Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Tatili iptal olan kamu personelleri iade alabilir
 

Tatili iptal olan kamu personelleri iade alabilir

Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Turgay Mumcuoğlu, yıllık izinleri iptal olan kamu çalışanlarından paket tur alanların sözleşmeden dönme haklarının olduğunu söyledi.

20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:47
Yazdır

 

Mumcuoğlu, yazılı açıklamasında, ülkemizde   15 Temmuz 2016 tarihinde başarısız bir darbe girişiminin yapıldığını, demokrasiden taviz vermeyen yüce Türk Milletinin sayesinde bu girişimin başarısız olduğunu anımsattı.  Mumcuoğlu, şunları kaydetti:


‘’Kesintisiz demokrasi için bu teşebbüsü şiddetle kınıyoruz.  Bu elim ve vahim olay üzerine hükümetimiz  bir takım önlemler almış, bunlardan bir tanesi de kamuda çalışanların tüm izinlerini  iptal etmesi olmuştur. İzinler iptal edildiği için  tatil planları yapan ve paket tur sözleşmesi imzalayan  tüketicilerimiz  mağdur olmuşlardır. Tüketicilerin  paket tur sözleşmelerindeki haklarını  hatırlatmakta fayda görmekteyiz.Paket tur sözleşmesi yönetmeliğinin "Sözleşmenin Feshi" başlıklı 16.madde aynen şu şekildedir. Sözleşmenin feshiMADDE 16 - (1) Katılımcı, fesih talebini paket tur düzenleyicisi veya aracısına yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilir.(2) Paket turun başlamasından en az otuz gün önce yapılan fesih bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.(3) Paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala yapılan fesih bildirimlerinde, paket tur sözleşmesinde belirtilmek şartıyla belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılabilir. (4) Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.  (5) Bu madde kapsamında yapılacak bedel iadelerinin, fesih bildiriminin paket tur düzenleyicisi veya aracısına ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde katılımcıya yapılması zorunludur.Görüldüğü gibi, katılımcı gerekli tüm özeni göstermesine rağmen   öngörülmeyen bu durum karşısında (darbeye teşebbüs nedeni ile izinlerin iptal edilmiş olması) sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.’’

Anahtar Kelimeler: Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Turgay Mumcuoğlu, tatil, iade,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur