Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
D. Ali Başkan
 

Beyrut turizmdeki payımızı nasıl artıracak?

D. Ali Başkan

durmusbaskan@hotmail.com
5 Temmuz 2017 Çarşamba 00:11
Yazdır

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, ATO’nun basına kapalı yapılan meclisinde  Adana turizmi ile ilgili ATAK A.Ş üzerinden güzel mesajlar vererek Adana-Beyrut yakınlaşmasının  kentin turizmdeki payını artıracağını dile getirmiş.

ATO Başkanı Menevşe, yaptığı bu konuşmayla bellikli Meclis üyelerini ikna etmiş ve kendilerinden son günlerde Adana kamuoyunda tartışma konusu ve tasfiyesi gündemde olan ATAK A.Ş’nin devam etmesini sağladı.  Konuşmasında da  en kısa  süre içerisinde turizmde Adana’yı sallayacak önemli projelerinin olduğunu ifade etmiş. Ancak bu projelerin ne olduğunu ATO’nun Basın Bürosu aracılığıyla gönderilen bülteninde göremedik. Sadece  ‘’Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile yaptıkları görüşmenin, en kısa zamanda ticaret ve turizm rakamlarına yansıyacağına inandığı’’ yazıyordu.

ATAK A.Ş yaklaşık 1,5 yılı aşkın süredir faaliyette bugüne kadar elle tutulur herhangi bir proje yapmadığı halde en kısa zaman içerisinde Adana’nın turizmdeki payını artıracak!  ATAK A.Ş. kurulduğu ilk günden bu yana içerisinde tekbir turizm temsilcisinin olmadığı için başarılı olmayacağı sürekli dile getirildi. Gelinen durumda ortada. ATO’nun duyarlı bazı Meclis üyeleri kamuoyu gündemine taşımasaydı ATAK A.Ş’de yaşananlardan kimsenin haberi olmayacaktı.

Ancak bu böyle gitmez.  Beyrut ile Adana’nın turizmdeki payını da artıramazsınız.  ATO’dan gönderilen bültenin ardından  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün sayfasına girerek 2017’nin  ilk 5 ayında Adana’ya ne kadar yabancı turist geldiğini inceledim. Halimiz içler acısı.  5 aylık süre içerisinde kente 52 bin 673 yabancı turist gelmiş. Yani geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.21 oranında düşmüş.  Durum böyle iken 3 ay içerisinde turizm rakamlarına yansıyacak projeleri merakla bekliyoruz.

Buradan da dile getirelim. Beyrut’tan Adana’ya turist gelmez. Ortadoğu’dan gelecek turistler deniz turizminden çok yayla turizmine önem veriyor. Zaten bulundukları ortamda sıcaktan kaçmanın yollarını arıyorlar, tutup Adana’nın kavurucu sıcağına mı gelecekler. Yaylalarımız var diyebilirsiniz o zaman sormazlar mı? Hangi yaylanızda konaklama tesisi var? diye.

ATAK A.Ş’nin bu kente fayda getirebilmesi için yönetiminde mutlaka bir turizm sektöründen gelen, bu işi bilen bir veya birkaç kişinin yer alması gerekir. Turizmde tüm planlar bir yıl öncesinden yapılır. ATAK A.Ş bu konuda sınıfta kaldı gibi görünüyor. Umarın biz yanılırız da Beyrut’tan Adana’ya turist kafileleri akın eder. Bunu da ATAK A.Ş’ye verilen süre gösterilecek.

 

 

Andiamo Tur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur