Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
UNWTO Genel Sekreteri Rifai, ''Türkiye istikrarlı büyüdü''
 

UNWTO Genel Sekreteri Rifai, ''Türkiye istikrarlı büyüdü''

AKTOB Yemeği’nde konuşan Taleb Rifai: ''Zorluklara rağmen Türkiye istikrarlı büyüdü'' dedi.

29 Eylül 2015 Salı 20:57
Yazdır

AKTOB’un Eylül ayı yemekli toplantısına katılarak bir konuşma yapan BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai, dünya turizminin durumunu değerlendirirken Türkiye turizminin ve Antalya gösterdiği başarılı gelişmeye dikkat çekti.

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Antalya Baia Lara Otel’de yapılan geleneksel yemekli toplantısında açıklamalarda bulunan UNWTO Genel sekreteri Taleb Rifai, dünya turizmini de etkileyen olumsuz siyasi süreçlerin devam ettiğini, dünyadaki olumsuz ekonomik ce siyasal durumun karşısında turizmin büyüme eğilimini sürdürdüğünü söyledi.

 

“Türkiye ve Antalya turizminin gösterdiği başarı biliniyor ve dikkatle izleniyor”diyen Rifai, sözlerine şöyle devam etti: "Özellikle Antalya oldukça başarılı, ilgiyle izleniyor. Türkiye turizmdeki başarısını birçok zorluğa rağmen elde etti. Türkiye büyümesine istikrarlı olarak devam etti, etmektedir”

 

Diğer yandan dünya turizminin son 5 dönemdir sürekli büyüme kaydettiğinin de altını çizen Rifai, turizmin mücadele ettiği alanları yarımlarken şunları söyledi:

 

“Turizmi etkileyen çok önemli faktörler var. Bunların en önemlisi dünyadaki politik durum ve yansımalarıdır. Buradaki olaylar ülkelerin ve turizmin imajına doğrudan etki ediyor. Diğer önemli bir konu da güvenliktir. Güvenlik olmaz ise turizm olmaz. Bu konuda özellikle Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri izliyoruz. Bunların üstesinden geleceğine inanıyoruz. Öte yandan sürdürülebilir gelişme adı altında toplanan gündem ve sorunlar da turizmi doğrudan etkilemekte. Ayrıca teknoloji ve yeni iş modellerine uyum, yeniliklerin takip edilmesi de önemli faktörler arasında sayılabilir.

Bu üç faktör, turizmi etkileyen faktörler, ama özellikle güvenlik çok büyük bir rol oynuyor. Dünya turizminde de güvenlik sorunu büyüme devam ediyor. Bu alanda Türkiye ve Antalya tecrübesini iyi kullanacaktır diye düşünüyorum’’

 

AKTOB: Sektöre destek kışın tamamında sürmeli

 

Öte yandan AKTOB yemeğinde sezonu değerlendiren Başkan Yusuf Hacısüleyman, zor bir dönemden geçildiğini, gelecek dönem için aşırı iyimser veya kötümser olmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, devletin vermiş olduğu ve süresini kış başına kadar uzattığı desteklerin kış dönemi boyunca hatta Nisan ayına kadar uzatılmasını istediklerini belirtti.

 

Hacısüleyman değerlendirmesinde, “Kış geldiğinde oteller kapanıyor, binlerce insan işsiz kalıyor. Devletin bu dönemde vergi yüklerini azaltması çok önemlidir. Uçak desteği de sürerse sektör bu zor dönemden daha iyi çıkacaktır”dedi. Hacısüleyman bu zor dönemen sağlıklı şekilde çıkmanın yolunu ise birlikte hareket etmekten geçtiğini de vurguladı.

 

Konuşmaların ardından TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Taleb Rifai'ye bir plaket verdi.

Anahtar Kelimeler: AKTOB Yemeği, konuşan, Taleb Rifai, Türkiye,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur