllar önce tarihi bölgeden tescilli bina aldığı bilinen İstanbullu gruplara da restorasyon çağrısında bulunan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sanıyorum binaların değer kazanmasını, bölgenin ortaya çıkmasını bekliyorlar. TARKEM'in elini taşın altına koyması, onları da tetikleyecektir. Hep birlikte bu tarihi mirası yarınlara taşımamız,  dünya insanlarına sunmamız gerekiyor. Bizim burada üstlendiğimiz görev budur. Bu,  kente olan sorumluluğumuz, bir sosyal sorumluluk projesi.  İzmir'in her konuda olduğu gibi bu konuda da öncülük yapması belediye başkanı olarak beni sevindiriyor. Durumu müsait olanların bu bölgeden gayrimenkul alıp restore etmesini istiyorum. Bu bölgeye sürekli yatırım yapıyoruz. Ben belediye başkanı olmasam kesinlikle bu bölgeden gayrimenkul alır ve restore ederdim. Bu bölgenin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bu kadar insan elini taşın altına koyduğuna göre bu bölgenin kıymetini biliyoruz. Duyarlılığınız için sizlere teşekkür ediyorum. TARKEM belirli bir süre hazırlık dönemi geçirdi. 2015 yılından itibaren hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacak. Kentin geleceği için elini taşın altına koyan herkese teşekkür ediyorum". 

 

Başkan olmasa...

TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri, şirket kurmalarına rağmen vakıf gibi çalıştıklarını belirterek, "2 yıldır yaptığımız çalışmalarda belli bir noktaya geldik. Bu uzun ince bir yoldu. Başkanımız bize sahip çıktı ve önümüzü açtı. Aziz Başkan olmasa biz bu işe zor girerdik. Kemeraltı'nı ayağa kaldırmak zorundayız. Yoksa çürüyüp, rüzgarda yıkılıp gidecek.  Kocaoğlu bizim elimizden tuttu. Sahneye itti. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu. TARKEM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Uğur Yüce de ortak aklın ve birlikteliğin önemine dikkat çekerek, 3 yıllık sürede düşündükleri hedefe 2 yılda ulaştıklarını belirtti. Yüce, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğine de özellikle dikkat çekti.

Konuşmaların ardından 2013 faaliyet raporu okundu ve 17 kişiden oluşan yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi.

3 yıl süreyle görev yapacak TARKEM'in yeni yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu:

Samim Sivri (Başkan), Murat Demirer, Uğur Yüce (Başkan Vekili),  Hasan Eke, Sami Azar, Muzaffer Tunçağ, Ümit Kaya, Necdet Kestelli, Temel Aycan Şen, Moris Bencuya, Önder Dağıstan, Hüseyin Porsuk, Deniz Barçın, Işın Yılmaz, Bekir Pakdemirli, Özgür Mineliler, Nazif Ulusoy.

 

TARKEM neden kuruldu?

Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret Anonim Şirketi (TARKEM), kentin tarihi dokusunun düzenlenmesi, korunması, ticari potansiyelinin geliştirilmesi ve şehir değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 2 yıl önce kuruldu. Şirket, turistik hizmet tesisleri, lokanta, kafeterya, çarşı, turistik eşya satış mağazaları inşa edecek, işletecek, her çeşit restorasyon ve mimari düzenlemeyi yapabilecek. TARKEM, kentin tarihi dokusunu ayağa kaldırarak Kemeraltı’nı dev bir açık hava alışveriş merkezine dönüştürecek.

Anahtar Kelimeler: İzmir, tarihi Kemeraltı, Tarkem, Aziz Kocaoğlu,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
118.067
USD ALIŞ
3.7800
USD SATIŞ
3.8000
EURO ALIŞ
4.6270
EURO SATIŞ
4.6520
POUND ALIŞ
5.2490
POUND SATIŞ
5.3290
ALTIN ALIŞ
162.6100
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur