Turizm News | Turizmin güncel haberleri, online gazetesi

SEVGİLİ TÜİK'CİM

Umut Çakırhan

Herşeyi amatörce yapmaya alışmışız, yada yangından mal kaçırıcasına hızlıca..
Düşünüp taşınıp, yaptığımız ne varsa başarıya ulaştı bu ülkede. Gerisi hep fiyasko.

Sorunlarımızın hepsinin psikolojik olduğunu analiz etmek zor değil aslında. Fakat bu analizin gereğini yapabilecek vizyon sahibi kadroların eksikliğini yaşıyoruz.


Güneydoğu'da yaşananalar da psikolojik, turizmde yaşananlarda. İdarecilerin temel görevi ''idare'' etmek ise, bu idarecisizliğin altında ne yatıyor.


Şimdi ülkemizde ki herkes ya terör uzmanı, ya ortadoğu uzmanı yada turizm dehası. Televizyon kanallarında, gazetelerde hiç doğuya gitmemiş biri yada ülkeye bir tek turist getirmemiş birileri beylik lafarla zamanımızı çalıyor. Dinlediğinizde bildiklerinizi unutma riski ile bile karşıkarşıya kalabiliyoruz.


Örneğin Türkiye İstatislik Kurumu yani kısa adı TÜİK olan kamu kuruluşu; hergün ortaya attığı istetisliklerden birinde ''Terörde riskli bölgeler'' başlığı ile açıkladığı raporda; Muğla'yı ''en riskli'' bölge olarak belirtiyor.. Masa başında bir düzüne kağıt ve birkaç farklı renk kalemle oluşturulan ve bilgisayar marifeti ile havalı bir şekle dönüştürülen bu raporların nelere sebep olacağından bir haber açıklayıveriyor.. TÜİK Bir başarılı istatisliğe daha imza attı !!


Ne dedi TÜİK; Türkiye her an bir terör saldırısı ile karşı karşıya kalabilir, ve bu saldırı büyük ihtimalle Bodrum-Marmaris-Akyaka-Fethiye- Datça ve sıralamak bile zaman alacak olan yüzlerce tatil merkezin de olabilir diyor..


Yani; TÜİK raporuna göre kaçınılmaz bir biçimde saldırı tehditi alacak Muğla.. İstatislikler yalan söylemez !!


İyide değerli TÜİK; biz bu bölgeleri tanıtmak için on yıllarca uğraştık, milyonlarca dolar harcadık, milyonlarca turist getirmeyi başardık, milyonlarca personel bu bölgelerde emek sarf etti..


Şimdi sen zaten sıkıntılı olan turizm sektörünün aksayan ama yinede yürümeye çalışan diğer bacağına da kurşun sıkmıyormusun.


Muğla dediğin zaman ülkenin turizm gelirinin %40'ı demek, 100 Milyar dolar gelir sağlayan ülkemizin 40 Milyar doları demek. Terör, savaş derken %30 azalması kesinleşen bu oranı sen %50'ye çıkarttın bu açıklamanla.
Üstelik sen bir kamu kuruluşusun; yani turizmden gelen gelirden de ödeneğine pay alıyorsun.


Kriz durumlarda ki stratejileri bilmek, algı yönetimini bilmek, halk biliminden anlamak biraz ekonomi bilmek, sivil toplum kuruluşlarıyla konuşmak, yerel yöneticilere danıişmak, açıklayacağın raporun rekabette olduğumuz ve Türkiye'den gelecek en küçük bir haberi ballandıra ballandıra Avrupa kamuoyuna anlatacak ülkeleri bilmek gerekiyor.


Sözün özü; Rapor yazmak kolay, bu yazıyı yazana kadar bir istatislik de ben yazabilirdim. Üstelik bunun içinde 657'ye tabii olmak gibi bir derdim de olmazdı.


Biraz daha duyarlı, araştırarak, soruşturarak, uzman desteği alarak yayınlayacağınız raporun neyi ve nasıl etkileyebileceğini hesaplayarak iş yapmak gerekiyor.


Daha akıllıca; istatisliklere sevgili TÜİK..


25 Şubat 2016 Perşembe 17:13

http://www.turizmnews.com/yazar/sevgili-tuikcim-277.html