Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Turizmci 2014 yılından umutlu
 

Turizmci 2014 yılından umutlu

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) turizm sektörü temsilcilerine yönelik 2013 yılı değerlendirmesi ve 2014 yılı beklentilerine ilişkin anketin sonucuna göre, sektörün büyük bölümü 2014’ün daha iyi geçeceğine inanıyor.

26 Aralık 2013 Perşembe 10:55
Yazdır

2013 turizmine damgasını vuran gelişmelerin neler olduğu sorusuna, AKTOB üyelerinin yüzde 45’i ‘Gezi olayları’ cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 20’si Mısır olaylarını, yüzde 11’i Suriye krizini, yüzde 9’u alkol yasağı düzenlemesinin Türkiye imajına etkisini, yüzde 7’si şirket iflaslarını, kalan yüzde 8’lik oran ise diğer olayları damga vuran gelişmeler olarak değerlendirdi.

Bu yılın turizm sektörü açısından en iyi gelişmesi ise yüzde 53 oranında döviz kurlarının artışı olarak gösterildi. Ankete katılanların yüzde 13’ü turist sayısındaki artışı, yüzde 11’i doluluk oranındaki artışı en iyi gelişme olarak nitelendirdi. Bu soru kapsamında uçuş noktalarının artışı, iç pazarın büyümesi, turizm gelirinin artışı, olimpiyat adaylığından dolayı ek tanıtım çalışmaları gibi nedenler de ‘diğerleri’ kategorisinde sıralandı.

Turizm sektörü açısından 2013’ün en kötü gelişmesi ise yüzde 30’la tur operatörlerindeki iflaslar oldu. En kötü gelişme sıralamasında yüzde 23 ile düşük fiyata satışlar, yüzde 15 ile kârlılık oranının azalması faktörleri öne çıktı. Diğer anket katılımcıları da istihdam eksikliği, doluluklardaki düşüş, yurtdışı tanıtımının iyi yapılamaması, kişi başı turizm gelirinin düşmesi, kamu-özel sektör işbirliğinin oluşturulamaması ve Asya pazarına ulaşılamaması gibi unsurlara yer verdi.

 

RUSLAR’IN TERCİHİ YİNE TÜRKİYE


Rusya Seyahat Acenteleri Birliği verilerine göre, yaz dönemine ilişkin rezervasyonlarda Türkiye’nin payının yüzde 23,9’a ulaştığı bildiriliyor. Ülke çapında başlatılan erken rezervasyon kampanyalarında Türkiye, Yunanistan ve Mısır’ın en çok tercih edilen ülkeler olduğu söyleniyor. Sıralamada ilk üçe giren Türkiye, Yunanistan ve Mısır’ın rezervasyon taleplerinin yüzde 44’ünü topladığı ifade ediliyor.

Anahtar Kelimeler: Turizmci, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, AKTOB, anket
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur