Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Ramazan Şanıvar
 

Spor Turizminde Yol Haritası Var mı?

Ramazan Şanıvar

16 Aralık 2015 Çarşamba 08:45
Yazdır

Ülkeler turizm gelirlerini artırmak için “alternatif turizm” üzerinde büyük çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Bunların arasında son yıllarda “spor turizmi” öne çıkıyor. Türkiye, aslında bu konuda çok şanslı.  Her tarafta kar-kış yaşanırken özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde İzmir, Muğla, Aydın, Antalya, Mersin, , Hatay, Adana gibi iller yılın 250-280 günü kadar yağış görmüyor ve hava 10-15 derecenin altına da düşmüyor. O halde turizmi neden 12 aya yaymayalım?

Geçen hafta Aralık ayının ortasında Mersin’de sitemizde yürüyüşün ardından denize girdim. Çok samimi söylüyorum, güneş te rahatsız edecek durumdaydı.  Güneş yoksunu Avrupalılar bu nedenle ülkemizi tercih ediyorlar. Deniz-kum ve güneşin dışında son yıllarda, devlet desteği ve girişimcilerin çabalarıyla yeni yapılan tesisler sayesinde özellikle Antalya’da başta golf ve futbol olmak üzere tenisokçuluk sayesinde turizm gelirlerinde önemli artışlar olduğu biliniyor.

1972 yılından bu yana turizmin paydaşlarının örgütlendiği kuruluş olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) geçen yılki raporlarına göre, yurtdışından geçen yıl devre arasında 80 farklı ülkeden toplam bin 200 futbol takımı yaklaşık 600 bin kadar yabancı sporcu kamp için Antalya’yı tercih etmiş. Ülkemize bir milyar dolar döviz bırakan yabancı takımlar arasında Rus, Alman, İngiliz, İsveç, Fransa, hatta Brezilya, Çin, Kanada ve Japonya gibi ülkelerde bulunuyor.  Bazı kulüplerin yıl içinde kamp için2 kez geldikleri oluyor.

Bu kapsamda; 5 yıldızlı otellerin bünyesinde 150 kadar futbol sahasının yanı sıra yeni spor tesislerini yaşama geçirmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Rapora göre, ülkemizde spor turizmi genel turizm gelirleri içinde yüzde ikiyi bulmuyor. Aslında çok düşük düzeyde.  Avrupa’da spor turizminden genel turizm payı içinde yüzde 25’leri bulduğu belirtiliyor. Ayrıca, spor turizmi için ailece gelen yabancılar, gümüş ve altın takı, kilim ve halı, deri giysiler ve hediyelik eşya alarak normal turiste göre iki kat ülkemize döviz bıraktıkları vurgulanıyor.

Türkiye’de nizami ölçülerde toplam 28 golf sahası mevcut. Bunların 21 adeti Antalya’da bulunuyor. Golf sahası yapmak için başta Muğla olmak üzere, Aydın, Nevşehir ve Mersin’de 29 kuruluşun proje hazırladığı ve başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı olmak üzere Kültür ve Turizm ile Spor Bakanlığı’ndan gerekli izni almayı bekliyor.

Golf doğa ile iç içe bir oyundur. En az 5-6 dönüm araziye gereksinim vardır. Ne büyük tesadüf ki ülkemizde tüm golf sahaları kamu arazileri üzerindedir.  Dileğimiz, yeni izin aşamasında olan bölgelerde ağaçlar kesilmeden, bitki ve böcek popülasyonuna zarar vermeden golf sahaları yapılmasıdır. Hava koşulları çok uygun olmadığı halde İngiltere’de bin 849, Almanya’da 724, İsveç’te 576, Fransa’da 591, İskoçya’da 551, İspanya’da 351 dolayında golf sahaları mevcuttur.

Büyük ödüllü turnuvalar düzenleyen, devlet tarafından da desteklenen Dubai, Katar,  İspanya, Portekiz, son yıllarda spor turizmi konusunda büyük patlama yapan Antalya’nın en ciddi rakipleri olarak dikkati çekiyorlar. Hatta komşumuz, Yunanistan ile Kıbrıs Rum Kesimi bile spor turizminden büyük pay aldığı biliniyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon gibi öne çıkan süper lig takımları devre arası kamplarını Antalya’da yaparak yabancı takımlarla özel turnuvalara katılmaları ülke prestij ve ekonomisine önemli katkı sağlayacağı inancındayım.

Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile Türkiye Futbol Federasyonubelediyeler spor turizminin devlet politikası haline getirilmesini konusunda koordineli çalışarak golf, futbol ve diğer branşlarda yabancı spor kulüplerinin konaklaması, antrenman, turnuva, ödül, tanıtım ve pazarlama ile diğer konularda otel yöneticilerine destek vermeleri kaçınılmaz olmuştur. Daha önemlisi başta Rusya olmak üzere “evrensel dil” olan sporu iyi değerlendirerek komşu ülkelerle ilişkileri geliştirmeliyiz.

Deniz, güneş ve 5 yıldızlı oteller, çağdaş spor tesisleri, Türk konukseverliği, yemekleri, kültürümüzü yakından tanıyan, yabancı kulüp yönetici ve sporcuları, gelecekte farklı kulüplerle ve aileleriyle yeniden ülkemizi ziyaret edeceklerine inanıyorum.

 

Andiamo Tur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur