Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Türkiye turizmi için artık 2018’i düşünmek lazım
 

Türkiye turizmi için artık 2018’i düşünmek lazım

Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) sektör buluşmalarının ilk bölümünde “Doğru teşhis konularak tanıtıma ağırlık verilmelidir” denildi

16 Şubat 2017 Perşembe 01:00
Yazdır

Turizm Araştırmaları Derneği TURAD sektör buluşmalarına İstanbul Armada Otel”de düzenlenecek “Turizmde Çıkış Yolu” başlıklı çalıştayının “Kriz Yönetimi” başlıklı bölümde Zarakol İletişim Başkanı Necla Zarakol “Krizi yönetmek ya da büyütmek”, T24 yazarı Hakan Aksay “Rusya'daki gelişmeler”, Pegasus Havayolları Müdürü Mehmet Nane “Havayolu şirketleri ne yapmalı?”, Mey İçki Satış Müdürü Levent Kömür ‘Yiyecek içecek sektörüne öneriler” başlıklı konuşmalar yaptılar.


Necla Zarakol “Çözüm için doğru teşhis konulmalı”, Hasan Aksay “Ruslar iç turizme yöneldi”, Mehmet Nane “Kafa kafaya verip artık 2018’i düşünmek lazım”, Levent Kömür ise “Uzun vadeli kararlar alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Oturumda söz alan konuşmacılar şöyle konuştular:


NECLA ZARAKOL: DOĞRU TEŞHIS KOYMAMıZ LAZıM


Zarakol İletişim Başkanı Necla Zarakol “Bu kez başka bir krizle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı devleti bir şirket gibi yöneteceğiz diyordu” diye sözlerine başlayarak şöyle devam etti:
“Krizlerde en önemli şey doğru teşhis ve doğru yolu bulmaktır. Krizlerde çözüm doğru teşhisle sağlanır. Bir krizin ana karakterinde yönetim hataları, mekanik sorunlar, teknolojik, doğal afetler gibi kriz şekilleri vardır. Ancak günümüzde krizi yaratan ana sorun çok farklı bir durum sergiliyor. Bilgi paylaşımından kaçınılması ve yönetimsel kararların doğru alınmamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle günümüzdeki krizi çözmek için doğru teşhis koymamız ve ona gore çözüm üretmemiz lazımdır.”


HASAN AKSAY: RUSLAR IÇERIYE DÖNDÜ, TANITIM YAPMALI


T24 yazarı Hasan Aksay uzun yıllar Rusya’da yaptığı gazetecilik deneyimlerine dayanarak 24 Kasım’dan sonra duran Rusya turizminde artık içe dönük turizmin geliştiğini belirterek şöyle devam etti: “Rusya’da yayınlanan verilere göre 8-8.5 milyon turist yurtdışına gidiyor. Bunun yüzde 2’sinin Türkiye ve Mısır’a gideceği belirtiliyor. Türkiye'nin Rus halkının tatil tercihleri hakkında araştırma yapması gerekiyor.  Bu rakamların nereye varacağı konusunda inceleme yapılmalıdır.ÇÖPE GİDEN PROJELER SUNDUM


Daha önce Moskova'ya gelen Türkiyenin Kültür ve Turizm bakanlarına Rus halkının eğilimlerini bile  bir gazeteci olarak farklı modellerde tanıtım yapılması gerektiğini söylemiştim. Hatta bakanlarea önce ilgi ile izlenen, ancak sonra çöpe atıldığını düşündüğüm öneriler vermiştim. Aslında Ruslar Türkiye'de tatil yapmak istiyor. Hangi Rusla konuşsam. Türkiye’yi özlediklerini söylüyorlar. Ruslar Türkiye’yi özlediler, bu nedenle rezervasyonlarda biraz artış var. Ama Türkiye'de hükümet tarafında yapılan terör içerikli haberler, Rusya'da ise terör içeren açıklamalar Rus turisti kaçırıyor. 16 Nisan referandumu ile iktidar dışta kendini güçlü duruma getireceğini hesaplıyor. referandumun Rus turisti ilgilendiren bir yanı yok. Referandum sırasında sadece siyasi değil terör alamında hareketlenmeler olabilir.RUS TURİSTE İÇ TURİZM BASKISI YAPILDI


Bu arada Rusya’da tatil yapanlar azaldı. Rus hükümetinin baskı şeklindeki yoğun çabasıyla iç turizmde bazı hareketlenmeler oldu. Bunun sonucunda iç turizmde hareket başladı ve Soçi bölgesi ile Kırım’da yükseliş oldu.. Rusya’da iç turizmde tatil yapanlar 15 milyou geçti. Rusların 5-6 milyonu Soci'nin bulunduğu Krasnador bölgesine gitti. Bu rakamın 5.5 milyonu Kırım’a gidiyor. Hükümetin teşvikleri sonucu havayolları Moskova’dan bu turizm merkezlerine neredeyse bedavaya uçacaklar. Rusya’da iktidarın propaganda zoru ile iç turizme yönelme oldu. Rusya'da 2016 anketinde halkın yarısının tatil yapmadığını belirtiyor. Yüzde 46’sı tatili 'sadece daçamda' , yani yazlık evimde yaptım diyor. Yüzde 20 si evde yaptığını, yüzde 34’ü ise köylere gitiğini belirtiyor. Rusya'nın yurtdışı turizminde Mısır ve Türkiye kaybolunca herşey kayboldu.”

 

MEHMET NANE: KAFA KAFAYA VERIP 2018’I DÜŞÜNMEK LAZıM


Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane "Rusya'dan gelen turistin bizim uçaklara faydası yok. Kendi charterleri ile geliyorlar. Para harcayan batı Avrupa ülkelerinde de sıkıntı var. Almanya'dan gelen turistte yüzde 30 - 28 azalma var. Türkiye'nin içindeki olaylar zengin batılı turisti kaçırdı. 2015'te sadece 4.5 milyon turist geldi. 2016'da 500-700 bekleniyordu. 2017'de 2 milyon beklendiği belirtiliyor" dedi.


Ocak ayından itibaren yurtdışından gelişte gerileme bulunduğunu söyleyen Mehmet Nane THY’nin 6.5 milyar TL zarar bildirdiğini, Pegasus'un ise 500 milyon TL açıkladığını belirterek "Bu rakamların ana sıkıntıları operasyoneldir. Döviz yükseldi, yakıt yükseldi, finansman maliyeti yükseldi. Fitch’in açıklaması ile maliyetlerimiz yüzde 1 arttı.

SATILACAK TURLARA TEŞVİK VERİLSİN


Bir reyting kuruluşunun açıklamasıyla TC ciddi mayiyetler ödemek zorunda kaldı" diyerek şöyle devam etti: "Önce yabancı ülkelere kızıyoruz. Sonra kızgınlığımızı unutuyoruz. Ama yabancı ülkeler bizi unutmuyor. İngiliz ve Alman bankacıları artık kredi vermiyor, yüzümüze bile bakmıyor. Allah’tan Çin ve Japon finansman kaynakları hala açık.
Biz buna rağmen yatırımlara ve kampanyalara yeni pazarlara açılmaya devam ediyoruz. Sorunlar için doğru teşhis koymamız lazım. 2017 bitti. Artık 2018’I konuşmamız lazım. Hatta o da geçmek üzeredir. Satılmış turlara prim teşvik verirsek yanlış yaparız. Satılacak turlara teşvik vermemiz lazım. Tanıtımlarda güvenlik tedbirleri ve hayatın standarta döndüğünü anlatmak lazım. Birileri doğru şekilde "Hayatına sahip çık" kampanyası başlattı. Öldük bittik kahrolduk gibi haberler o ülkenin kendi iç dinamiğinin duraksamaya başladığını gösterir. Hayatın normale döndüğünü ve tedbirler alındığını göstermeliyiz. Güvenliğin uluslararası standartlarda uygulandığını göstermeliyiz. Bu ciddi hareket misafilrlerin Türkiye’yi tatil obsiyonu olarak görmesinde etken olur. Artık Türkiye’de bütün turizmcilerin bir araya gelerek kafa kafaya verip 2018’i düşünmeleri lazım."

MEY İÇKI SATIŞ DİREKTÖRÜ LEVENT KÖMÜR: HER CEP TELEFONU ACENTEDİR


Gençliğinde Ayvalık’ta bir motelde çalışarak turizme girdiğini belirten Mey İçki Satış Direktörü Levent Kömür “Kitle turizminin zamanın değişikliği nedeniyle öldüğünü düşünüyorum. Artık cep telefonu olan herkes bir turizm acentesidir” dedi. Teknolojiyi iyi takip etmek gerektiğini belirten Levent Kömür “Panik yok araştırma var, kriz yok fırsat var, deniz-kum yok hikaye var, birey yok emtia var” dedi.


Levent Kömür sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her gün kriz yönetiyoruz. Yönetmiyorsak çalışmıyoruz demektir. Yaşadığımız krizin iş hayatındakinden farklı olduğunu düşünmüyorum. Kısa vadeli kararlar her zaman başarılı olmuyor. Bu krizde uzun vadeli kararlar almak gerekiyor. Krizleri fırsat olarak görmemiz lazımdır. Bugünkü rakamların ilerideki artışın garantisi olarak görülmeli. Hatalardan ders alınmalıdır. Sorunu doğru teşhis etmeliyiz. Ehil insanlarla çalışmalıyız. “

Anahtar Kelimeler: TURAD, turizm, çalıştay,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur