Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Telif haklarında uluslararsı işbirliği
 

Telif haklarında uluslararsı işbirliği

Telif hakları alanında bir lokomotif gibi çalışan Türkiye, bölge ülkeleriyle birlikte dünyada etkili olacak bir birliktelik kuruyor.

3 Aralık 2017 Pazar 06:52
Yazdır

Bugüne kadar Avrupa Birliği’nin yön verdiği telif hakları uygulamalarında iş birliği yapmak üzere, ülkeler ilk kez Türkiye’nin girişimiyle bir araya geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un himayeleriyle Türk Dünyası Vakfı tarafından yürütülen “Uluslararası Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Alanında İşbirliği Projesi” ile beş ayrı ülkede beş ayrı telif çalıştayı düzenleniyor.

İkinci Çalıştay’ın Ev Sahibi Bosna Hersek

Türkiye’nin öncülüğüyle oluşturulan iş birliği projesinin ilk buluşması “Dijital Alan ve Fiziksel Korsanlıkla Mücadele Yöntemleri” başlığıyla geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde Kazakistan’ın Almaatı şehrinde toplanmıştı.

Orta Asya ve Balkan ülkelerini bir araya getiren projenin ikinci buluşması ise “Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Alanında Temel Yasal Düzenlemeler ve İdari Yapılanma” başlığıyla Bosna Hersek’te düzenlenecek.

Bosna Hersek Eğitim ve Bilim Bakanı Elvira Dilberoviç’in açılışını yapacağı ikinci çalıştay 4-5 Aralık tarihleri arasında başkentSaraybosna’da gerçekleştirilecek.

Telif Hakları alanında çalışmaların paylaşılacağı buluşmaya, Türkiye ve Bosna Hersek’in yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Kosova ve Sırbistan katılacak.

Ortak Veri Tabanı Oluşturulacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ile Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş’in Türkiye’yi temsil edeceği çalıştayda, ülkeler telif hakları uygulamalarını, yasal düzenlemelerini, sorunlarını, fiziki ve dijital korsanlıkla mücadele yöntemlerini ve toplu hak takibine ilişkin konular ile önerilerini ele alarak, bilgi paylaşımında bulunacak.

Türkiye ile güçlü tarihsel bağları bulunan bölge ülkeleri, telif hakları alanında geniş bir coğrafyada gerçekleştirilen etkinlikler bakımından ilk olma özelliğini taşıyan projeye yoğun ilgi gösteriyor. Proje sonucunda ülkeler arasında telif hakları konusunda ortak bir veri tabanı oluşturulması hedefleniyor.

 

Anahtar Kelimeler: Türkiye, telif hakları, ortak veri,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur