Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
D. Ali Başkan
 

ATAK A.Ş. ADANA’NIN TANITIMINI NE ZAMAN YAPACAK

D. Ali Başkan

durmusbaskan@hotmail.com
13 Aralık 2016 Salı 00:23
Yazdır

Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük fuarcılık tesislerinden Fuar İzmir'de 8-11 Aralık tarihleri arasında turizm sektörü açısından çok önemli fuar gerçekleştirildi. Dev tesis  10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi ve 2. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'ne ev sahipliği yaptı.  Açılış ve etkinlik maratonuna Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

Fuara bu yıl 36 ülkeden ve 60 ilden toplam 1179 katılımcı iştirak etti. Türkiye’nin değişik kentleri ve ilçeleri fuara katılarak tanıtımlarını gerçekleştirdikleri görsel şovlarla yaptılar. Bunu yapmalarındaki amaç ‘’bacasız sanayi’’ olarak adlandırılan  ve istihdama da önemli katkı sağlayan turizmden pay alabilmek ve bunun bağlantılarını sağlayabilmek içindi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleşen “Erken Rezervasyon Kampanyası”nın 2017 lansmanının da yapıldığı fuarda, gözler, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Ömer Sabancı Organize Sanayi Bölgesi´nin ortaklığı ile 2015 yılında Adana´ya yeniden ekonomik büyüklük ve canlılık kazandırmaya önemli katkıda bulunmasının yanında şehrin tanıtımına yönelik turizm alanında da çalışmalar yapmak üzere kurulan Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş’yi (ATAK A.Ş.) aradı. Kentlerin kendini tanıtmak için yarıştığı 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’na ATAK A.Ş’nin katılmaması Adanalı turizmciler arasında merak konusu oldu.

Mersin’in partner il olduğu fuarda Adana sadece Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) kurduğu stantta tanıtıldı. TÜRSAB Adana BYK acentelerinden bazıları ile oteller hem kendilerinin hem de kentin tanıtımını yaptı. ATAK A.Ş’nin yanı sıra başta büyükşehir olmak üzere Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ile diğer belediyelerde yer almadı. Başta ATAK A.Ş. olmak üzere yerel yöneticilerimiz turizmi adeta hiçe saydılar.

Hakikaten kentin tanıtımı için kurulan ve turizm alanında faaliyette yapacağı duyurulan ATAK neden fuara katılım sağlamadı. Aslında buna en güzel cevabı verecek olan kişi Adana Ticaret Odası ve aynı zamanda ATAK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Menevşe.  ATO Başkanı Sayın Menevşe’nin, kentin ileri gitmesi için diğer Oda ve borsa başkanı ile birlikte büyük çaba harcadığını bilenlerdenim.  Bundan dolayı  başkandan neden katılım sağlanmadığı yönünde açıklama yapmasını beklemek hakkımız.

Kuruluş amacı şehrin tanıtımı olan ATAK A.Ş’nin böylesine önemli bir fuarda yer almaması gerçekten düşündürücü.  ATAK’ın fuarda yer almaması turizmciler arasında fuar süresince konu edilirken, talihsizlik olarak değerlendirildi.

Bunun yanında diğer asıl önemli konu bence ATAK A.Ş’nin yönetiminde tek bir profesyonel turizmcinin yer almaması. Amacı ‘yurtiçi ve yurtdışında Adana’nın tanıtımı ve kalkınması için somut projeler yapmak’ olan şirketin yönetiminde bir tek turizm sektörü temsilcisinin yer almaması gerçekten üzüntü verici.  Bugüne kadar kentin tanıtımı için çalışan sektörün temsilcileri oluşumun dışında tutulmamalıydı.

Şayet yönetimde bir  turizmci olsaydı bu tür fuarlara kentin prestiji açısından katılımın çok önemli olduğu dile getirilir ve eminim gereği yapılırdı.

Sayın Başkanım hakikaten ATAK A.Ş. yönetimine neden bir turizmciyi dahil etmediniz,  bugüne kadar Adana’nın tanıtımı ve destinasyon olması amacıyla yıllardan beri başarılı çalışmalar yapan turizmcileri neden dışarıda bıraktınız? Bunu ben ve turizm sektörü inanın çok merak ediyoruz. Sanırım bunun bir açıklaması olmalı?

 

Andiamo Tur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur