Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Türel, 'Şehirle sahil turizmi arasındaki kopukluğu kaldırmalıyız'
 

Türel, 'Şehirle sahil turizmi arasındaki kopukluğu kaldırmalıyız'

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Antalya’da ilçelerle, yani şehirle sahil turizmi arasındaki kopukluğu, uçurumu ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz” dedi.

14 Aralık 2017 Perşembe 15:29
Yazdır

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ‘GYODER’ işbirliği ile ‘Gelişen Kentler Zirvesi’ düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen zirveye, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektör temsilcileri, yerel yöneticiler, yatırımcılar, uzmanlar, kamu yöneticileri, işadamları, gayrimenkul sektörünün ulusal temsilcileri ve akademisyenler katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplantının Antalya gayrimenkul ve inşaat sektörünün vizyonuna katkı yapacağını belirterek, Boğaçayı Projesi, Kruvaziyer Liman Projesi, Konyaaltı Sahil Projesi ve Kentsel Dönüşüm Projesinin yeni bir Antalya vizyonunu ifade eden projeler olduğunu söyledi.

 

DÜNYANIN EN GÜZEL MANZARASI


Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün otelinizin balkon veya terasından baktığınızda dünyanın en güzel manzaralarından birisini görürsünüz. Dünyada bu kadar tarih ve tabiat zengini bir şehir az sayıdadır. Lidya’dan başlıyor Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar süren bir medeniyetler beşiğinden söz ediyoruz. Antalya’nın tarihi Kaleiçi’ne, 3 bin yıllık tarih kalıntılarını görebilirsiniz. Antalya Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerindendir, inşaat ruhsatlarında Bursa’dan sonra beşinciyiz, konut satışında dördüncüyüz, yabancılara yılda 4-5 bin konut satıyoruz. Antalya, İstanbul’un Türkiye ekonomisindeki yükünü önemli bir bölümünü belki de yarısı alabilecek en önemli potansiyel şehir. Böyle bir Antalya’da konut metrekare fiyatı halen olması gerektiği yerde değildir. Antalya’nın Miami’den, Nice’ten, Barcelona’dan eksiği yoktur, fazlası vardır. Buna rağmen fiyatlarımız olması gereken seviyede değildir”

ŞEHİRLE SAHİL TURİZMİ ARASINDAKİ KOPUKLUK


Antalya’nın dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu belirten Başkan Türel, “Dünya çapında iddialı, küresel talebi karşılayacak projeler yaparsanız, Antalya’nın taşı, toprağı değerlenir, altın olur. Yok, eğer, azıcık aşım kaygısız başım derseniz, yerinizde oturursunuz. Fakat biz oturmak için bu göreve gelmedik, Antalya, dünyanın en güzel yeri olduğunu dünyaya gösterecek ve en iddialı şehirlerden birisi olacak. Boğaçayı Kanalı yeni bir vizyon verecektir. Kruvaziyer Liman, Konyaaltı Sahili yeni bir cazibe merkezi olacak. Kent müzesi, diğer müze projelerimiz. Şu an Büyükşehir Belediyesi olarak 10 ayrı müze projesiyle uğraşıyoruz. Ve bunların önemli bir bölümünü 2019 seçimleri öncesinde tamamlamış olacağız. Tarihi Balbey semti, mimarisiyle şöhret olacak. Ulucami projesi, inşallah bir dahaki dönem yapacağımız Opera salonu, akıllı şehir projelerimiz Antalya’nın yelkenlerine yeni bir rüzgar verecektir. Antalya gibi bir şehrin kanal projesiyle, sahil projesiyle ve konut projeleriyle dünyada konuşulması gerekir. Çünkü Antalya’da ilçelerle, yani şehirle sahil turizmi arasındaki kopukluğu, uçurumu ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz” dedi.

TURİZM ŞEHRİ KİMLİĞİ


Deniz turizminde; turizmin şehre, şehrin turizme gereken katkıyı vermediğine dikkat çeken Başkan Türel, “Antalya merkezini, Alanya’yı, Kemer’i bir turizm şehri kimliğine kavuşturmalıyız. Antalya akıllı şehir sistemleriyle donanmış bir şehir olacaktır. Tramvay ağı ve metro hattı olan şehir, hızlı trenle İstanbul, İzmir, Ankara’ya bağlanmış bir şehir, direkt uçak seferleriyle dünyaya bağlanmış bir şehir. Yeşil yürüme bantları, yeni bisiklet yolları dört bir yanında kültür merkezleri, müzeleri uluslararası festivalleri, herkesin inancını, kültürünü saygıyla yaşadığı bir huzur şehri, bebek kreşleri, yaşlı kreşleri ve bakım evleri olan, engelsiz bir şehir, çöpten elektrik üreten, güneş enerjisi kullanan bir şehir ki bunlara Büyükşehir projeleri ile başlamış bulunuyoruz. Golf, tenis, futbol, yağlı güreş merkezi, spor tesisleri ve turnuvalarıyla uluslararası spor şehri; tarım, gıda, otel ekipmanları gibi alanlarda uluslararası fuarlar şehri, organ naklinde öncü bir şehir, Hıristiyanlık ve İslam tarihinde önemli isimlere ev sahipliği yapmış bir kültür şehri, Üniversiteleriyle dünyadan bilim adamlarını ve öğrencileri çeken bir bilim şehri olacaktır Antalya” diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler: Antalya, Menderes Türel, turizm, şehir,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.466
USD ALIŞ
3.7850
USD SATIŞ
3.8100
EURO ALIŞ
4.6380
EURO SATIŞ
4.6680
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2980
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.3800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur