Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Yüzlerce yıllık geleneğimiz ''Islık Dili'' artık UNESCO'da
 

Yüzlerce yıllık geleneğimiz ''Islık Dili'' artık UNESCO'da

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,“Asırlardır Doğu Karadeniz’de yankılanan ve Kuş Dili olarak da bilinen Islık Dili, UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı” dedi.

6 Aralık 2017 Çarşamba 10:05
Yazdır

Türkiye’nin millî unsurlarından biri daha, somut olmayan kültürel bir dünya mirası olarak koruma altında. Doğu Karadeniz’in yalçın dağlarından yükselen yüzlerce yıllık geleneğimiz ıslık sesi artık UNESCO listesinde.

Derin vadiler arasında yankılanan ve insanların birbirleriyle anlaştığı ‘ıslık dili’ UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı.      

Günümüz teknolojisinde adeta kaybolmaya yüz tutan millî iletişim geleneğimizin, Güney Kore’nin Jeju adasında gerçekleştirilen UNESCO toplantısında listeye alındığı müjdesini Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş verdi.

Türkiye’nin yüzlerce yıllık bir geleneğinin daha bugün itibariyle dünyanın somut olmayan kültürel mirası olduğunu dile getiren Bakan Kurtulmuş, iki ayrı açıklama yaptı.

Bakan Kurtulmuş, twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Asırlardır Doğu Karadeniz’de yankılanan ve Kuş Dili olarak da bilinen Islık Dili, UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı. Bu kültürü yaşatan tüm Karadenizli hemşehrilerimi kutluyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Bugün Oy Birliğiyle Seçildi

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yaptığı diğer açıklamada ise, geçtiğimiz ay UNESCO’nun üst düzey icra organı olan yürütme kuruluna seçilerek söz sahibi olan Türkiye’nin, bazı kültürel unsurlarının artık acil koruma bekleyen somut olmayan kültürel unsurlar listesinde de yer aldığına işaret etti.

Bu listeye ıslık dilinin 2016 yılında sunulduğuna vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, yüzlerce yıllık millî geleneğimizin UNESCO’nun Güney Kore’deki toplantısında büyük ilgi gördüğünün ve oy birliğiyle bu listeye dâhil edildiğinin altını çizdi.

UNESCO’nun Türkiye saati ile sabaha karşı gerçekleşen oylamasında, bir kültürel unsurumuzun daha somut olmayan dünya mirası olarak kaydedildiğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, bugüne kadar Türkiye’den temsili listeye 14 unsurun alındığını belirterek, acil koruma gerektiren unsurların yer aldığı listede ise ilk defa yer alınmaya başlandığı bilgisini verdi.

Hıdırellez’de Gündemde

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydettirilmek üzere Türkiye ve Makedonya’nın ortak bir dosya olarak sunduğu ‘Hıdırellez’ de yine bu toplantıda görüşülecek somut olmayan bir diğer kültürel unsurumuz.

Güney Kore’nin Jeju adasında gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda görüşülecek Hıdırellez’in de 15’inci unsurumuz olarak temsili listeye dâhil edilmesi bekleniyor.Anahtar Kelimeler: Islık Dili, Numan Kurtulmuş, UNESCO,
Andiamo Tur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.211
USD ALIŞ
3.7760
USD SATIŞ
3.7960
EURO ALIŞ
4.6480
EURO SATIŞ
4.6730
POUND ALIŞ
5.2460
POUND SATIŞ
5.3200
ALTIN ALIŞ
161.6200
ALTIN SATIŞ
162.2800
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur