Firuz Bağlıkaya
Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi
Bizi Takip Edin:
Cevdet Eroğlu
 

Türk Turizmine Uygulanan Gizli Ambargo

Cevdet Eroğlu

Samistal Travel Sahibi-Turizmci
15 Ocak 2018 Pazartesi 10:33
Yazdır

Avrupa pazarıyla çalışan Niğdeli bir firma olarak gelecek sezon için endişelerimiz halen geçerliliğini koruyor. 2018 Avrupa tur firmalarının Türkiye’ye yönelmek istemeleri arzusu azda olsa kendini belli etmeye başlasada asıl rezervasyonları Şubat - Mart sonu almaya başlarız.


Avrupalı Tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelmek istemelerinin tek nedeni var. O da diğer ülkelerdeki kar marjlarının %7-%10 aralığında olması ama bu oran Türkiye turlarında %25 seviyelerinde olması yani kısacası 1 milyon Euro ciro yapan bir firmanın Türkiye’de kazandığı para 250 bin Euro. Bu rakamlara bakıldığında kim dönmek istemezki?


Asıl olumsuz neden ise Avrupalı halkın kafasında oluşmuş negatif Türkiye algısı ne yapılırsa yapılsın bir türlü Avrupa dışişleri Bakanlıkları halen ülkemize seyahati sigorta kapsamı dışında tutması bu negatif algının bir türlü belini kıramadığını gösteriyor.


Yapılması gereken Avrupa Bakanımızın yoğun diplomatik çalışmalar yaparak ülkemize uygulanan bu gizli ambargoyu yani “Türkiye’ye seyahati sigorta kapsamı dışında” tutan bu ibareyi kaldırmak için yoğun bir diplomasi trafiğini başlatması olmazsa olmazsa olmazımızdır. Artık ortak paydaş demiyorum çünkü devlete ciddi veri aktaracak dinamik yapılar çökmüştür yada devletle kötü olmayalım diyerek kabuğuna çekilmiştir. Cumhurbaşkanımızın son Fransa ziyaretine Turizmin paydaşları gitmesi gerekirken neden gitmedi? Bilmem anlatabildimmi ?

Andiamo Tur
Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar

  Facebook'tan sektörden güncel haberleri takip
  etmek için sayfamızı beğenin

   
Çok Okunanlar
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
116.511
USD ALIŞ
3.7440
USD SATIŞ
3.7640
EURO ALIŞ
4.6400
EURO SATIŞ
4.6650
POUND ALIŞ
5.2170
POUND SATIŞ
5.2880
ALTIN ALIŞ
162.5000
ALTIN SATIŞ
163.1600
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Turizm News, turizmden güncel haberleri, köşe yazılarını ve sektörel bilgileri turizm profesyonellerine ve yöneticilerine ulaştıran haber sitesidir.
Okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Turizm News sorumlu tutulamaz.

Sitemiz İYAD üyesidir

Yazılım: Haber Sitesi Kur