Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi

Domain Piyasasında Alan Adı Bilinci

Adnan Kasapcı

Yazımda alan adlarının önemi, faydaları, seo konuları ve diğer hususlara girmeyeceğim. Bu konudaki en önemli sorun olan “alan adı bilinci” konusuna vurgu yapmanın daha önemli olduğunu düşündüğüm için bu yazıyı hazırlama gereği duydum.
Alan adları satışı ile gelir elde etme modeli, esasında çalışmadan, çabalamadan, zahmet çekmeden para kazanma heveslisi insanlar için adeta bir fırsat zemini olarak değerlendirildiği kadar fırsatçılık zemini olarak da görüldü ve bu halen devam etmektedir.
Ülkemizde alan adları konusu nedense hep adi ve saygınlığı olmayan, kolayca para kazanılacak bir iş olarak görüldüğü için ciddi bir zemin bulamamıştır. Açıktır ki, bu algının oluşmasında kimsenin kimseyi suçlamaya pek de hakkı olmadığını düşünüyorum. Çünkü, hem alan adını tescil eden domainciler ve yatırımcılar; hem de alan adını satın almak isteyen kişiler, kobiler ve firmalar bu konuda çoğunlukla bilinçli hareket etmemektedirler.
İlk olarak; alan adının ne olduğu ve ne olmadığı, neden tescil edildiği ve neden alınması gerektiği konularında her iki tarafın da bilinçli olması ve alan adlarını alım satım ve devir ile ne elde etmek istediklerinin net olarak anlaşılması ve bilinmesi gerekiyor. Sanıyorum, ne alan adı tescil edip satanlar, ne de alan adlarını alarak proje yapmak isteyen veya kurumsal olarak alan adlarını kullanmak isteyen taraflarca bu pek de bilinen veya anlaşılmak istenen bir durum değil.
Alan adları konusunda, ülkemizde çok önemli ve başarılı işler yapan Okan Yıldırım tarafından kurulan AlanAdlari.com platformunu, Yusuf Esenkal tarafından koordine edilen Domain Etkinliği’ni ve Nokta Grubu tarafından yürütülen NoktaDomains.com gibi yapılanmaları özellikle önemsiyor, başarılı buluyor ve her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu girişimlerin daha da desteklenmesi ve sayısının artması gerektiği kanaatindeyim.
Ticaretin ana kuralları vardır. Bir mal veya hizmetin değeri elbette ki çeşitli şartlara göre değişebilir. Arz talep dengesi, şartlar lehine veya aleyhine değişebilir. Ancak burada en önemli konu, o mal veya hizmetin mutlaka bir değeri vardır ve bu değer alıcının veya satıcının egolarına tabi değildir.
Ülkemizde alan adları konusundaki bilincin gelişmesi için hem alıcılara, hem de satıcılara önemli görevler düşüyor.
Alan adları tescil edip satan kişi veya kurumların ve domain yatırımcılarının, her şeyden önce ellerindeki alan adının değerinin iki dudakları arasında olmadığını, bu alan adlarının reel bir değeri olduğunu, bu değer ise alıcının gösterdiği istekle değil, bir meta gibi reel alım satım değeri olduğunu bilmeli, bunu kabullenmeli ve bu alan adlarını köşeyi dönme aracı olarak görmemelidir. Elinde ciddi portföy tutan profesyonel alan adı yatırımcılarının bu sorunu aştıklarını görüyorum. Sorunun, bir şekilde bir portföy oluşturmuş bilinçsiz domainci ve yatırımcılardan kaynaklandığı aşikar.
Tescil edilmiş alan adını satın almak isteyen; kişi; kobi veya firmaların yaptığı en büyük hata ise “zamanında 15 Dolar verip almış” anlayışıdır. Bu anlayış yanlış olduğu gibi, hiçbir mantıki dayanağı da yoktur. Domain sahiplerinin bilinçsiz kesiminin gösterdiği anlamsız egoların, aynı frekansta alıcıların bilinçsiz kesiminde de hayat bulduğunu görüyoruz. Bir kişi veya kobinin alan adını tescil ederek, fırsatçılık yapmak ve bunu kullanarak haksız kazanç elde etmek ne kadar kabul edilemez bir duygu ise, “altı üstü 15 dolara aldığınız bir domaini bana bilmem kaç bin dolara satmaya çalışıyorsunuz” şeklindeki anlayış da o kadar kabul edilemez olabilmektedir. Ancak burada önemli olan, sözkonusu domainin gerçek potansiyeli ve değeridir.
Ülkemizde alan adları konusunda bilincin oluşması, her şeyden önce alan adı ile ilgilenen, bu zeminde profesyonel veya amatörce faaliyet gösteren, alıcı ve satıcıların tutumuna ve bu konuyu ciddiye alma ölçülerine bağlı olarak şekillenecektir. Dolayısı ile; ne alıcıların ne de satıcıların, bu alanda bilinçlenip bu bilinci içselleştirmeden, kendi pozisyonunu netleştirmeden, bu zeminde yaşadığı veya yaşayacağı sorunlardan dolayı, herşeyden önce kendilerini sorumlu tutmaları gerekmektedir.
Alan adları konusunda yazılabilecek, söylenebilecekler elbette ki bu kadar kısa ve öz değildir. Ancak, her şeyden önce “bilinç” konusunun netleştirilmesi gerekmektedir. İnanıyorum ki bu sorun netleşince, “sorun” olarak gördüğümüz nice problemler de kendiliğinden çözülmüş olacaktır.
Adnan KASAPCI

Alan adı portföyüm    http://adnankasapci.com/satilik-domainler-alan-adlari/


28 Ekim 2014 Salı 00:39

http://www.turizmnews.com/yazar/domain-piyasasinda-alan-adi-bilinci-203.html