Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
İsa Akdağ
 

REHBER İSTİHDAMI

İsa Akdağ

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Başkanı
23 Temmuz 2016 Cumartesi 00:41
Yazdır

Son zamanlarda, Türkiye’de yaşanan terör olayları sonucu, işsiz kalan Turist Rehberlerin derdine bir nebze de olsa derman olmak için, Devletin yayınladığı Turizm destek paketinde unuttukları  rehberlik mesleğini ve bu mesleği icra eden Turist Rehberlerini yaşatmak için, Şuan Türkiye’de seyahat eden yüz binlerce Turiste  Müze ve Ören yerlerinde, ister münferit olsun ister grupla olsun, Rehberle gezme zorunluluğu getirerek çözebilir.

Mersin, Antalya, Trabzon, İzmir ve İstanbul gibi  büyük metropol şehirlerde Turizm acentaları ve Turist Rehberleri boş iken, bu şehirlerdeki müze ve ören yerlerinde ve hatta şehir merkezlerinde gezen turist sayısı aslında hiçte küçümsenmeyecek kadar fazladır.

Görülen o ki; Turistler Booking ve benzeri sistemleri kullanarak internet üzerinden sadece otel rezervasyonlarını gerçekleştirerek Turkiye’ye gelmektedir, bu da Türkiye için büyük bir ekonomik kayıp demektir.  Devlet eğer bunun önüne geçerse, bu hem seyahat acentalarının hem de Turist Rehberlerinin önünün açacağı gibi, gelen turistlerin  bu uygulama ile vergi ödemesini sağlamış olacak.

Her gün Dolmabahçe, Topkapı ve Ayasofya’nın önünde binlerce turist ve uzun uzun sıralar olmasına rağmen Acenta ve Rehberler sinek avluyor. Türkiye’de ise, Suriyeliler; internet üzerinden seyahat acentası imiş gibi, 5’er 10’ar arap turistleri getirip, yanlarında onlardan biriymiş gibi rehberlik yaparak, vergi ödemeden elini kolunu sallayarak  bu işi yaparken,Rehberler ve bu işin vergisini ödeyen büyük sermaye bağlayan Seyahat acentaları maalesef seyirci kalıyor.

Devlet eğer dediğim bu sistemi  resmi olarak uygularsa yani; münferit olsun grupla olsun, turistler bir yeri gezmek istediklerinde,hem bilet gişesindeki hem de Turnike’deki görevlilerin Rehbersiz gezemeyeceklerini söylerlerse, bu turistler bir Acenta ve Rehber eşliğinde gezmesi gerektiğini anlayacak ve Ülkesine döndüğünde de Türkiye’de  gezmek için rezervasyonların bir Acenta üzerinden yapılması gerektiğini anlatacak. Böylece Ülke’ye giriş yapan bütün Turistler resmi kayıt altına alınmış olacak.

 

Andiamo Tur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
115.147
USD ALIŞ
3.7950
USD SATIŞ
3.8200
EURO ALIŞ
4.6350
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2270
POUND SATIŞ
5.3120
ALTIN ALIŞ
162.9400
ALTIN SATIŞ
163.9300
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur